اخبار

کشت میوه فیسالیس برای نخستین بار در پارسیان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایسنا/هرمزگان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارسیان گفت: برای نخستین بار میوه فیسالیس در زمینی به مساحت ۲ هکتار در منطقه پارسیان به‌صورت پایلوت کاشته شد.

یعقوب دلدار در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای نخستین بار میوه فیسالیس در زمینی به مساحت ۲ هکتار در منطقه پارسیان به‌صورت پایلوت کاشته شد، اظهار کرد: هر بوته در صورت نگهداری صحیح ۲ تا ۵ کیلو میوه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه فیسالیس از جدیدترین میوه‌هایی است که هم به‌صورت گلخانه‌ای و هم به‌صورت فضای باز کشت می‌شود، افزود: این میوه دارای بافتی همچون گوجه‌فرنگی و ترکیبی از طعم میوه‌های توت‌فرنگی، گیلاس، کیوی و آناناس است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارسیان با بیان اینکه میوه فیسالس نارنجی‌رنگ متمایل به زرد است، تصریح کرد: بوته‌های این میوه تا ارتفاع یک متر رشد می‌کنند و دارای بوته‌های کوچک مخملی کرم‌رنگ ۳ گوش است.

دلدار با اشاره به اینکه میوه فیسالیس به دلیل طعم خوش و بی‌نظیرش در کشورهای اروپایی و آمریکایی طرفداران زیادی دارد، عنوان کرد: فیسالیس میوه استوایی بومی آمازون است که در آفریقا و آسیا یافت می‌شود و تقریباً به‌اندازه عناب است.

وی خاطرنشان کرد: فیسالیس از رده گیاهان تک‌لپه‌ای است که به دلیل قرار گرفتن در لفاف کاغذی شکل فاقد هرگونه آلودگی و عوامل بیماری‌زا بوده و بدون نگهداری در یخچال بیش از ۱۰ روز ماندگاری دارد و در صورت نگهداری در یخچال حدود ۲ ماه مدت‌زمان ماندگاری این میوه نیز افزایش می‌یابد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارسیان اضافه کرد: علاوه بر خواص دارویی فراوان این میوه، از برگ و ساقه‌های آن نیز به‌صورت دم‌نوش استفاده می‌شود، دم‌کرده آن نیز برای درمان آسم مؤثر است.

دلدار با اشاره به اینکه فیسالیس منبع غنی و طبیعی از آنتی‌اکسیدان‌ها بوده و ویتامین‌های A، E، C، P و F دارد، بیان کرد: این میوه خاص در ایران به عروسک پشت پرده معروف است و در کشورهای همسایه به نام‌های گیلاس زمینی و فانوس چینی شناخته می‌شود.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search