اخبار

لوبیا چیتی معجره ای برای لاغری و سلامت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش «شیعه نیوز»،لوبیا چیتی نوعی از لوبیاست که نام آن یعنی (Pinto Bean) که به معنای نقاشی شده است ریشه ای اسپانیایی دارد. این لوبیا سرشار از مواد مهم غذایی از جمله :آهن ، ویتامین، فیبر و پروتئین است و همین عامل مهمی در قابل توجه بودن خواص آن میباشد. لوبیا چیتی طرفداران زیادی دارد و این تنها به خاطر طعم و مزه آن نیست بلکه منبع غنی پروتئین و فیبر هستند و چربی کمی دارند. در این بخش از نمناک به بررسی فواید لوبیا چیتی می پردازیم.
خواص لوبیا چیتی برای سلامت بدن و درمان بیماری ها

درمان یبوست :

لوبیا چیتی به دلیل داشتن فیبرهای نامحلول در درمان یبوست بسیار موثر هستند.

کاهش کلسترول :

لوبیا چیتی منبع غنی فیبر هستند که به شما در کاهش و تنظیم سطح کلسترول خون کمک و از خطر پیشرفت مشکلات قلبی جلوگیری می کند.

تنظیم قند خون :

لوبیا چیتی به دلیل فیبر فراوان به شما کمک می کند تا بعد از خوردن غذا، میزان قند خون را حفظ کنید. نه تنها میزان گلوکز خون شما را تثبیت می کنند بلکه انرژی پیوسته را برای هدایت یک روز فعال در اختیار شما را قرار می دهد.

جلوگیری از ریزش مو :

کمبود پتاسیم یکی از علل اصلی ریزش مو است. لوبیا چیتی به دلیل داشتن پتاسیم به تقویت موها کمک می کند و مصرف منظم آن باعث می شود ریزش مو تا حد زیادی کاهش پیدا کند، بنابراین لوبیا چیتی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

جلوگیری از خشکی پوست :

کمبود ویتامین ب در بدن می تواند منجر به مشکلات خشکی پوست مانند درماتیت، قرمزی، رنگ دانه و سوزش شود. با این حال، مصرف لوبیا چیتی به دلیل داشتن ویتامین ب ، ماده مغذی حیاتی بدن را تامین می کند. بنابراین، این لوبیا غنی از مواد غذایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا پوست سالمی داشته باشید.

پاکسازی بدن :

غذاهای مختلف مانند میوه های خشک و برخی سبزیجات حاوی سولفیت هستند که بر سلامت شما تاثیر می گذارند و منجر به حواس پرتی و سردرد می شوند. لوبیا چیتی به دلیل غنی بودن در ماده معدنی منحصر به فرد موجود در تعداد کمی از غذاها اثر زیان آور مولیبدن روی بدن را خنثی می کند.

درمان مشکلات هضم :

مصرف منظم لوبیا چیتی به شما در درمان سندرم روده و دیورتیکولوز کمک می کند. بنابراین اضافه کردن آن به رژیم غذایی به بهبود هضم کمک می کند.

مفید برای زنان باردار و جنین:

لوبیا چیتی حاوی مقادیر بالایی از ویتامین ب کمپلکس، از جمله اسید فولیک است که برای زنان باردار سودمند است. اسید فولیک شکل گیری لوله عصبی و گلبول های قرمز خون را در کودکان متولد نشده بهبود می بخشد و مانع از کمبود وزن کودک می شود و همچنین نوزاد را از نقص های لوله عصبی محافظت می کند.

تنظیم فشار خون:

غلظت های بالای پتاسیم و مقدار کم سدیم در لوبیا چیتی به شما در تنظیم سطح فشار خون سالم کمک می کند. اسید فولیک نقش حیاتی در تنظیم سطح فشار خون دارد و به آرام کردن رگ های خونی برای اطمینان از گردش خون صاف کمک می کند.

بهبود سیستم ایمنی :

مولیبدن موجود در لوبیا چیتی تولید انرژی را در سلول های بدن بهبود می دهد و به توسعه سیستم عصبی کمک می کند. هم چنین ویتامین های حیاتی مغز، مواد معدنی، اسید فولیک و آمینو اسیدها را تامین و در نتیجه، مصرف از خطر توسعه بیماری آلزایمر و پارکینسون جلوگیری می کند.

تامین کولین :

کولین به عنوان ماده مغذی محلول در آب شناخته می شود که در غشا سلولی سلول های عصبی، اسفنگومیلین و فسفاتیدیل کولین وجود دارد. این کار به بهبود کنترل ماهیچه کمک می کند و به طور قابل توجهی حافظه را بالا می برد. تنها یک فنجان لوبیا چیتی حدود 60.4 میلی گرم کولین به شما می دهد. بنابراین این لوبیا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا عملکرد مغز و کنترل ماهیچه را ارتقا دهید.

فواید لوبیا چیتی

جلوگیری از کم خونی :

آهن و مس، مواد معدنی حیاتی بدن برای تشکیل سلول های خونی جدید ضروری هستند. تنها یک فنجان لوبیا چیتی به ترتیب 19 درصد و 20 درصد از مصرف توصیه شده از مس و آهن را تامین می کند. بنابراین، این لوبیا مانع از کم خونی می شود.

جلوگیری از ابتلا به سرطان:

لوبیا چیتی به دلیل داشتن مواد معدنی مثل آهن، پتاسیم، مولیبدن، فسفر، مس و منیزیم و آنتی اکسیدان ها فعالیت رادیکال های آزاد را خنثی و از آسیب سلولی و رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کنند. در نتیجه، خوردن لوبیا چیتی شما را از ابتلا به سرطان محافظت می کند.

مدیریت وزن:

لوبیا چیتی چربی ندارد اما غنی از فیبر و مواد معدنی است. بنابراین مصرف منظم این لوبیا از افزایش وزن جلوگیری و به شما در تعادل رژیم غذایی و مواد مغذی کمک می کند.

بهبود سلامت قلب:

لوبیا چیتی منبع عالی اسید فولیک، فیبر، پتاسیم و منیزیم است. این مواد مغذی حیاتی گردش خون روان را بهبود می بخشد و از خطر توسعه بیماری های قلبی جلوگیری می کند. بنابراین، این مصرف این لوبیا قلب را تقویت می کند.

کاهش تشکیل هوموسیستئین :

لوبیا چیتی غنی از آنتی اکسیدان ها، اسید فولیک، ویتامین ب6 و منیزیم هستند. اسید فولیک به کاهش تشکیل هوموسیستئین ، یک آمینو اسید حیاتی در زمانی که سطح آن بالا می رود می تواند خطر بیماری های قلبی را افزایش دهد، کمک می کند. بنابراین، این لوبیا مغذی سطح هوموسیستئین را در بدن تنظیم می کند.

بهبود شریان ها و رگها :

رگ ها و شریان های سالم تاثیر قابل توجهی بر وضعیت قلب و عروقی دارند مقدار منیزیم یافت شده در لوبیا چیتی برای آرام کردن شریان ها و رگ ها مفید است، زیرا مسدود کننده یک کانال کلسیم طبیعی است که به بهبود جریان خون کمک می کند و فشار کمتری را به شریان ها، رگ های قلب وارد خواهد کرد.

اکسیژن رسانی بهینه:

اکسیژن رسانی بهینه سلولها باعث می شود که احساس انرژی بیشتری کنید چون سلول ها نمی توانند بدون اکسیژن بهینه عمل کنند. اکسیژن با هموگلوبین به سلول های قرمز خون آورده خواهد شد و بدن به اندازه کافی خون قرمز برای توزیع اکسیژن را دریافت می کند.

کاهش حمله قلبی :

یکی از دلایل اصلی سکته تجمع لخته های خونی در رگ ها و یا شریان ها است زیرا به مغز اکسیژن کافی برای عملکرد نمی رسد و سکته رخ می دهد. این وضعیت می تواند مهلک باشد و حتی بازماندگان سکته گاهی اوقات آسیب جدی یا جزئی را در سیستم عصبی خود را تجربه می کنند.

تقویت کننده طبیعی انرژی:

در مطالب قبلی بخش سلامت نمناک به این مهم اشاره شد که لوبیا چیتی به دلیل داشتن کربوهیدرات منبع غنی از انرژی است به همین دلیل در برخی از کشورها به عنوان غذای کامل بشمار می رود البته سایر افراد می توانند آن را با برنج سفید یا قهوه ای ترکیب کنند.

مفید در دوران قاعدگی :

دل درد ، سردرد ،تهوع علائم های دوران قاعدگی هستند زیرا در این دوره بدن با کمبود اکسیژن در خون مواجه می شود که برای رفع این ناراحتی می توانید لوبیا چیتی مصرف کنید.

جلوگیری از سرطان معده :

بیماریهای دستگاه گوارش گاهی باعث سرطان معده می شود که لوبیا چیتی به دلیل داشتن آنتی اکسیدانهای قوی و فیبر به جلوگیری از ابتلا و پیشرفت سرطان کمک می کند و تمام مشکلات معده را بهبود می بخشد.

تقویت حافظه :

لوبیا چیتی به دلیل داشتن تیامین یا ویتامین ب 1 به تقویت حافظه کمک می کند و مصرف آن نه تنها در دوران مدرسه و تحصیل مفید است بلکه در دوران میانسالی از احتمال ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند.

خواص لوبیا چیتی

پیش گیری از نقص مادر زادی :

وزن کم نوزاد یکی از دلایل نقص مادرزادی است زیرا جنین کلسیم و سلولهای قرمز خونی را به اندازه کافی برای رشد دریافت نمی کند و تنها منبع دریافت غذا جنین از مادر است. به همین دلیل توصیه می شود مادران در دوران بارداری لوبیا را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

مفید در دوران شیردهی :

ویتامین ب موجود در لوبیا چیتی برای مادران شیرده بسیار مفید است به همین دلیل به مادران توصیه می شود برای افزایش تولید شیر لوبیا را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

مفید برای رشد:

لوبیاچیتی به دلیل داشتن مواد معدنی به ویژه منیزم و آهن می تواند تولید سلول های قرمز خون را افزایش دهد. سلولهای قرمز خون و اسید فولیک برای رشد و عملکرد مغز در سنین رشد لازم است به همین دلیل مصرف لوبیاچیتی برای کودکان در سنین رشد خیلی مفید است.

غنی از پروتئین:

آیا این امکان وجود دارد که پروتئین حیوانی را با پروتئین گیاهی جایگزین کرد؟ بله ، زیرا لوبیاچیتی به دلیل داشتن مقدار کافی پروتئین نیاز روزانه بدن را بدون مصرف گوشت قرمز تامین می کند بخصوص برای افرادی که گیاهخوار هستند.

افزایش جریان خون :

همانطور که می دانید جریان خون سالم، تاثیرات زیادی بر روی سلامت دارد. شریان و عروق قلب نباید خیلی شدید کارکنند. زیرا ضربان قلب سالم بر سیستم سوخت و ساز اثر می گذارد و اکسیژن را حمل می کند.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search