اخبار

مصرف گیاهان دارویی از سال ۲۰۰۰ تاکنون سه برابر شده / ۳۲ کشور در دنیا دارای دانشکده های طب سنتی هستند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 طب سنتی در دنیا مورد اقبال زیادی است، اما در ایران و استان مرکزی آن طور که باید به آن پرداخته نشده است.

 مصرف گیاهان دارویی در دنیا از سال 2000 تاکنون دو تا سه برابر بیشتر شده است و یکی از برنامه های مهم سازمان بهداشت جهانی گسترش طب سنتی است.

 70 درصد مردم کانادا بر اساس آمارهای رسمی برای درمان بیماری های خود مراجعه به طب سنتی دارند و در اروپا از 100 میلیون مراجعه برای درمان طب سنتی، 20 میلیون نفر تنها از طریق طب سنتی معالجه می شوند و مراجعه به پزشکان دیگر ندارند.

 طب سنتی در کشورهایی مانند آلمان و فرانسه نسبت به سایر کشورها از اقبال بیشتری برخوردار است و درمان گوارش دو سوم مردم اسپانیا از طریق طب سنتی است.

 مراجعه مردم سوئیس به طب سنتی 49 درصد، سنگاپور 82 درصد است و دولت آمریکا از سال 2014 برنامه گسترش طب سنتی را به طور رسمی اعلام و در دستور کار خود قرار داده و بیش از 20 درصد از بیمارستان های آمریکا دارای بخش طب سنتی است.

آمارهای رسمی بیانگر توجه زیاد کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای پیشرفته به طب سنتی است اما این طب در ایران خیلی مورد توجه قرار نگرفته و تاکنون در هیچ کدام از بیمارستان های کشور بخش طب سنتی دایر نشده است.

 بیماران در کشورهای توسعه یافته برای درمان خود در مرحله اول به پزشکان طب سنتی مراجعه می کنند و اگر درمانی برای آنها یافت نشود به پزشکان دیگر مراجعه می کنند.

بیش از 30 سال است که طب سنتی در کشورهای پیشرفته دنیال دارای بیمه پایدار است و نیاز است در ایران نیز بحث های بیمه ای این طب مورد توجه جدی قرار گیرد.

32 کشور دنیا دارای دانشکده های طب سنتی است و این مهم در ایران از 2 سال گذشته ابلاغ شده اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است و هم اکنون مقرر شده دانشجویان رشته پزشکی 2 واحد طب سنتی را فرا گیرند.

 مدعیان دروغین طب سنتی در جامعه زیاد است که این یک آسیب جدی است و باید با این افراد برخورد قاطع صورت گیرد.

بسیاری از عطاری های استان مرکزی و کلانشهر اراک ادعای طب سنتی دارند اما به واقع و بر اساس قانون این واحدهای صنفی به هیچ عنوان حق تجویز گیاه خاصی برای افراد ندارند و نباید هیچ داروی ترکیبی را به فروش رسانند.

 ادعای طب سنتی با آکادمیک که ریشه آن علمی است، متفاوت می باشد و با توجه جدی به این طب می توان میزان مصرف سرانه دارو و هزینه های ناشی از آن را در ایران کاهش داد.

توجه به طب سنتی در تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی نقش موثری دارد و این طب در حفظ سبک زندگی نیز نقش مهمی دارد.

سبک زندگی افراد بر اساس مزاج های مختلف متفاوت است و اگر افراد بر اساس مزاج خود نکات لازم را رعایت کنند دچار بسیاری از بیماری ها نمی شوند.

 به دلیل تفاوت مزاج انسان ها، شیوه و نتایج درمان نیز متفاوت است.

 30 تا 40 درصد داروهای موجود در دنیا گیاهی و یا مشتق از گیاهان است و برای گیاهی مانند بابونه تاکنون بیش از 10 هزار مولکول مختلف شناسایی شده است.

 آویشن یکی از گیاهان مورد اقبال در دنیا است که بدن را گرم می کند، هوش افراد را زیاد می کند و اثرات خوبی روی قلب دارد.

ایران یکی از مهمترین کشورها به لحاظ وجود گیاهان مختلف دارویی است و تاکنون بیش از 2 هزار و 600 گونه گیاه دارویی در آن شناسایی شده است.

 حجم زیادی از داورهای گیاهی ایران با مبالغ کم به کشورهای مختلف صادر می شود و این گیاهان در خارج از مرزها فرآوری می شوند و برخی از آنها با چندین برابر قیمت وارد کشور می شود.

 طب اسلامی هم شباهت های زیادی با طب سنتی دارد اما در این طب نیز افراط های زیادی صورت گرفته که این افراط ها می تواند آسیب های جدی به بیماران داشته باشد.

 بسیاری از پزشکان عمومی در این استان در زمینه طب سنتی نیز فعالیت دارند اما هیچکدام از آنها دوره این طب را فرا نگرفته اند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گذراندن دوره های ویژه طب سنتی برای پزشکان عمومی را ابلاغ کرده که تاکنون در این راستا 2 دوره در اراک و خمین برگزار شده اما هنوز گواهی این پزشکان صادر نشده است.

تنها 2 متخصص طب سنتی در استان مرکزی و آن هم در اراک وجود دارد و انتظار است مردم برای درمان از طریق طب سنتی تنها به متخصصان این امر و پزشکانی که دوره این طب را گذرانده اند مراجعه کنند.

 باید تدابیری اندیشده شود تا طب سنتی از حمایت های بیمه ای برخوردار شود و مهمترین مزیت این طب پایین بودن هزینه ها برای بیماران است.

 بسیاری از افرادی که ناآگاهانه در این طب فعالیت دارند تجویزهایی می کننند که می تواند عواقب زیادی در پی داشته باشد و این در بدنام کردن این طب نیز موثر است.

 حجامت اگر در شرایط غیراصولی صورت گیرد برای افراد عارضه ایجاد می کند و در بسیاری موارد حجامت و زالو کردن برای افراد مضر است.

اگر گیاهان دارویی غیراصولی استفاده شود می تواند مشکلات و خطرهای زیادی برای افراد ایجاد کند و حتی موجب مرگ آنها شود.

در مجموع توجه به طب سنتی مراجعه و اشغال تخت های بیمارستانی را کاهش می دهد و نیاز است با فرهنگ سازی گسترده آگاهی های لازم در خصوص این طب به جامعه ارائه شود.

عطارهای ها اجازه ترکیب هیچ دارویی را ندارند

 طب سنتی کاربردهای زیادی دارد اما هم اکنون به دلیل آگاهی های کم جامعه در خصوص مراجعات خود برای درمان از طریق این طب و طب اسلامی مشکلات جدی وجود دارد.

 بسیاری از افرادی که هیچ آگاهی و علمی در خصوص طب اسلامی و سنتی ندارند در این حوزه ها فعالیت می کنند و نظارتی بر آنها نیز وجود ندارد.

عطارهای ها و سایر افراد غیرمتخصص اجازه ترکیب هیچ دارویی را ندارند اما به راحتی داروهای مختلف توسط این افراد ترکیب و با قیمت های زیاد به مردم عرضه می شود.

بیشتر داروهای ترکیبی که توسط عطاری ها و افراد غیرمتخصص ترکیب می شود پس از مدت ها عوارض و نارسایی های جدی برای کبد و کلیه ایجاد می کند.

بحث احادیث و روایات ائمه اطهار (ع) جداست اما در طب اسلامی نیز افرادی وارد شده اند که شایستگی این کار را ندارند و در قالب شبکه های زیرزمینی فعالیت های گسترده انجام می دهند.

مردم باید در خصوص اعتبار دارویی حساسیت داشته باشند و به هیچ عنوان حاضر به استفاده از هر داروی گیاهی نباشند.

تاکنون تعدادی از افراد به دلیل استفاده کردن از داروهای ترکیبی گیاهی از مراکز غیرمجاز به کما رفته و مشکلات جدی جبران ناپذیر برای آنها ایجاد شده است.

 بسیاری از مردم زالو و حجامت را به راحتی انجام می دهند در صورتیکه استفاده از زالو و حجامت برای برخی افراد نه تنها نیاز نیست بلکه می تواند موجب بروز مشکل شود.

 مردم برای حجامت به هیچ عنوان به مراکز زیرزمینی که نظارتی بر آنها نیست مراجعه نکنند و به پزشکان عمومی فعال در این زمینه مراجعه کنند.

پزشکان عمومی دارای شماره نظام پزشکی و پروانه هستند و بر فعالیت آنها نظارت می شود اما افرادی که بدون هیچ نظارتی و به صورت مخفیانه حجامت می کنند به دنبال منافع شخصی خود هستند.

اگر این افراد از سوزن و تیغ های مشترک در بحث حجامت استفاده کنند زمینه بروز بسیاری از بیماری ها از جمله هپاتیت و ایدز را فراهم می کند.
 مسئولان ذیربط باید با عطاری ها و افراد متخلفی که به به اسم طب سنتی و اسلامی سلامت مردم را تهدید می کنند برخورد جدی داشته باشند و مردم نیز سلامتی خود را به راحتی به دیگران واگذار نکنند.

فعالیت قارچ گونه و غیراصولی افراد غیر متخصص

معاون دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی اراک هم دراین باره گفت: طب سنتی تعاریف خاص خود را دارد و تنها دانش آموختگان دانشگاهی با اطلاعات درست می توانند در این وادی پای بگذارند.

 فعالیت قارچ گونه و غیراصولی افراد غیر متخصص در قالب عطاری ها مورد تایید بهداشت و درمان نیست.

مجوز عطاری ها و کانون های طب سنتی توسط مجمع امور صنفی صادر می شود اما برخی از این مجوزها در اختیار کسانی قرار می گیرد که به هیچ وجه صلاحیت این کار را ندارند و چرخه نظارتی نیز بر فعالیت این واحد ها از سوی مرجع صادرکننده مجوز در حد انتظار نیست.

معاون دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: بسیاری از عطاری ها اقدام به توزیع داروهای گیاهی غیربهداشتی و ترکیبی می کنند در حالیکه این مراکز تنها حق فروش گیاهان ساده و غیرفرآوری شده را دارند.

بسیاری از مراجعه کنندگان به عطاری ها به دلیل نداشتن آگاهی کافی و دریافت داروهای گیاهی نامناسب دچار عارضه و آسیب های جدی می شوند.

ممکن است خوردن برخی داروهای گیاهی برای برخی از بیماری های فعالی فرد مراجعه کننده اثراتی داشته باشد اما به مرور بر روی سایر اندام های بدن اثر سوء می گذارد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search