اخبار

بفرمایید یک "دمنوش" پاییزی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایسنا/کرمانشاه یک کارشناس ارشد گیاهان دارویی از دمنوش "بِه" به عنوان یک دمنوش پاییزی برای رفع و درمان بسیاری بیماریهای این فصل یاد کرد.

هانیه ناصری در گفت و گو با ایسنا، از "به" به عنوان یک میوه پرخاصیت یاد کرد و افزود: دمنوش این میوه خواص فراوانی دارد که توصیه می شود در فصل پاییز حتما از آن استفاده شود.

وی افزود: دمنوش بِه موجب تعادل طبع در تمامی افراد با هر طبع و مزاجی می شود و دستگاه گوارش را بهبود می‌دهد و سردی و سنگینی معده را درمان می‌کند.

ناصری تصریح کرد: بسیاری افراد با شروع فصل پاییز دچار علائم آلرژی از جمله خارش گلو، آبریزش چشم و بینی، سرفه و یا عطسه های مکرر می شوند که برای این افراد استفاده از دمنوش به می تواند بسیار مفید بوده و به رفع یا کاهش شدت این علائم کمک کند. همچنین استفاده از دمنوش به برای افرادی که هنگام بیدارشدن احساس سنگینی سَر داشته و یا حالت تهوع های صبحگاهی دارند، توصیه می شود.

ناصری خاطرنشان کرد: استفاده از این دمنوش به همراه زعفران در عصرهای پاییزی به روند درمان بی خوابی شبانه و تنش های عصبی کمک می کند.

وی افزود: همچنین افرادی که در این فصل دچار خشکی پوست می شوند، دمنوش به می تواند برای آنها بسیار مفید باشد و به رفع خشکی پوست آنها کمک کند.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی از دمنوش به به عنوان نوشیدنی‌ای مفید برای پاکسازی بدن یاد کرد و افزود: افرادی که شوره چشم و ابرو هم دارند مصرف این نوشیدنی برای آنها بسیار مفید است.

ناصری در ادامه در خصوص روش تهیه دمنوش به گفت: برای تهیه دمنوش به نخست باید میوه به رسیده و شیرین خریداری شود و میوه ها را باید خوب شسته تا پرزهای روی آن برود و اگر پوست "بِه" کاملا زرد باشد نیازی به گرفتن آن نیست.

وی افزود: پس از شستن میوه به باید آن را با رنده فلزی خلال کرده و بعد از گذاشتن درون یک ظرف، روی وسیله گرمازایی با گرمای ملایم و پیوسته، مانند شوفاژ قرار داد. بسته به رطوبت هوا و دمای گرم کننده بین یک تا دو روز طول می کشد تا قطعات “به” خشک شوند، در این مرحله، خشکی نباید آنقدر زیاد باشد که خلالها را بتوان مانند چوب کبریت شکست.

ناصری خاطرنشان کرد: مرحله پایانی آماده سازی میوه ها برای تهیه دمنوش، بو دادن آنهاست که برای این کار باید یک ماهی تابه فلزی را روی شعله گاز گذاشته تا ظرف خوب داغ شود، سپس خلال های بِه خشک شده را همزمان در ماهیتابه ریخته و به سرعت زیر و رو کرده تا حرارت به طور یکسان به همه خلالها برسد. این کار را تا وقتی که رنگ خلالها به قهوه ای پررنگ برسد باید ادامه داد، در این مرحله کمی بلند شدن دود از خلالها طبیعی است و حتی به خوش رنگتر شدن دمنوش هم کمک می کند.

وی افزود: پس از تغییر رنگ و بو داده شدن میوه های به، باید ماهیتابه را از حرارت دور کرده و بگذارید خنک شود. سپس میوه ها  را در ظرف دربسته شیشه ای نگهداری کرده و باید از رطوبت هم دور نگه داشته شوند.

این کارشناس ارشد گیاهان دارویی افزود: برای تهیه دمنوش بِه برای هر نفر باید حدود یک قاشق غذاخوری معمولی از این میوه های بو داده شده را در یک قوری با یک لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه روی بخار، خوب دم کنید و دراین صورت دمنوش آماده مصرف است.

ناصری خاطرنشان کرد: افزودن مقدار اندکی زعفران یا چوب دارچین و هِل آثار مطلوب قلبی و مغزی این دمنوش را تقویت می کند و رنگ و مزه اش را هم ارتقاء می‌دهد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search