اخبار

«بومادران»؛ گیاهی که همه خانم ها باید مصرف کنند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مجله دلتا/ اهمیت طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی در درمان برخی بیماری ها بر همگان واضح و روشن است. بسیاری از گیاهان هر چند ما با آن ها آشنایی کافی نداریم اما می توانند نقش مهمی در بازیابی سلامت ایفا کنند.

خواص گیاه بومادران

خواص بومادران بسیار متعدد است. دم کرده سر شاخه گلدار این گیاه، در رفع نفخ و ترش کردن معده مفید است. بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ و عطری روی سلسله اعصاب و قلب تاثیر به سزایی دارد. همچنین در بیماری های اعصاب مانند: هیستری، صرع و قولنج های تشنج آور، نتایج مفیدی می دهد.

بومادران بر اثر قابض بودن در رفع ترشحات زنانگی، بند آوردن خون، بواسیرهای خونی و اسهال های ساده اثر معالج دارد و علیه دردهای عادت ماهانه هم به کار می رود. فرآورده های این گیاه، در درمان بواسیر ساده بسیار موثر است. این گیاه به علت اثر مدر که دارد در ازدیاد حجم ادرار و دفع سنگ کلیه نیز نافع است. به علاوه بادشکن و تب بر است.

دیگر خواص بومادران عبارتست از:

جویدن برگ تازه آن برای دندان درد توصیه می شود.

بخور آن در زمان سرماخوردگی به رفع زکام کمک می کند.

ضماد آن برای درد سینه و انواع سردرد مفید است.

برای زایمان آسان از دم کرده این گیاه استفاده شود.

برای درمان تنگی نفس از دم کرده آن استفاده شود.

استفاده از دم کرده بومادران، سبب کاهش فشار خون شده و برای نارسایی های کیسه صفرا استفاده می شود.

برای تسکین نیش حشرات ضماد این گیاه را در محل گزیدگی بگذارید.

برای تسکین درد مفاصل روغن بومادران را به مفاصل بمالید.

خواص بومادران برای پوست و مو

شیره آن یا دم کرده اش به دلیل خاصیت التیام دهنده برای زخم ، خراش و شکاف پوست بدن و همچنین جوش ها، اگزما و ترک دست ها مورد استفاده قرار می گیرد. جوشانده این گیاه اگر روی پوست سر مالیده شود از ریزش مو جلوگیری می کند. با این گیاه یا مخلوط اسانس آن در روغن کنجد، نوعی کرم بهداشتی برای تامین سلامت پوست در مقابل نور خورشید تهیه می شود. سرشاخه های گل دار گیاه برای تهیه لوسیون ها استفاده می شود. برای دفع صفرا و رفع خارش شدید 50 گرم گیاه را در آب بجوشانید و بعد از خنک شدن، بدن را با آن بشویید که این عمل در رفع خارش شدید بسیار موثر است. علاوه بر این بومادران یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست است.

برای درمان لک و پیسی هر ماه مدت یک هفته از دم کرده این گیاه به میزان 3 گرم در 150 سی سی آب بنوشید.

اسانس آن خاصیت ضد باکتری و ضد تورم دارد. از این اسانس در صنایع دارویی، بهداشتی و آرایشی در تهیه کرم ها و پمادهای محافظ پوست و داروهای ضد تورم استفاده می شود.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search