اخبار

شنبلیله؛ گیاهی برای درمان دیابت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ناطقان: طی ۱۰ تا ۲۰ سال گذشته تحقیقات آزمایشگاهی و همچنین بالینی متعددی بر روی گیاهان دارویی مورد استفاده در درمان دیابت انجام گرفته است که در تعدادی از آن‌ها اثرات قابل‌ملاحظه‌ای در کاهش گلوکز خون بیماران دیابتی مشاهده شده است.

دکتر حسن فلاح حسینی عضو هیات علمی این پژوهشکده و محقق در زمینه بیماری دیابت، با توجه به دسترسی به منابع گیاهی، عوارض کمتر گیاه درمانی، مقبولیت برای اکثر بیماران، تحقیق جهت دستیابی به منبع دارویی گیاهی موثر، ضروری به نظر می‌رسد.

وی افزود: در طب سنتی ایران، شنبلیله طبق نظر حکمای طب سنتی از جمله زکریای رازی از نظر طبیعت، گرم و خشک بوده و برگ آن جهت تسکین سرفه‌های سرد، ورم طحال، کبد، درد کمر و دیابت به کار می‌رفته است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، دکتر فلاح حسینی با اشاره به این‌که در یک مطالعه بالینی که روی بیماران دیابتی نوع دوم در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی انجام شد، گفت: ترکیب بذر این گیاه همراه با تعدادی از گیاهان دارویی دیگر موجب بهبودی بیماری دیابت شد.

عضو هیات علمی پژوهشکده‌ گیاهان دارویی تصریح کرد: تجویز روزانه ۱ گرم عصاره خشک هیدرو الکلی بذر شنبلیله به بیماران مبتلا به دیابت نوع دو می‌تواند در کنترل قند خون موثر باشد. علاوه بر مصرف شنبلیله، رعایت رژیم غذایی و ورزش نیز هر دو می‌توانند در کنترل و کاهش قند خون بیماران دیابتی نوع ۲ موثر باشند.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search