اخبار

پژوهشی درباره 'عروسک پشت پرده' و خواص آن

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
عروسک پشت پرده" گیاهی دارویی است که خواص ضدالتهاب، ضد درد و ضدباکتری دارد. محققان در پژوهشی ویژگی های این گیاه را بررسی کرده اند.
به گزارش ایسنا، عروسک پشت پرده از جمله گیاهان دارویی است که در طب سنتی ایران و در اکثر نقاط جهان کاربرد داشته است. این گیاه به فانوس چینی شهرت دارد و به طور عمومی در چین، ژاپن، کره و برخی کشورهای اروپایی کشت می شود. با توجه به اهمیت گیاهان دارویی محققان تصمیم گرفتند در پژوهشی خصوصیات زراعی، فیتوشیمیایی و درمانی گیاه دارویی عروسک پشت پرده را بررسی کنند.

در این پژوهش که توسط عارفه رحیمی شکوه و وحید عبدوسی، از گروه علوم باغبانی و زراعی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات و حسنعلی نقدی بادی و علی مهرآفرین از مرکز تحقیقات گیاهان دارویی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی انجام شده است، آمده:« گیاه عروسک پشت پرده گیاهی علفی و چند ساله است. ریشه این گیاه افشان و سطحی است. ساقه ی آن راست، توخالی و با مقطع بیضی و تخم مرغی شکل است که برگ های قلبی تا بیضوی شکل، کرک دار و با حاشیه های صاف و موج دار به صورت متناوب روی آن قرار می گیرند.»

براساس یافته های محققان، عروسک پشت پرده گیاهی کم توقع و مناسب برای اقلیم های نیمه گرمسیری است. اگر چه ارقامی از این گیاه در کوهستان ها و مناطق سردسیری رشد می کنند اما برای تولید تجاری و اقتصادی، کشت و پرورش آن در فضاهای بسته اعم از زیر پوشش پلاستیک یا سایه بان صورت می گیرد. عروسک پشت پرده اگر چه جزو گیاهان بی تفاوت به طول روز بوده اما حداقل به ۹-۸ ساعت آفتاب در روز یا ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ ساعت آفتاب در سال نیاز دارد.

نویسندگان این مقاله می گویند:« تکثیر این گیاه عمدتا از طریق بذر است. اما از قلمه های یک ساله ی چوبی نرم نیز تحت تاثیر هورمون ریشه زایی اکسین می توان استفاده کرد که با موفقیت حدود ۳۸ درصدی همراه بوده است. همچنین از طریق خوابانیدن هوایی و تقسیم بوته نیز می توان آن را تکثیر کرد. »

مهرآفرین و همکارانش می گویند:« استفاده از عروسک پشت پرده در طب سنتی به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش باز می گردد. اولین گزارش دارویی این گیاه در سال ۴۷۵ قبل از میلاد در چین بوده است که برای درمان دیس اوری ( ادرار کردن دردناک) و زایمان غیرطبیعی استفاده شده است. براساس گزارش های طب سنتی چین، از کاسبرگ و میوه عروسک پشت پرده به صورت استعمال داخلی و خارجی جهت درمان سرفه، مخاط گلو، یبوست، بیماری های پوستی، یرقان، هموروئید و بیماری های تنفسی استفاده شده است. »

در بخش دیگری از این پژوهش آمده:« نقش ضدتکثیری عصاره گیاه و اجزای خالص کاسبرگ و میوه عروسک پشت پرده، روی سلول های توموری از مهم ترین جنبه های فارماکولوژیکی این گیاه دارویی است. علاوه بر آن، استروئیدهای کاسبرگ عروسک پشت پرده نقش مهمی در کاهش قند خون دارند. طبق نتایج محققان، غلظت ۱۵۰ میلی گرم استروئید در کیلوگرم گیاه در روز به طور معنی داری سبب کاهش گلوکز خون، کاهش جذب آب و افزایش وزن موش های آزمایشگاهی شد.»

پژوهشگران می گویند:« عروسک پشت پرده، علاوه بر تازه خوری در در اغلب کشورهای اروپایی از آن به صورت فرآوری شده به اشکال میوه ی خشک، ژله، تهیه سس سالسا، مربا، کمپوت، مارمالاد و بستنی و کوکتل میوه استفاده می شود. همچنین چربی و روغن این میوه در صنایع آرایشی و بهداشتی و تولید لوسیون های بهداشتی استفاده می شود.»

در بخش پایانی این مقاله آمده:« نتایج این مطالعه نشان می دهد که عروسک پشت پرده به دلیل خواص فیتوشیمیایی متعدد می تواند به عنوان گیاهی دارویی مهم در صنایع داروسازی و غذایی استفاده می شود.»
logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search