اخبار

خواص و فواید بی نظیر شلغم که تا حالا نشنیده اید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش «شیعه نیوز»، شلغم یکی از سالم ترین سبزیجات است که به خانواده Brasiccacecae تعلق دارد، مشابه کلم، جوانه، کلم، و بسیاری دیگر. این سبزیجات معمولاً در مناطق معتدل و بسیاری از کشورها در سرتاسر جهان رشد می کنند.به طور خاص، ژاپن، برزیل و آمریکا دستور پخت غذایی خود را برای شلغم دارند. این حقیقت یک سورپرایز نیست چرا که ما می توانیم شلغم را به عنوان "سبزیجات کامل" توصیف کنیم.

به این دلیل است که آن ها مواد غذایی مختلفی را در هر اینچ از قطعات خود، از ریشه های خود تا برگ های خود دارند.گذشته از این، شلغم مزه خوب و شیرینی دارد و در نتیجه شما می توانید آن ها را حتی خام هم مصرف کنید.بنابراین، باید بدانید که مصرف شلغم در یک پایه منظم مزایای زیادی به شما خواهد داد ؛ مزایا و خواصی که در این بخش خواهیم گفت.


تمام خواص و فواید شلغم برای درمان بیماری ها و سلامت و زیبایی

آیا شما مزایای دقیق مصرف شلغم را می دانید؟ اگر هنوز شک دارید، مقاله زیر را برای فواید سلامتی آن بخوانید:

1.شلغم مناسب برای سلامت قلبی و عروقی:

شلغم، درست مثل بیشتر داروهای گیاهی، ترکیبات خیلی زیادی را شامل می شود که به عنوان ضد التهاب عمل می کنند. شلغم شامل مقدار زیادی ویتامین K است که به خاطر خواص ضد التهابی اش مشهور است. در نتیجه، از بیماری های قلبی و عروقی مانند حمله قلبی یا سکته، جلوگیری می کند. علاوه بر آن، شلغم توانایی کاهش سطح کلسترول در بدن را با جذب مقدار بیشتری از صفرا دارد.اگر سطح کلسترول پایین باشد، البته از بیماری های قلبی و عروقی مختلف جلوگیری خواهید کرد.همچنین اسید فولیکی که در شلغم وجود دارد، برای سلامتی قلبی عروقی مفید خواهد بود.

خواص شلغم
خواص شلغم برای سلامت قلب
2.شلغم برای تقویت استخوان:

معلوم می شود که شلغم برای استخوان نیز مفید خواهد بود.به خاطر این است که شلغم مقدار زیادی کلسیم و پتاسیم دارد. همانطور که می دانید، پتاسیم و کلسیم برای تقویت استخوان و ماهیچه ها بسیار ضروری هستند. آن مواد مغذی همچنین رشد استخوان شما را افزایش خواهند داد. بنابراین، استخوان شما قوی تر خواهد بود و احتمال کمتری وجود دارد که بیماری مرتبط با ماهیچه ها و یا استخوان هایی نظیر آسیب مفاصل و یا پوکی استخوان داشته باشید. علاوه بر آن، شلغم نیز مقادیر زیادی از مواد معدنی دارند. این برای حمایت از تولید کلی بدن از بافت های ارتباطی مفید است.

3. شلغم مفید برای دستگاه گوارش :

به عنوان یک منبع گیاهی، هیچ تعجبی ندارد که شلغم برای بهبود سلامت سیستم گوارشی شما بسیار خوب است. اگر شما برخی مشکلات مربوط به سیستم گوارشی شما مانند یبوست، نفخ، یا اسهال دارید، پس از شروع به مصرف شلغم ایده خوبی خواهد بود. به این دلیل است که شلغم فیبر خوبی دارد که به بخش عمده ای از مدفوع کمک می کند که برای دفعش آسان تر شود.

4.شلغم برای تقویت سیستم ایمنی :

شلغم شامل مقدار زیادی ویتامین C است. از این رو، بهبود سیستم ایمنی شما را بسیار خوب خواهد کرد. ویتامین C به عنوان یکی از مهم ترین مواد مغذی برای افزایش سیستم ایمنی در نظر گرفته می شود. به این دلیل است که تولید سلول های سفید خون و آنتی بادی را تحریک می کند. علاوه بر آن، ویتامین C می تواند با رادیکال های آزاد مبارزه کند. هم چنین ترکیبی به نام آسکروبیک اسیدهاب موجود در شلغم به عنوان تقویت کننده اصلی سیستم ایمنی در نظر گرفته می شود.


5. شلغم مفید برای متابولیسم :

همچنین هیچ تعجبی ندارد که شلغم می تواند بر حفظ سلامت بدن شما خوب باشد. به خاطر این است که شلغم دارای مجموعه ویتامین B زیادی است. این ویتامین ها فرآیندهای آنزیمی که در اطراف بدن ما رخ می دهند را بهتر کنترل می کند. علاوه بر آن، مجموعه ویتامین B نیز تضمین خواهد کرد که تمام قسمت های بدن ما به درستی کار می کنند. دلیل دیگر، ویتامین های B موجود در شلغم نیز برای حفظ و تثبیت سطوح هورمون های مختلف در بدن بسیار مفید خواهد بود.

6.خاصیت ضد التهابی شلغم:

اگر التهابات دارید، مصرف شلغم برایتان بسیار خوب خواهد بود.

به این دلیل است که شلغم خواص ضد التهابی دارد. ویتامین K و اسیدهای چرب امگا 3 که در آن ها وجود دارد منبع اصلی خواص ضد التهابی خود هستند. به طور خاص اسید های چرب امگا 3 چربی های خوبی در نظر گرفته می شوند که می توانند التهاب و هم چنین سلامت کلی بدن شما را تسکین دهند. بنابراین، اگر از درد مزمن که با التهاب مرتبط است رنج می برید، از تلخی شلغم لذت ببرید.

7. شلغم برای بهبود سلامتی ریه:

مشخص شده است که شلغم یک منبع بسیار خوب برای سلامتی ریه ها است. به این دلیل است که شلغم حاوی مقدار زیادی ویتامین A است. علاوه بر فواید اصلی آن برای حفظ سلامت چشم ها، این ویتامین همچنین خطر آسیب زدن به ریه های شما را که معمولاً به خاطر عادات بد روزانه شما رخ می دهد، مانند سیگار کشیدن مکرر و بسیاری دیگر را خنثی می کند. بنابراین، اگر می خواهید از بیماری های ریوب دوری کنید، مصرف شلغم یک انتخاب بسیار خوب خواهد بود.


8. شلغم منبع عالی برای چشمانی سالم :

همانطور که قبلاً ذکر شد، شلغم حاوی مقدار زیادی ویتامین A است.

این ویتامین می تواند سلامتی چشم شما را حفظ کرده و بهبود بخشد. علاوه بر آن، یک ترکیب دیگر به نام لوتئین وجود دارد که باعث می شود این منبع گیاهی به عنوان یکی از بزرگ ترین منابع طبیعی برای بهبود سلامت چشمان شما مورد ستایش قرار گیرد. مطالعات زیادی نشان داده اند که هر فنجان شلغم خرد شده تقریباً 7000 میکروگرم لوتئین دارد که تا 70 درصد نیاز روزانه شما را تامین خواهد کرد تا سلامت بینایی خود را حفظ کنید. اگر می خواهید چشم های سالم داشته باشید، پس شلغم مصرف کنید.

9.شلغم برای افزایش گردش خون:

معمولاً منبع اصلی آهن از انواع مختلف گوشت می آید.

اما معلوم شد که سبزیجات خاصی، از جمله شلغم، حاوی مقدار زیادی آهن در آن است. بنابراین شلغم به عنوان یک آهن در نظر گرفته شده که برای بدن تولید سلول های قرمز خون تولید می کند. همان طور که می دانید، گلبول های قرمز خون بسیار مهم هستند که مواد مغذی را از غذایی که می خورید، منتقل می کند.

بنابراین اگر بدن شما مقدار کافی گلبول های قرمز را تولید می کند، به این معنی است که بدنتان گردش خون بهتری دارد و شما سالم تر خواهید بود.

علاوه بر آن، آهن بدون هٍم به طور معمول آهسته تر از آهن هٍم دار جذب می شود. بنابراین باید مطمئن شوید که ویتامین C به اندازه کافی مصرف می کنید تا جذب آهن بدون هٍم را افزایش دهید.

10. شلغم مفید برای سلامت تنفسی:

اگر شما یک مشکل مربوط به سیستم تنفسی دارید، مثال آسم، مصرف شلغم یک ایده عالی خواهد بود.بسیاری از مطالعات نشان داده اند که شلغم برای افرادی که مبتلا به آسم هستند، بسیار مفید است.علت این است که شلغم با مقدار زیادی ویتامین C دارد که به عنوان آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود. علاوه بر آن، شلغم نیز خواص ضد التهابی دارد که به آن ها این امکان را می دهد تا مشکلات تنفسی مختلف بویژه آسم را درمان کنند.


11. شلغم برای جلوگیری از تصلب شریان:

تصلب شریان به عنوان یکی از بسیاری از مشکلات خطرناک بهداشتی در نظر گرفته می شود، که در اغلب موارد منجر به یک نتیجه مرگبار در زندگی انسان می شود. تصلب شریان یک وضعیت سلامتی است که باعث آسیب به رگ های خونی می شود که منجر به اکسیداسیون کلسترول بد و جمع شدن پلاکت ها می شود. یکی از موثرترین راه ها برای غلبه بر آن شرایط، بهبود مقدار آنتی اکسیدان ها در بدن است. همانطور که قبلاً ذکر شد، شلغم حاوی آنتی اکسیدان های قوی از ویتامین C و بتا - کاروتن است که رادیکال های آزاد را از بین می برد. در نتیجه، مقدار اکسیداسیون کلسترول بد و انبوه پلاکت به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

12.شلغم برای جلوگیری از آسیب دیواره رگ های خونی:

فواید شلغم مرتبط با مزایایی است که قبلاً ذکر شد. بنابراین، شما می دانید که شلغم حاوی مقدار زیادی از ویتامین C، E و بتا -کاروتن است. دارای آنتی اکسیدلن های قوی هستند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. در نتیجه اکسیداسیون کلسترول بد به طور قابل توجهی کاهش می یابد و رگ های خونی بدن سالم می مانند. علاوه بر آن، آن مواد مغذی همچنین مقدار مواد خطرناک ویژه ای به نام هموسیستئین را کاهش می دهند، ماده ای که می تواند به دیواره رگ های خونی آسیب برساند. بنابراین اگر می خواهید از مشکلات سلامتی خطرناک مانند بیماری عروق کرونر دوری کنید، پس مصرف شلغم یک انتخاب عالی خواهد بود.

13. شلغم برای جلوگیری از سرطان:

سرطان، یکی از مرگبارترین مشکلات سلامتی در دنیا است.بنابراین، شما باید شروع به مصرف غذاهایی کنید که به شما کمک می کنند از سرطان دوری کنید. یکی از غذاهای مفید که می توانید مصرف کنید شلغم است. در حقیقت، بسیاری از مطالعات ثابت کرده اند که این سبزی می تواند به مردم کمک کند تا از سرطان دوری کنند، زیرا می تواند فرآیند سم زدایی را در بدن تحریک کند. برای اطلاعات شما، فرآیند سم زدایی یکی از موثرترین راه ها برای جلوگیری از بسیاری از بیماری ها به ویژه سرطان است. آنتی اکسیدان های قوی از ویتامین C، E و همچنین بتا - کاروتت که در شلغم بوده اند، از سموم مضر خلاص خواهند شد که به طور بالقوه سلول های ما را سرطانی تبدیل خواهند کرد.


13. شلغم مفید برای رژیم غذایی:

اگر رژیم غذاییتان را برنامه ریزی می کنید و می خواهید کمی وزن کم کنید، شلغم یکی از سبزیجاتی است که باید به طور مرتب مصرف کنید. بنابراین، همانند اغلب سبزیجات، شلغم کالری پایینی دارد. بنابراین هیچ تعجبی ندارد که این سبزی برای کاهش وزن مفید باشد.بعد از آن، شلغم نوعی سبزیجات است که یک پایه عالی از فیبر رژیمی دارد که بعد از آن فرآیند متابولیسم بدن را بهبود خواهد بخشید. در نتیجه، یک دستگاه گوارش سالم و کنترل بهتر وزن بدن خواهید داشت.

15.شلغم مناسب برای سم زدایی:

انواع مختلفی از شلغم، به خصوص شلغم سبز، امتیاز بزرگی برای سم زدایی دارد. به این دلیل است که شلغم حاوی یک ترکیب ویژه به نام گلوکوسینولات است که به دو بخش تقسیم می شود:گلوکوناستروتین و گلوکوتراپائئولین. این ترکیب ها به تحریک و کنترل فرآیند سم زدایی آنزیم های مختلف کمک می کند. بسیاری از چیزهای شیمیایی مضر از بدن شما خارج می شوند و شما سالم تر خواهید بود.

16. شلغم برای تقویت سلامتی پوست:

به عنوان یکی از منابع اصلی ویتامین C و A، شکی نیست که شلغم سلامت پوست شما را افزایش دهد. آن ویتامین ها خواص ضد پیری خوبی دارند، چون رادیکال های آزاد را از بین می برند. رادیکال های آزاد علت اصلی مشکلات سلامتی پوستی نظیر چین و چین، خطوط ظریف و یا خال های سیاه شناخته می شوند. در نتیجه، البته پوست شما نرم تر و صاف تر از قبل خواهد بود. همچنین، شما بیشتر از سن واقعی خود جوان تر به نظر خواهید رسید. علاوه بر آن، مواد معدنی مختلف و بتا - کاروتن نیز برای افزایش سلامت پوست شما ضروری خواهند بود.


17. شلغم برای تقویت موها:

علاوه بر فواید آن برای پوست، مشخص شده است که شلغم هم فواید زیادی برای موهای شما ارائه می دهد. مطالعات زیادی نشان داده اند که مصرف منظم شلغم باعث تاثیر خوبی روی موهای شما خواهد شد. علتش این است که شلغم دارای مقدار زیادی از مس است. مس ترکیبی است که تاثیر زیادی بر تشکیل سلول های ملانین دارد. ملانین ماده ای است که نقش بزرگی را ایفا می کند تا رنگ موهای شما را تامین کند. علاوه بر آن، ملانین نیز غنی از مواد مغذی نظیر بتا - کاروتن، ویتامین C، روی، لوتئین و زکسانتین است. همه آن ها برای بهبود سلامت موی شما بسیار مهم هستند. در نتیجه آن ها موهای شما را محکم تر از قبل می کند.
18.شلغم برای درمان ترک کف پا:

مشخص شده است که اگر شما آن ها را به صورت خارجی اعمال کردید، شلغم چه فایده زیادی برای بدن شما خواهد داشت.بنابراین، در صورتی که درد را احساس می کنید یا چین و چروک و ترک روی کف پاهای خود پیدا کردید، ممکن است بتوانید در آن منطقه از شلغم استفاده کنید. همانطور که قبلاً ذکر شد، شلغم خواص ضد التهابی و ضد پیری دارد که آن ها را قادر می سازد تا پاهای آسیب دیده را درمان کنند. می توانید شلغم جوشانده شده را به کار ببرید. بعد از آن، شما می توانید شروع به خیس کردن پاهای خود برای حدود 10 دقیقه در مخلوط شلغم و آب جوشیده کنید. اگر این کار را به طور مرتب انجام دهید، هیچ تعجبی ندارد که پای نرم و صاف داشته باشید.
فواید شلغم برای بهداشت اندام های جنسی:

در همین حال، فواید سلامتی شلغم برای درمان سنتی عضو تخمدان وجود دارد که در ادامه بخش سلامت نمناک خواهید خواند.
19. محافظت از سلامت تخمدان با شلغم:

برای خانم ها واقعاً مهم است که سلامت تخمدانشان را حفظ کنند.اما تخمدان واقعاً مستعد رشد سلول های سرطانی است، که سرطان تخمدان را در مراحل بعدی ارتقا می دهد. بنابراین اگر می خواهید از سرطان تخمدان دور بمانید، باید شلغم مصرف کنید، چون این سبزی برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی در تخمدان مفید است.طبق نظر محققان، 100 گرم شلغم حاوی 12 میلی گرم کامپرلو دارد، یک فلاونوئید که از رشد سلول های سرطانی در تخمدان جلوگیری می کند.


20. مزایای ضدمیکروبی:

شلغم نیز دارای خواص ضد میکروبی است. بنابراین، مهم است که شما آنها را در برابر بسیاری از بیماری های مرگبار مانند سرطان پروستات، مصرف کنید. این منفعت از جز گلوکوزینولات ها آن ها حاصل می شود که خاصیت ضد میکروبی، ضد قارچ و خواص ضد انگلی هم دارند.

چگونه می توان شلغم خوب و با کیفیت انتخاب کرد و خرید؟

بنابراین، بعد از اینکه شما همه مزایا را دانستید، شرط می بندم که می خواهید بلافاصله آن را مصرف کنید. با اینکه به راحتی می توانید شلغم را در بازار پیدا کنید، اما باید بدانید چگونه بهترین شلغم ها را بخرید. این چند نکته در مورد نحوه خرید شلغم خوب در بازار است:

اگر متوجه شدید که ریشه های شلغم سبز هستند، بهتر است شلغمی را انتخاب کنید که رنگ سبز تیره در برگ های خود دارند که درست مانند برگ های اسفناج است.

اگر شلغمی را پیدا کردید که رنگ زرد دارد، از آن دوری کنید.

رنگ زرد در شلغم خوراکی نشانه بارز این است که سهام قدیمی هستند و دیگر تازه نیستند.

به شدت توصیه می شود شلغمی را بخرید که اندازه ریشه های متوسطی دارد. شلغم با اندازه بزرگ ریشه ممکن است طعم تلخی در برگ هایش داشته باشد. در همین حال، شلغمی که اندازه متوسطی در ریشه هایش دارد معمولاً برگ های بهتری دارد.

نحوه نگه داری صحیح شلغم:

بعد از اینکه شلغم خریدید، باید آن ها را به درستی ذخیره کنید تا سلامتی کامل بماند در نتیجه اینها توصیه هایی در مورد نحوه نگهداری شلغم هستند:

در صورتی که شلغم سبزی را که با ریشه های خود مرتبط هستند خریداری کنید، باید آن را از ریشه جدا کنید.

بعد از آن بسیار خوب است که شلغم را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و به اندازه کافی هوایش را بیرون بکشید. بعد از آن باید آن ها را در سردترین بخش یخچال خود قرار دهید. به خاطر داشته باشید، بیش از 4 روز نبتید در یخچال نگه دارید. آن ها را فوراً تمیز کنید و از آن ها بهترین استفاده را خواهید کرد.

خوب است که سبزیجات شلغم را تا جایی که ممکن است مصرف کنید، زیرا قسمت های سبز به سرعت مواد مغذی خود را از دست می دهند. بنابراین توصیه نمی شود که آن ها را در مدت زمان طولانی بپزید.


عوارض و اثرات جانبی و اقدامات احتیاطی در مورد مصرف شلغم

اگرچه شما قبلاً می دانستید که شلغم می تواند چندین مزایا بدهد، اما آن ها برخی عوارض جانبی را در برخی شرایط خاص خواهند داشت.در اینجا برخی عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی در مورد شلغم وجود دارد که باید توجه کنید:

بیمارانی که سنگ صفرا و یا مشکلات کلیوی دارند، نباید شلغم مصرف کنند. به این دلیل است که شلغم یکی از غذاهای مخصوصی است که حاوی مقدار زیاد اگزالات است.

مقدار بالای اگزالات در مایعات بدن متمرکز خواهد شد و سپس شکل می گیرند. این پدیده به افراد مبتلا به کلیه مشکلات کلیوی در آینده آسیب می رساند.

بیماران مبتلا به مشملات تیروییدی نیز نباید شلغم مصرف کنند.

این، به خاطر این است که شلغم حاوی ماده ای خاص به نام گویتروگنز است. این مواد عموماً می توانند با عملکرد غده تیرویید تداخل پیدا کنند. در نتیجه آن مواد با مشکلات تیروئیدی به افراد آسیب می رساند.

در اغلب موارد، افرادی که نفخ شکمی دارند، ثابت توصیه نمی شود که شلغم مصرف کنند.

علتش این است که شلغم حاوی مقدار زیادی از ترکیبات سولفور است. همانطور که قبلاً می دانید، مقدار زیاد ترکیبات سولفور موجب مشکلات هاضمه و نفخ شکم برای افراد خاص خواهد شد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search