اخبار

افزایش صدور مجوز تولید داروهای گیاهی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

افزایش صدور مجوز تولید داروهای گیاهی و فرآورده طبیعی به بیش از 2600 قلم طی سال های اخیر

تعداد مجوزهای تولید داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی  صادر شده از سوی سازمان غذا و دارو از سال 1377 تا سال گذشته با رشد چشمگیری 100 برابری مواجه شد.

سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی در حوزه صنعت دارویی کشور اهداف متعددی را دنبال می کند. کسب سهم 20 درصد ارزش بازار داروهای کشور توسط محصولات تایید شده مبتنی بر داروهای گیاهی و محصولات طبیعی یکی از این اهداف است. در راستای تحقق این هدف مهم ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از نخستین سال های تاسیس اقدام به حمایت از تجاری‌سازی طرح های نوآورانه در این حوزه کرده است. به گونه ای که تعداد مجوزهای تولید داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی و صادر شده از سوی سازمان غذا و دارو از سال 1377 تا کنون با رشد چشمگیری مواجه شده است. بر اساس گزارش اداره کل فرآورده های طبیعی آن سازمان تعداد مجوزهای صادر شده در این حوزه از تعداد 26 مجوز در سال 1377 با افزایش 100 برابری به دو هزار و 658 مجوز در سال گذشته رسیده است.

 

البته این موضوع در حوزه فرآورده های طب سنتی ایران نیز صدق می کند. طب سنتی و گیاهی میراث ارزشمندی از تجربیات نسل های گذشته است که با گنجینه قوی گیاهی ناشی از اقلیم طبیعی ایران می تواند راه گشای بسیاری از دردها و تنگناهای پزشکی امروز باشد. فرآورده های طب سنتی ایران می توانند پلی بین پیوندهای دیرینه طب کهن ایران و علم روز و نوین داروسازی مدرن باشد. تا سال 1386 مجوزی با عنوان فراورده طب سنتی صادر نمی شد. از این سال با تدوین و ابلاغ آیین نامه تهیه و عرضه فرآورده های طب سنتی ایران اداره کل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو شروع به اعطای مجوز تولید بر اساس کتاب های مرجع طب سنتی همچون الحاوی (رازی)، قانون فی الطب (ابن سینا)، ذخیره خوارزمشاهی (جرجانی)، اختیارات بدیعی (انصاری شیرازی) و کامل الصناعه (علی بن عباسی اهواز) کرد. بنابراین طی 11 سال گذشته صدور مجوز تولید فراورده های طب سنتی روند افزایشی را تجربه کرد. در حال حاضر تعداد یک هزار و 347 محصول فرآورده طب سنتی دارای مجوز تولید از سازمان غذا و دارو است که در مقایسه با سال 1386 که تنها 2 مجوز برای تولید این فرآورده ها صادر شد افزایش چشمگیری داشته است.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search