اخبار

گیاهی که مشکلات قلبی تنفسی را بهبود می بخشد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

داود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی  در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره  گیاه پونه گفت: این گیاه در بسیاری از نقاط ایران  و سایر کشور‌ها مانند آفریقا و اروپا در کنار چشمه‌ها و رودخانه‌ها به صورت خود رو در می‌آید.

این محقق و پژوهشگرطب  سنتی گفت: افرادی که مشکلات  قلبی تنفسی دارند می‌توانند از دمنوش ترکیبی ۱۵ گرم پونه، ۱۵ گرم گل گاوزبان و ۱۰ گرم رازیانه استفاده کنند؛ به این صورت که این سه گیاه را با هم مخلوط کرده و هر وعده یک قاشق چای  خوری در یک فنجان دم کرده و پس از صاف کردن میل کنند البته این دمنوش برای افرادی که فشار خون  دارند مضر است.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی بیان کرد:  این گیاه پادزهر سموم و ضد عفونی کننده است که برای دفع اخلاط عفونی ریه، سوزش و خراش ناحیه سینه، سیاه سرفه و اسهال ساده و خونی مفید است. افراد می‌توانند یک قاشق چای خوری از پودر پونه را در یک فنجان دم کنند و روزانه دو الی سه بار میل کنند.

او تصریح کرد: بانوانی که دچار عقب افتادگی دوره عادت ماهیانه شده‌اند، می‌توانند ترکیب ۲۵ گرم پونه و ۱۰ گرم بابونه را در یک لیتر آب جوشانده و دم کنند و پس از صاف کردن روزی سه فنجان میل کنند.

حاج محمد خانی گفت: کسانی که دچار افت فشار خون هستند و یا سن آنها زیر ۵۰ سال است از دمنوش ترکیبی پونه، شیرین بیان، گل گاوزبان به اندازه مساوی ترکیب کنند و روزانه یک قاشق مربا خوری از این ترکیب را در یک لیوان آب دم کرده و میل کنند. افراد به خاطر داشته باشند با عادی شدن شرایط فشار خونشان نوشیدن این دمنوش را ادامه ندهند.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی بیان کرد: در بی اشتهایی به ویژه بی اشتهایی پس از بیماری افراد می‌توانند از دمنوش ترکیبی پونه و نعناع و بومادران استفاده کنند، به طوریکه پونه و نعناع را به اندازه مساوی با هم مخلوط و نصف مقدار آن‌ها بومادران اضافه و سپس یک قاشق مربا خوری از این ترکیب را در یک لیوان آب دم کرده و روزانه دوبار قبل از غذا میل کنند.

او تصریح کرد: ۶۰ گرم پونه در یک لیتر آب به مدت ۲۰ دقیقه جوشانده و پس از صاف شدن آب آن را روزی سه بار قرقره کنند؛ این عمل برای ورم لوزه و آنژین مفید است.

حاج محمد خانی تشریح کرد: افرادی که درد روماتیسم، ورم مفاصل، درد مفاصل، نقرس رنج می‌برند، می‌توانند ۲۵۰ گرم پونه را در چهار لیتر آب جوشانده و پس از صاف شدن این جوشانده را به آب گرم وان حمام اضافه کنند و ۲۰ دقیقه در آن بشینند؛ بهتر است این عمل را هفته‌ای یک الی دو بار، چهار تا شش هفته ادامه دهند.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی بیان کرد: افرادی که در اثر ضربه دچار خون مردگی، ورم و یا کبودی شده‌اند می‌توانند پونه تازه را کوبیده و به محل خون مردگی ضماد کنند.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search