اخبار

خطر انقراض در کمین گونه‌های گیاهیِ آفریقای استوایی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گونه‌های گیاهی آفریقای استوایی را تهدید می‌کند.

به گزارش دیدگاه برتر مدیریت: محققان در بررسی‌های جدید خود دریافتند: یک سوم از گونه‌های گیاهی در آفریقای استوایی با خطر انقراض روبرو هستند. گیاهان در بسیاری از اکوسیستم‌ها و به طور کلی حیات موجودات عامل کلیدی و حیاتی به حساب می‌آیند که تامین کننده مواد غذایی و اکسیژن همچنین منبعی از مواد و ترکیبات بی‌شمار و دارویی هستند.

با این وجود فعالیت‌ها و اقدامات بشر از جمله قطع درختان، استخراج معدن و گسترش کشاورزی گونه‌های گیاهی را با تهدیدی جدی روبرو کرده‌اند. درحالیکه در مطالعات متعددی خطر انقراض گونه‌های جانوری به دقت مورد بررسی قرار گرفته؛ اما تهدیدهایی که گونه‌های گیاهی با آن‌ها روبرو هستند به خوبی مشخص نیست.

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) ۸۶ درصد از گونه‌های پستاندار را که با خطر انقراض روبرو هستند، مورد بررسی قرار داده و اسامی آن‌ها را در فهرست قرمز آورده‌ است؛ این درحالیست که تنها هشت درصد از گونه‌های گیاهی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، محققان در بررسی جدید خود و با استفاده از مدل‌های ارزیابی از مجموع ۷۰۰۰ گونه، ۱۷ درصد از گونه‌های گیاهی در آفریقای استوایی را در معرض خطر انقراض معرفی کردند. همچنین ۱۴ درصد آن‌ها با خطر بالقوه انقراض روبرو هستند. این گونه‌های گیاهی بیشتر در جنگل‌های استوایی غرب آفریقا و ارتفاعات اتیوپی متمرکز بوده‌اند. 

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search