اخبار

مزایای شگفت‌انگیز این چای عجیب برای سلامتی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مردم‌نيوز:از فواید سلامتی چای هیبیسکوس می‌توان به توانایی آن در کاهش فشار خون بالا، کلسترول بالا و مشکلات التهابی، کمک به تسکین دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن مختل شده و به طور بالقوه درمان بیماری‌های کبد و سرطان اشاره کرد.چای هیبیسکوس برای متابولیسم و کاهش تدریجی وزن بسیار مفید است. همچنین برای بهبود سلامت روانی مناسب است. این چای سرشار از ویتامین C. مواد معدنی و آنتی اکسیدان است.

چای هیبیسکوس چیست؟
چای هیبیسکوس که با نام Agua de Jamaica نیز شناخته می‌شود و نام علمی Hibiscus sabdariffa. از طریق جوشاندن قسمت‌هایی از گیاه هیبیسک تهیه می‌شود. چای هیبیسکوس به رنگ سرخ یا قرمز رنگ است و طعم ترش دارد.

این نوشیدنی بسیار محبوب در سراسر جهان است و اغلب از آن به عنوان یک چای دارویی استفاده می‌شود. گل‌های گیاه هیبیسکوس دارای نام‌های مختلفی است و در بعضی مناطق به ” Roselle” معروف است. این گیاه در سراسر جهان از محبوبیت بالایی برخوردار است و بسته به اولویت شما می‌توان آن را گرم یا سرد نوشید. این چای کم کالری و فاقد کافئین است.

چای هیبیسکوس (چای ترش)
چای هیبیسکوس به طور طبیعی کالری کمی دارد و فاقد کافئین است. مطابق داده‌های بانک اطلاعات مواد مغذی USDA، این ماده از مواد معدنی خوبی از جمله کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و روی برخوردار است. همچنین حاوی ویتامین‌های B. مانند نیاسین و اسید فولیک است. این چای منبع خوبی از آنتوسیانین‌ها است، و این باعث می‌شود آن را برای مدیریت فشار خون بالا، سرماخوردگی و عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) مفید باشند.

فواید سلامتی چای هیبیسکوس
فواید مختلف چای حاصل از گل گیاه هیبیسکوس می‌تواند به حفظ تناسب بدن انسان کمک کند، در این مطلب بیان شده است.

۱. کنترل فشار خون
گزارشی از AHA (انجمن قلب آمریکا)، که در نوامبر ۲۰۰۸ منتشر شد، حاکی از آن است که مصرف این چای باعث کاهش فشار خون در بزرگسالان می‌شود.

مطالعه‌ای که در ژورنال Ethnopharmacology منتشر شده است نشان می‌دهد که چای هیبیسکوس دارای خاصیت ضد فشار خون و محافظت کننده از قلب است، که می‌تواند برای افرادی که از فشار خون بالا رنج می‌برند و افرادی که در معرض خطر بالای بیماری‌های قلبی عروقی هستند، مفید واقع شود.

طبق یک تحقیق در سال ۲۰۱۰ که در دانشگاه تافتز در بوستون انجام شد، به دلیل خاصیت ضد التهابی، چای هیبیسکوس می‌تواند فشار خون را تا ۱۰ نقطه کاهش دهد. برای اینکه این بهبود چشمگیر رخ دهد، باید چند فنجان از این چای را هر روز به مدت چند هفته به طور مرتب مصرف کنید. همچنین، این ماده دارای خاصیت دیورتیک است که ادرار را افزایش می‌دهد و به طور همزمان باعث کاهش فشار خون می‌شود.

۲. کاهش وزن
عصاره این چای باعث کاهش جذب نشاسته و گلوکز دو ماده غذایی می‌شود که می‌تواند منجر به افزایش وزن شود از همین رو می‌تواند برای کاهش وزن مناسب باشد.
دیورتیک تولید آمیلاز را مهار می‌کند، که به جذب کربوهیدرات‌ها و نشاسته کمک می‌کند، بنابراین نوشیدن آن باعث کاهش جذب از بروز آن می‌شود؛ بنابراین، در بسیاری از محصولات کاهش وزن، در زمستان می‌توان یافت.

۳. کلسترول را کاهش می‌دهد
چای هیبیسکوس به پایین آوردن سطح کلسترول (بد) LDL از بدن کمک می‌کند، از این طریق محافظتاز بدن در برابر بیماری‌های قلبی و رگ‌های خونی از بروز آسیب‌ها جلوگیری می‌کند. خواص هیپرلیپیدمی و قند موجود در چای هیبیسکوس می‌تواند برای کسانی که از اختلالات قند خون مانند دیابت رنج می‌برند مفید باشد.

یک مطالعه تحقیقاتی روی بیماران مبتلا به دیابت نوع II انجام شده حاکی از آن است که مصرف چای ترش را در برنامه غذایی خود بگنجانند، زیرا باعث کاهش کلسترول، تری گلیسیرید و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم می‌شود و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا را افزایش می‌دهد، که به مدیریت این بیماری غیرقابل پیش بینی کمک می‌کند.

۴. محافظت از کبد
نتایج تحقیقات همچنین حاکی از آن است که خاصیت آنتی اکسیدانی چای هیبیسکوس ممکن است در درمان بیماری‌های کبدی موثر باشد. براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که در ژورنال Food & Function منتشر شده است، هنگامی که ۱۹ فرد چاق به مدت ۱۲ هفته، عصاره چای هیبیسکوس را می‌نوشیدند، پیشرفت قابل توجهی در استئاتوز کبد (تغییر در چربی کبد) مشاهده شد – وضعیتی که همه آن‌ها از آن رنج می‌بردند. استاتوز کبد شرایطی است که باعث تجمع چربی در کبد می‌شود. این می‌تواند در نهایت به نارسایی کبد منجر شود.

چای هیبیسکوس شامل آنتی اکسیدان‌هایی است که به محافظت از بدن در برابر بیماری‌ها کمک می‌کند، زیرا برای مقابله با رادیکال‌های آزاد موجود در بافت‌ها و سلول‌های بدن به خوبی عمل می‌کند؛ بنابراین، دریافت آنتی اکسیدان‌های مفید از چای هیبیسکوس بدون کافئین می‌تواند طول عمر را با حفظ سلامتی کلی بدن طولانی‌تر کند.

۵. خواص ضد سرطان چای هیبیسکوس
چای هیبیسکوس حاوی اسید hibiscus protocatechuic است که خاصیت ضد توموری و آنتی اکسیدانی دارد.

مطالعه‌ای که توسط دانشکده دندانپزشکی و بیوشیمی در دانشکده پزشکی و دندانپزشکی چونگ شان انجام شده است، حاکی از آن است که با ایجاد القاء آپوپتوز، که معمولاً به عنوان برنامه ریزی برای مرگ سلولی شناخته می‌شود، ممکن است که در صورت درگیری سلول‌های سرطانی به ویژه سلول‌های لوسمی انسان رشد سلول‌های سرطانی را کاهش دهد.

مطالعه دیگری که توسط کارینا گلدبرگ و تیم تحقیقاتی وی انجام شده است، گزارش کرده است که عصاره هیبیسکوس ممکن است رشد سلول‌های سرطانی پوست را مهار کند. علاوه بر این، لین گروه تحقیقاتی در پژوهش‌های خود دریافتند که عصاره هیبیسکوس باعث بروز آپوپتوز یا مرگ سلول در سلول‌های سرطانی معده می‌شود.

با این وجود، تحقیقات و شواهد علمی بیشتری برای تأیید خاصیت ضد سرطان عصاره‌های گیاه هیبیسک مورد نیاز است.

۶. عامل ضد التهاب و ضد باکتری چای هیبیسکوس
چای برگ گیاه هیبیسکوس سرشار از اسید اسکوربیک است، همچنین به عنوان ویتامین C. شناخته می‌شود. این ماده مغذی اساسی است که بدن برای تقویت و تحریک فعالیت سیستم ایمنی بدن نیاز دارد. چای هیبیسکوس همچنین به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی که دارد، شناخته شده است. در مطالعه‌ای که در مجله دارو و سم شناسی شیمیایی منتشر شده است، نشان می‌دهد هنگامی که موش‌ها با عصاره هیبیسکوس تغذیه شدند، تعداد آنزیم‌های آنتی اکسیدانی در بدن آن‌ها افزایش یافته و اثرات مضر رادیکال‌های آزاد را نیز به کمتر از ۹۲ ٪ کاهش یافت. در حالی که این یک مطالعه بر روی حیوانات انجام شده است، تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که چگونه آنتی اکسیدان موجود در چای هیبیسکوس بر انسان تأثیر می‌گذارند.

۷. خاصیت ضد افسردگی دارند
چای هیبیسکوس حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی، بویژه فلاونوئید‌ها است که در برخی مطالعات حیوانی با خاصیت ضد افسردگی همراه بوده اند. مصرف چای هیبیسکوس ممکن است به آرامش سیستم عصبی کمک کند و اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.

۸. هضم را بهبود می‌بخشد
بسیاری از افراد برای بهبود هضم، چای هیبیسکوس را می‌نوشند، زیرا حرکات روده‌ای را منظم می‌کند. مطالعه‌ای که در مجله IOSR Journal of Biotechnology and Biochemistry منتشر شده است، حاکی از آن است که این نوشیدنی خاصیت ملین کننده دارد و از آن برای درمان یبوست، تقویت سلامت دستگاه گوارش و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده استفاده می‌شود.

عوارض جانبی چای هیبیسکوس
اگرچه چای هیبیسکوس تقویت کننده سلامتی و برای کاهش وزن طبیعی مناسب است، اما عوارض جانبی احتمالی نیز وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید.

فشار خون: از مزایای سلامتی چای هیبیسکوس می‌توان به کاهش فشار خون اشاره کرد. برای افرادی که فشار خون یا فشار خون پایین دارند، توصیه نمی‌شود. نوشیدن این چای ممکن است باعث ضعف، سرگیجه شود و حتی اگر توسط کسی که فشار خون پایینی دارد می‌تواند باعث آسیب به قلب یا مغز شود.
بارداری و باروری: مطابق مقاله‌ای که در BJOG منتشر شده است، یک ژورنال بین المللی زنان و زایمان، چای هیبیسکوس برای خانم‌های باردار خصوصاً به دلیل عوارضی که دارد توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است باعث تحریک قاعدگی یا جریان خون در رحم و ناحیه لگن شود. طبق ادعا MedlinePlus، مصرف این چای در بعضی افراد می‌تواند لرز، یبوست و ناراحتی معده ایجاد کند. برای کسانی که تحت درمان‌های هورمونی قرار گرفته اند یا از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود در مورد مصرف این نوع چای در ابتدا با پزشک متخصص خود مشورت نمایند.
دیابت و جراحی: چای هیبیسکوس ممکن است قند خون را کاهش دهد، بنابراین بهتر است در صورت ابتلا به دیابت یا برنامه ریزی برای انجام عمل جراحی، قبل از نوشیدن دم کردهاین چای با پزشک خود مشورت کنید.
سایر موارد: برخی از افراد ممکن است بعد از نوشیدن چای هیبیسکوس دچار مسمومیت شوند یا دچار توهم شوند؛ بنابراین در نوشیدن آن محتاط باشید تا دریابید بدن شما چگونه به چای واکنش می‌دهد. تا زمانی که نمی‌دانید تأثیرات آن بر روی سیستم شما چیست، رانندگی نکنید و با ماشین آلات سنگین کار نکنید.
آلرژی: برخی از افراد هنگام مصرف چای هیبیسکوس، واکنش‌های آلرژیک مانند خارش چشم، سینوس یا تب را تجربه می‌کنند.

توجه: در صورت مصرف دارو‌هایی مانند کلروکین، دارو‌های ضد دیابتی، Zocor یا دارو‌های مخصوص کبد قبل از استفاده از چای هیبیسکوس، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا چای هیبیسکوس برای شما مناسب است؟
بسیاری از مردم نمی‌دانند که تقریباً ۱۵ تا ۳۰ ٪ چای هیبیسکوس از اسید‌های آلی تشکیل شده است. این اسید‌ها اسید مالیک، اسید تارتاریک و اسید سیتریک هستند. آن‌ها معمولاً در میوه‌هایی مانند انگور یافت می‌شوند. به تقویت سیستم ایمنی، طراوت و شادابی پوست، کاهش فشار خون و کلسترول، کاهش التهاب و بهبود مشکلات گوارش کمک می‌کنند. چای هیبیسکوس دارای اثرات دیورتیک و کلتریتیک است، بنابراین با کاهش فشار خون و تقویت هضم، ویسکوزیته خون را کنترل می‌کند.

چه مقدار چای هیبیسکوس می‌توانیم بنوشیم؟
در صورت تهیه نسخه کافئین دار چای Hibiscus، خیلی تاثیر گذار نخواهد بود. در حالت ایده آل، یک فنجان از این دم کرده برای بهره مندی از مزایای سلامتی که در بالا ذکر شد، کافی است. مصرف بیش از حد می‌تواند خطر بروز عوارض جانبی خاص را افزایش دهد. توصیه می‌شود قبل از صرف این چای با پزشک مشورت کنید.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search