اخبار

آشنایی با انواع نهال سیب پیوندی و اصلاح شده

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش پایگاه اطلاعات مانوش، صادرات میوه سیب و فرآورده‌های آن یکی از مهم‌ترین صادرات غیر نفتی برای کشاورزان و مسئولین محسوب می‌شود، میوه سیب با اینکه با تناژ خیلی زیاد در جهان تولید شده ولی نیاز آن در بازار جهان به اندازه‌ای بالا است که حتی این اندازه از تولید میوه سیب در جهان پاسخگوی نیاز مردم نیست.

 تولید انواع فرآورده‌های سیب در بین مردم جهان رونق پیدا کرده است، بنابراین کشاورزانی که می‌خواهند در عرصه تولید میوه سیب قدم بردارند و از فروش محصولات خود اطمینان داشته باشند، میوه سیب به اندازه‌ای ارزشمند است که حتی میوه زیر درختی آن نیز خواهان داشته و کشاورزان به راحتی می‌توانند آن را با قیمت مناسب به شرکت‌های تولیدی بفروشند.

من سرمایه کافی برای احداث باغستان‌ وسیع سیب را ندارم، پس چه کار کنم؟

یکی از مهمترین نکاتی که به هنگام احداث باغستان سیب بیشتر کشاورزان از ما می‌پرسند، میزان سرمایه مصرفی برای راه‌اندازی یک واحد تجاری و پرسود سیب است، کارشناسان همیشه با این سؤال روبه‌رو هستند «اگر سرمایه من برای خرید نهال سیب (bartarnahal.ir/apple-tree-seedlings) و احداث باغستان وسیع سیب کافی نباشد، باید چه کاری انجام دهم؟»

مطمئناً باغستان سیب در سال‌های اول زندگی احتیاج به مراقبت و نگهداری خیلی زیادی دارد، به خصوص ارقامی مانند نهال سیب گلدن ورد زرد؛ مراقبت و نگهداری از باغستان‌های وسیع کم هزینه نیست، کسانی که توانستند سرمایه اولیه راه‌اندازی باغ سیب را به طور کامل فراهم کنند، مطمئن باشند بعد از ۴ الی ۵ سال نه تنها سرمایه اولیه خود را به طور تضمینی به‌دست می‌آورند بلکه سوددهی آن را نیز تجربه خواهند کرد، ولی باغداران عزیز که سرمایه کافی برای خرید نهال سیب ندارند؛

 • با ایجاد طرح توجیهی می‌توانند از بانک وام مربوط به احداث باغ سیب را دریافت کنند.
 •  همچنین با پیش خرید نهال سیب می‌توانند هزینه مربوط به آن را به صورت اقساطی واریز کرده و در نهایت نهال سیب را با همان قیمت قبلی از نهالستان تحویل بگیرند.
 • در مواردی هم توصیه می‌شود تا باغدار نصف زمین کشاورزی را راه‌اندازی کرده و نصف دیگر را در سال بعد احداث کنند، در واقع آنها پروژه سرمایه‌گذاری خود را از یک کار محدود شروع کرده تا بتوانند آن را توسعه دهند.

از نظر اقتصاددانان کشاورزی کاشت درخت سیب کمتر در ابتدای راه و سپس توسعه آن برای کشاورزان نیز سودمند است، همان‌طور که در مطالب بالا اشاره شد مخصوصاً برای کشاورزانی که تجربه کافی در زمینه احداث باغستان سیب را ندارند، رسیدگی و نگهداری کردن از متراژ کم بسیار راحت‌تر از متراژهای وسیع و انبوه باغ سیب خواهد بود، آنها به راحتی می‌توانند مراحل نگهداری از باغ سیب را با راهنمایی مهندسین کشاورزی به پایان برسانند؛ از جمله این مراحل عبارتند از:

 • محافظت از انواع نهال سیب در برابر علف هرز 
 • محافظت از باغ سیب در برابر انواع آفت‌ها از جمله حشرات موذی و حیوانات جونده
 • مالچ‌پاشی اصولی و استاندارد
 • هرس درختان جوان سیب
 • تغذیه درختان سیب قبل از باردهی و بعد از باردهی
 • آبیاری اصولی درختان
 • سم‌پاشی و استفاده از آفت‌کش‌ها
 • برداشت محصول به صورت اصولی
 • تیمار و مراقبت از درختان بیمار

به طور خلاصه می‌توان گفت کمیت و متراژ باغ احداثی برای کشاورزان نباید مهم باشد، بلکه کیفیت میوه‌های تولیدی و اصول مراقبت و نگهداری از آن مهم است و همچنین میزان درآمد حاصل از باغ هدف اصلی از احداث باغ تجاری و مدرن است.

آشنایی با انواع نهال سیب پیوندی و اصلاح شده

مقدار ph برای کاشت بهترین نهال سیب

یکی از پایه‌های مهمی که به هنگام راه‌اندازی باغ سیب کشاورزان باید به آن دقت زیادی داشته باشند تعیین میزان ph خاک است، البته باغدار باید عناصر دیگر خاک را مورد ارزیابی قرار دهد، برای این کار احتیاج به آنالیز خاک در آزمایشگاه گیاه‌پزشکی دارد، مهم‌ترین عناصری که برای خاک‌ورزی خاک مورد بررسی قرار می‌دهند، عبارتند از:

 • پتاسیم
 •  فسفر 
 • گوگرد
 •  نیتروژن 
 • منیزیم 
 • کلسیم

در صورت کمبود هر کدام از این عناصر با استفاده از کودهای طبیعی مانند کود پوسیده دامی یا خاک برگ‌ها و در صورت حاد بودن کمبود عناصر نیز با استفاده از کودهای شیمیایی اقدامات لازم را برای خاک‌ورزی انجام دهند.

بهترین محدوده ph برای کاشتن درخت سیب بین ۶ الی ۷ است، اگر ph خاک از این محدوده کمتر باشد کشاورز با استفاده از آهک سعی می‌کند تا خاک باغ را آماده کاشت انواع نهال سیب کند، در صورت بالا بودن ph از عدد ۷ این یعنی خاک شما شوره‌زار و قلیایی است که باعث می‌شود تا رشد درخت شما با اختلال روبه‌رو شده و میوه‌های آن نیز کیفیت خوبی نداشته و عمر اقتصادی آن کاهش پیدا می‌کند.

آشنایی با انواع نهال سیب

قبل از خرید نهال سیب بهتر است با انواع نهال آن آشنا شوید، تا بر حسب شرایط محیطی احداث باغ نهال سیب سازگار را انتخاب کنید از ارقام پر فروش نهال سیب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نهال سیب مشهد: نهال سیب مشهد قامت کوتاهی دارد، فاصله کاشت آن به اندازه ۴ متر کافی است، میوه سیب مشهد بسیار باکیفیت بوده و به خاطر طعم شیرین و آبدار بودن در بین مصرف‌کنندگان پرفروش است، خوشبختانه این نهال بومی کشور ایران بوده و سازگاری خیلی زیادی با اقلیم کشور ایران دارد.

نهال سیب فوجی: این نهال اصالتاً مربوط به کشور توهوکو است و سوغات این کشور شناخته شده، دلیل اصلی پرفروش بودن نهال سیب فوجی به خاطر زودبازده بودن آن است، به طور معمول در دومین سال کاشت باردهی آن شروع می‌شود.

نهال سیب سفید شیشه‌ای: در مورد نهال سیب سفید شیشه‌ای باید بگوییم که این میوه بسیار باکیفیت به خاطر ظاهر و طعم بی‌نظیری که دارد به راحتی در میادین میوه و تره‌بار خرید و فروش آن انجام می‌شود، فروش و تقاضای بالای آن باعث شده تا کشاورزان زیادی اقدام به خرید آن کنند؛ نهال سیب شیشه‌ای سوغات کشور فرانسه بوده و شما می‌توانید از نهالستان‌های معتبر که به فروش نهال سیب می‌پردازند آن را تهیه کنید، عمر اقتصادی درخت سیب شیشه‌ای فرانسه حداقل ۵۰ سال است.

نهال سیب سبز: در مورد نهال سیب گراند سیمیت سبز باید بگوییم، میوه آن باکیفیت بوده و با اینکه نهال آن وارداتی از کشوری فرانسه است ولی کشاورزان با احداث باغستان نهال سیب سبز می‌تواند آن را به کشورهای اطراف صادر و درآمد مناسبی کسب کنند، عمر اقتصادی نهال سیب سبز فرانسه حداقل ۵۰ سال است و سومین سال کاشت بازدهی خود را شروع می‌کند.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search