اخبار

از مصرف این گیاه دارویی غافل نشوید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله_فاطمه میرزاجعفری: مطالعات اخیر محققان آمریکایی نشان می‌دهد گزنه گیاهی مفید با خواص درمانی بسیار زیادی است که در درمان مفاصل استفاده می‌شود همچنین گزنه با کاهش سطح مواد شیمیایی التهابی در بدن و با دخالت در نحوه انتقال سیگنال‌های درد به بدن عملکرد خوبی دارد.

در این مطالعه نشان داده شده است که گزنه برای درمان ماهیچه‌ها و مفاصل دردناک، آرتروز، اگزما، نقرس و کم خونی استفاده می‌شود؛ همچنین گزنه برای درمان مشکلات ادراری در مراحل اولیه پروستات (هایپرپلازی یا پروستات خوش خیم)، عفونت‌های دستگاه ادراری، تب یونجه (رینیت آلرژیک) به کار برده می‌شود.


خواص گزنه در درمان پروستات
مطالعات انجام شده در خصوص فواید گیاه گزنه دراین تحقیق نشان داده است که گزنه برای درمان پروستات علائمی از جمله کاهش جریان ادرار، افتادگی مثانه و مداوم ادرار کردن که در اثر فشار غده پروستات بر روی مجرای ادراری ایجاد می‌شود موثر است همچنین گزنه در کاهش رشد برخی سلول‌های پروستات با فیناستراید (دارویی که معمولاً برای پروستات یا BPH تجویز می‌شود) تاثیر چشمگیری دارد. گفتنی است؛ این گیاه بر خلاف فیناستراید از اندازه پروستات کم نمی‌کند. توجه به این نکته ضروری است که افراد مبتلا به BPH(هایپرپلازی خوش خیم پروستات) نباید خود را با گزنه درمان کنند و برای تشخیص و یا رد سرطان پروستات به پزشک مراجعه کنند.

گزنه و درمان آرتروز
این مطالعات نشان داده است که در گذشته از ساقه و برگ گیاه گزنه برای درمان آرتروز و تسکین درد عضلات استفاده شده است به این صورت که با استفاده از برگ گزنه به صورت موضعی در ناحیه دردناک مفاصل از هرگونه درد رهایی پیدا می‌کردند.

خواص گزنه برای بهبود تب یونجه
در این مطالعه نشان داده شده است که گزنه به کاهش عطسه و خارش درافراد مبتلا به تب یونجه کمک می‌کند. همچنین در مطالعات دیگری مشخص شده است که ۵۷% از بیماران گزنه را در تسکین آلرژی موثر اعلام کردند و نسبت به دیگر داروهای مناسب برای بهبود آلرژی گزنه را دارای ارزش فراوانی دانسته‌اند. پزشکان در این مطالعه توصیه می‌کنند که افراد می‌توانند قبل از شروع فصل تب یونجه، گیاه گزنه را به صورت خشک شده و بخارپز برای تسکین حساسیت‌های آلرژن استفاده کنند.

سایر خواص گزنه
در این مطالعه نشان داده شده است که گزنه می‌تواند قند خون را کاهش دهد و از این جهت بیماران دیابتی در مصرف گزنه باید دقت بیشتری داشته باشند و به صورت مرتب قند خون خود را کنترل کرده همچنین گزنه می‌تواند در کاهش فشار خون تاثیر به سزایی داشته باشد البته در خصوص اثبات این نتایج نیازمند به تحقیق و مطالعه بیشتر است.

عوارض جانبی مصرف گیاه گزنه
گزنه را می‌توان به اشکال مختلفی از جمله دمنوش، عصاره مایع و پماد موضعی استفاده کرد البته استفاده از گیاهان دارویی همواره می‌توانند عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشند و یا اینکه با عملکرد داروهای دیگر در تعامل نباشد به همین منظور مصرف هریک از این گیاهان بنا به تشخیص پزشک متخصص باید مصرف شود.محققان در این مطالعه اشاره کردند که مصرف بیش از اندازه گیاه گزنه می‌تواند سبب ناراحتی‌هایی از جمله معده دردهای خفیف، احتباس مایعات، اسهال و کهیر شود بنابراین به سبب حساسیت‌های آلرژیک تماس با این گیاه نیازمند دقت فراوانی است همچنین گزنه هرگز نباید به عنوان پماد بر روی زخم‌های باز استفاده گردد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search