اخبار

۱۴ تن گیاه دارویی در سبزوار برداشت شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
سبزوار- ایرنا- حدود ۱۴ تن انواع گیاهان دارویی مرتعی با ارزش بیش از ۲۰ میلیارد ریال از مراتع شهرستان سبزوار برداشت شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: گیاهان دارویی خودرو در ۱۶ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی این شهرستان شناسایی شده اند که با برداشت آنها بیش از ۲۰ میلیارد ریال نصیب بهره برداران شده است.
عباسعلی کیانی فرد افزود: عمده ترین محصولات گیاهی در عرصه های منابع طبیعی سبزوار شامل گون (کتیرا)، باریجه و آنغوزه است که پس از تهیه طرح برای مدیریت به بهره برداران واگذار می شود.
وی ادامه داد: محصول کتیرا در مناطق روستایی استاج، باغجر، سلیمانیه، کراب، دلبر و شاره، گیاه دارویی باریجه در منطقه کوهستانی بخش روداب و گیاه آنغوزه در روستاهای قاسمی، سنگرد، بیروت  مهرشانی، چاه سوخته و قاسمی واقع در بخش ششتمد می رویند.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار گفت: اولویت ما واگذاری عرصه های منابع طبیعی به بهره برداران دامدار است تا در قبال محدودیت چرای دام در فصل برداشت، از این گیاهان با شرایط لازم بهره برداری کنند.
عباسعلی کیانی فرد افزود: در سال جاری به طور میانگین حدود چهار تن کتیرا و ۱۰ تن آنغوزه از این مناطق برداشت و برای فرآوری و صادرات به استان های اصفهان و یزد ارسال شد.
با هدف حفظ و احیای پوشش گیاهی در مناطقی که بهره برداری از گیاهان دارویی صورت گرفته شده حدود ۷۰۰ هکتار عملیات بذرکاری و بذرپاشی با کمک بهره برداران صورت می گیرد.
شهرستان سبزوار در فاصله ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد ۸۰۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی دارد که برای ۷۵۰ هزار هکتار آن سند مالکیت به نام دولت صادر شده است.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search