اخبار

برای تقویت سیستم ایمنی چی بخوریم

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
گروه جامعه: رئیس دانشکده طب سنتی کرمان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: با رعایت توصیه های بهداشتی و غذایی و استفاده از خوراکی ها و موادغذایی مناسب می توانیم سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم.
محمد ستایش متخصص طب سنتی ایرانی، عضو هیئت مدیره انجمن علمی طب سنتی ایران، رئیس دانشکده طب سنتی کرمان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: افزایش مقاومت جسمی و روانی راه موثری مقابله با کرونا است، شکی نیست که مهمترین راه شکست دادن کرونا مشارکت همگانی مردم در عمل به دستورات پیشگیرانه است؛ فاصله گذاری اجتماعی به معنی کمتر کردن مواجهه و برخورد مردم با یکدیگر و پرهیز از حضور در محیط های عمومی و جمعی، گندزدایی سطوح و خودمراقبتی به ویژه تمیز نگه داشتن دست ها راه قطع کردن و یا محدود کردن چرخه انتقال این بیماری است.او افزود: در عین حال اقدام موثر دیگر افزایش تاب آوری زیستی و روانی و بالا بردن سطح ایمنی آحاد جامعه است. در واقع ارتقاء سطح سلامت افراد جامعه اعم از افراد تندرست و یا کسانی که بیماری های زمینه ای دارند، این امکان را فراهم می کند که تعداد کمتری از مردم مبتلا شوند و یا شدت ابتلا در آن ها کمتر شود.ستایش بیان داشت: از مهمترین عوامل ایجاد آشوب در سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد های طبیعی دستگاه های عصبی و غدد درون ریز بدن، حالات ذهنی و هیجانی یا همان استرس، ترس، نگرانی و بی تابی و بی قراری است. این روز ها اکثر مردم مرتبا در جستجوی اخبار مربوط به کرونا از طریق فضای مجازی و رسانه ها هستند؛ ذهن مردم و گفت و شنود ها دمادم درگیر شایعات و حتی اخبار درست است و بعضا دل ها لبریز از ترس می شود. این امر مقاومت بدن یا همان ایمنی بدن را آسیب می زند. پس اولین اقدام برای افزایش پایداری عملکرد های سیستم ایمنی و غدد و اعصاب، مدیریت کردن اطلاعات ورودی به ذهن و حواس است.
او تصریح کرد: برای اینکه اطلاعات ورودی به ذهن و حواس را مدیریت کنیم چند راهکار ساده و موثر برای آسایش و آرامش ذهنی پیشنهاد می کنیم:
- استمداد از نیرو بخش های معنوی از طریق توکل، توسل، و دعا، مسلما مهمترین عامل طمانینه و آرامش قلبی، اعتماد و اعتقاد به یک نیروی برتر و خالق متعال است که همه مصالح و مقدرات ما در دست اوست.
- استفاده از فرصت هم نشینی با خود و با خانواده مان که در این ایام فراهم تر شده است. مثلا با مطالعه آثار ادبی بزرگان ادب فارسی، خواندن قصه ها و حکایات و مثل ها در جمع خانواده، تماشای فیلم های مستند و جذاب و کمدی، سرگرمی ها و بازی های خانگی، شنیدن نغمات و الحان آرامش بخش، مرور خاطرات شادکامی ها و موفقیت ها توسط اعضای خانواده، تمرینات تنفسی و آرام سازی و ...
- خندیدن و شادی، که دومینویی از رویداد های گوناگون در سیستم تنفسی، عصبی، عضلانی، گردش خون و غدد بدن فعال میکند. مقالات و پژوهش های علمی متعددی نشان داده است که نتیجه نهایی این رویداد ها افزایش قابل توجه قدرت سیستم ایمنی است.
- برای کاهش اضطراب می توان از بو های طبیعی و مقوی قلب مثل بوی پرتقال، نارنج، به، لیمو و خیار و نیز برخی گل های طبیعی مثل گل نرگس و مانند آن استفاده کرد و یا کمی گلاب سرد را در افشانه ریخته و در هنگام بی تابی ها و احساس کم هوایی اضطرابی، به چهره و گردن و سینه پاشید.

ستایش گفت: اقدام مهم دیگر برای افزایش ایمنی و آمادگی بهتر بدن در مقابله با ویروس، تنظیم زمان خواب و بهبود کیفیت خواب است. از مهمترین عوامل تمدید و بازتوانی سیستم عصبی، و مقوی دستگاه ایمنی، خواب در زمان مناسب و به میزان مناسب و با کیفیت خوب است. بهترین زمان پیشنهادی خواب، خوابیدن سر شب و ترجیحا قبل از ساعت ۱۰ شب است. کم خوابی و بدخوابی های طولانی، به طرز قابل توجهی سطح ایمنی بدن را کم می کند و فرد را مستعد بیماری می کند؛ لذا اگر اختلال خواب جدی وجود دارد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید؛ نوشیدنی ها و خوردنی های محرک مغز و برهم زننده خواب مثل قهوه، نسکافه، چای سبز، و شکلات تلخ در ساعات عصر و شب توصیه نمی شود.او افزود: از عوامل مهم و قابل مداخله دیگر در تقویت سیستم ایمنی اصلاح تغذیه و رفتار های تغذیه ای است؛ در شرایط همه گیری بیماری های عفونی، از سه رفتار نامناسب تغذیه ای باید تا حد امکان اجتناب کرد. اول از همه، پرخوری، حتی خوردن غذا های سبک. دوم درهم خوری و استفاده از چند نوع مواد غذایی و مخلفات آن ها در یک وعده غذایی و یا ریزه خواری مرتب در طول روز؛ و سوم سنگین خوری به معنای افراط در مصرف غذا های دیرهضم؛ این سه رفتار تغذیه ای منجر به انباشت مواد اضافه در بدن شده که این انباشتگی با مشغول کردن قوای طبیعت بدن به خود، می تواند مقاومت بدن را کاهش داده و درصد ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش دهد. غذا های چرب و سرخ کرده، ماکارونی، اولویه با گوشت های صنعتی، سوسیس و کالباس، آش رشته غلیظ، فست فودها، غذا های کارخانه ای و کنسروها، و پنیر پیتزا نمونه هایی از غذا های سنگین و دیر هضم هستند.

ستایش بیان داشت: شوری ها مثل خیارشور، ترشی های محرک مثل سرکه تند و تیز خشکی آور مخاط تنفسی هستند و پرهیز از آن ها توصیه می شود. زیاد خوردن ماست و دوغ ترش هم توصیه نمی شود و در صورت مصرف ترجیحا همراه با مصلحات آن ها مثل پودر نعناع یا آویشن استفاده شود.او تصریح کرد: توصیه های غذایی برای بهبود تغذیه و افزایش سطح ایمنی مواردی همچون:
- آشی با این ترکیبب: گوشت مرغ، برنج، جو، پیاز، برگ گزنه، اسفناج، هویج رنده شده، گشنیز وجعفری، نمک و زردچوبه
- سوپی شامل: برنج، ماش، هویج، کدو، گشنیز و جعفری، آلو بخارا، بال یا گردن مرغ روغن زیتون، زرچوبه، آبلیمو یا آب نارنج
- سوپ جو همراه با شلغم، گشنیز، برگ کاهو و اسفناج، تخم گشنیز، آلو بخارا و زرشک
- خورشت های آبدار مثل خورش کدو، خورش لوبیاسبز، و خورش بامیه با سبزی شوید و جعفری، خورش به
- نخود آب
- هویج آب پز، کدو حلوایی آب پز، شلغم آب پز، به آب پز، در کسانی که ضعف هضم یا یبوست دارند توصیه می شود. به این مواد می توان کمی عسل و ساییده زعفران نیز اضافه کرد.او تصریح کرد: خوردن یک نوشیدنی سالم و ساده به شرح زیر برای تقویت سیستم ایمنی توصیه می شود: آب سه چهارم لیوان، گلاب یک چهارم لیوان، تخم بالنگو یک قاشق چای خوری، تخم بارهنگ یک قاشق چای خوری؛ پس از هم زدن و لعاب دادن، کمی زعفران ساییده هم اضافه شود. بزرگسالان از این ترکیب روزانه یک تا دو بار می توانند استفاده کنند.او گفت: استفاده از دمنوشی که از ترکیباتش شامل: آویشن یک قاشق غذا خوری، پودر ریشه شیرین بیان یک قاشق چای خوری، و عناب سوراخ شده ۵ عدد که حداقل یک ربع با یک لیوان آب جوش دم کشیده باشد نیز توصیه می شود؛ این دمنوش را بزرگسالان تا دو بار در روز و به صورت گرم گرم می توانند میل کنند؛ البته کسانی که فشار خون بالا دارند به دلیل وجود شیرین بیان در این دمنوش، بیشتر از سه هفته استفاده نکنند.ستایش افزود: به طور کلی در مطالعات مختلف علمی ثابت شده است که مواد غذایی زیر می توانند در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشند و هر کس به فراخور حال و بر اساس میل خود می تواند دو یا چند مورد را با هم ترکیب و غذا، نوشیدنی یا دمنوش دلخواه را تهیه و میل نماید:

ریحان، نعناع، لوبیا سبز، کدو حلوایی، کدو سبز، چغندر، زردک، هویج، سیب درختی، به، زرشک، عناب، مرکبات، انجیر، آب انار و رب انار؛ همچنین موارد زیر از ادویه ها و گیاهان دارویی هستند که مصرف آن ها به صورت دمنوش یا شکل های دیگر می تواند به افزایش سطح ایمنی بدن کمک کند، اما نکته مهم اینکه این ادویه در خانم های باردار و افرادی که دارو های دیگری نیز مصرف می کنند احتیاط دارند و باید با مشورت پزشک مصرف شوند:آویشن، دارچین، سیاه دانه، مرزنجوش، چای کوهی، بابونه، بادرنجبوئیه، زعفران، هل، رزماری، گل گاوزبان.
او بیان داشت: یکی دیگر از مهمترین و شاید بتوان گفت مهمترین عامل حفظ سلامت، داشتن تحرک کافی است. در این روز ها که سکونت خانواده ها در منزل بیشتر شده است، کم تحرکی از یک سو و پرخوری و بدخوری از سوی دیگر می تواند تهدید کننده سلامت باشد؛ لذا به همه عزیزان به ویژه کسانی که افزایش وزن، چربی خون، پرفشاری خون یا دیابت دارند توصیه می شود در همان فضای منزل نیز از انجام حرکات نرمشی و یا ورزش با وسایل خانگی غافل نشوند. البته در صورت وجود بیماری های حاد و تب دار توصیه به استراحت فیزیکی است.
logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search