اخبار

تقویت سیستم ایمنی بدن با شیرین‌بیان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، گیاه دارویی شیرین‌بیان گیاه بومی مناطق مدیترانه است و در اکثر نقاط کشور ایران می‌روید، شیرین‌بیان گیاهی چند ساله و دارای ساقه‌ای به طول یک متر است که در نواحی معتدل تا ارتفاع 2 متر می‌رسد.

ریشه شیرین بیان به طور خیلی عمیق در زمین فرو می‌رود. پوسته ریشه گیاه شیرین‌بیان قهوه‌ای سیر و سیاه است و مغز ریشه زرد رنگ بوده و طعم آن بسته به انواع مختلف تغییر می‌کند.

شیرین‌بیان برای سلول‌های سرطانی اثر مهارکنندگی دارد و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. همچنین برای درمان سرماخوردگی، سرفه و آنفلوآنزا اثرات مفیدی دارد.

مهم‌ترین بخش مورد استفاده این گیاه ریشه آن است که در پاییز سال سوم برداشت می‌شود، شیرین‌بیان به دلیل وجود مواد شیمیایی خاص خاصیت مشابه اثر هورمون آدرنالین در بدن دارد.

ریشه شیرین‌بیان برای درمان زخم اثنی‌عشر و معده اثرات مفیدی دارد، برای برطرف کردن سنگینی معده و هضم غذا بعد از غذا یک فنجان از جوشانده شیرین‌بیان میل شود. شیرین‌بیان ورم معده را برطرف می‌کند تنگی نفس را تسکین می‌دهد و برای درمان سوء هاضمه و از بین بردن نفخ شکم مفید است.

این گیاه ضد سم، نیروبخش، نرم کننده سینه است. این گیاه برای ناراحتی‌های طحال، جراحت گلو، درمان جوش و کورک و ناراحتی‌های پوستی به صورت استعمال خارجی اثرات بهبودی مفیدی از خود نشان می‌دهد. برای درمان تب، بیماری‌های کبدی، ضد افزایش کلسترول خون، مشکلات کلیوی، نفریت، درد مثانه، عفونت ادراری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، زخم دهان را ترمیم کرده و باعث مرطوب شدن دهان و رفع عطش می‌شود.

در موارد گرفتگی صدا و خشونت حلق نیز می‌توان از دم کرده ریشه شیرین‌بیان استفاده کرد، شیرین‌بیان ضد سم قوی بوده برای درمان مشکلات ناشی از ترمیم زخم، کاهش حساسیت، آرتریت و رماتیسم از آن استفاده می‌شود.

شیرین‌بیان صفرا‌آور، ضد تهوع بوده و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کرده و در تقویت اعصاب موثر است. مخلوط پودر شیرین‌بیان با رازیانه و شکر اگر روزانه به مدت ۷ تا ۱۰ روز مصرف شود برای درمان نفخ معده، باز شدن رنگ چهره و رفع سردرد مفید خواهد بود.

شیرین‌بیان در جلوگیری از نقص عملکرد غده‌ها و هورمون‌های بدن بسیار مؤثر است؛ مصرف این ماده می‌تواند هورمون استرس را در فرد کنترل کند.

* کسانی که فشار خون دارند از خوردن شیرین‌بیان خودداری کنند.

* برای بیماران دیابتی شیرین‌بیان ممنوع است.

* کسانی که بحران‌های کبدی دارند من جمله صفرا و سیروز کبدی نباید استفاده کنند.

 * مدت استفاده شیرین‌بیان نباید بیش از 3 هفته باشد.

 

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search