اخبار

گیاهی که معجزه ی طبیعت است و اوره خون را دفع می کند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از سیناپرس اصلی ترین مصرف رازیانه تسکین نفخ است اما از این گیاه برای فرونشاندن درد معده، تحریک اشتها، زیاد شدن ادرار و ضد التهاب نیز استفاده می شود. ریشه این گیاه مدر و دافع اوره خون، اشتها آور، ضد نفخ و قاعده آور است. دانه آن نیز به صورت دمکرده برای دفع سنگ های کلیه و همراه با ضد عفونی کننده های ادراری برای درمان التهاب مثانه به کار می رود. همچنین افزاینده شیر مادر بوده و در ترکیبت داروهایی با این منظور به کار می رود. دانه رازیانه به دلیل برخورداری از ترکیبات فیتوشیمیایی که به فیتواستروژن ها معروف هستند دارای اثراتی شبیه به هورمون های جنسی زنانه است و به همین دلیل توصیه می شود که کمتر توسط آقایان مورد استفاده قرار بگیرد.

قاعده‌آور، مدر، تسهیل کننده زایمان و افزاینده میل جنسی است. در درمان اسپاسم خفیف دستگاه گوارش کاربرد دارد و به عنوان خلط ‌آور و ضدعفونی ‌کننده در التهاب خفیف دستگاه تنفسی و درمان سرفه کاربرد دارد. درمان آبریزش دستگاه تنفسی فوقانی در کودکان درمان درد ناشی از فتق کشاله ران و قاعدگی دردناک به صورت موضعی به عنوان ضد میکروب (از جمله در درمان التهاب لثه).

 دوز مصرف:

 - دوز روزانه بزرگسالان: 5 تا 7 گرم میوه خرد شده به صورت دمکرده یا فرآورده‌های مشابه

- دوز متوسط روزانه کودکان: تا یکسالگی 1 تا 2 گرم میوه خرد شده به‌ صورت دمکرده؛ 1 تا 4 سالگی 1.5 تا 3 گرم؛ 4 تا 10 سالگی 3 تا 5 گرم؛ 10 تا 16 سالگی به اندازه دوز بزرگسالان

- اسانس: 0.1 تا 0.6 میلی لیتر به‌صورت‌ خوراکی‌ در روز (معادل 0.1 تا 0.6 گرم‌ گیاه)

- شربت عسل گیاه (0.5 گرم اسانس در 1 کیلوگرم شربت): 10 تا 20 گرم به صورت خوراکی در روز

- دمکرده: 1 تا 3 گرم دانه در 150 میلی ‌لیتر آب، 2 تا 3 بار در روز بین‌ وعده‌های‌ غذایی

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search