اخبار

سیاست‌گذاری‌ها در صنعت گیاهان دارویی با اجرایی شدن 76 اقدام ملی کارآمدتر می‌شود

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی برای رونق دادن دوباره به این صنعت فراموش شده

در کشور و با همکاری بیش از یک هزار نخبه و متخصص در این حوزه مصوب شد.

این سند هدایت حرکت‌ها و سیاستگذاری‌ها در حوزه گیاهان دارویی، احیاء و توسعه این صنعت و استفاده بهینه از تمامی منابع ملی موجود در این حوزه را دنبال می کند تا زمینه برای ارتقای تولید، افزایش بهره‌وری از محصولات تولید شده و تجاری‌سازی آنها و در نهایت ورود فناوری و نوآوری به این صنعت کهن فراهم شود.

 

 بر همین اساس سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی با همکاری بیش از یک هزار متخصص و با برگزاری جلسات متعدد هم اندیشی صاحب نظران این حوزه تدوین شده و 21 راهبرد ملی و 76 اقدام ملی را در دل خود جای داده است تا جهت دهی سیاستگذاری و برنامه ریزی ملی در این حوزه هدفمندتر و کارآمدتر شود.

 

اهتمام به مدیریت دانش در بخش گیاهان دارویی و طب سنتی، خوداتکایی، اشتغالزایی و استفاده حداکثری از توان داخلی در ر بخش گیاهان دارویی و طب سنتی، مشارکت حداکثری بخش خصوصی، تعاونی‌ها، نهادهای غیردولتی و سرمایهگذاران خارجی و تاکید بر هماهنگی و انسجام بین نهادها، رعایت اصول ایمنی زیستی در چارچوب پروتکل‌های جهانی پذیرفته شده در کشور، استفاده حداکثری از طبیعت و فرآورده‌های طبیعی در راستای سلامت انسان و رفاه اجتماعی با حفظ چرخه‌های اکوسیستمی طبیعت از جمله اهداف کلانی است که این سند دنبال می کند.

 

ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم یکی از مجریان و سیاستگذارانی است که برای تسهیل ورود کسب و کارها و فناوری های نوین به این عرصه؛ به عنوان یکی از بازیگران اصلی این سند شناخته می شود.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search