اخبار

شربت های اشتهاآوری که با جان کودکان بازی می کنند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
معمولا دارو های اشتهاآور نوعی آنتی هیستامین هستند که یکی از تاثیرات آن ها افزایش اشتها است.
به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، گاهی اوقات کودکان میل به خوردن غذا و سایر مواد خوراکی ندارند و همین امر موجب از دست دادن وزن و ضعیف شدن آن ها می شود که این موضوع مادران را بسیار نگران می کند.

معمولا دارو های اشتها آور نوعی هستند که یکی از تاثیرات آن ها افزایش اشتها است. برای مثال داروی آنتی هیستامین و ضد آلرژی سیپروهپتادین، دارو هایی است که برای درمان آلرژی های غذایی، فصلی، خفیف پوستی، و مربوط به خون و پلاسما تجویز می شود.

سیپروهپتادین یکی از معروف ترین دارو هایی است که برای افزایش اشتها مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که تاثیر آن بر اشتها تنها یکی از فواید این دارو است.

فرزانه خدا قلی زاده متخصص تغذیه در گفت گو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره تاثیرات داروهای کم اشتهایی بر سلامت کودکان اظهار کرد: کودکان برای حفظ حیات، نیاز دارند غذا بخورند و این یک نیاز طبیعی است مگر آن که کودک به دلایلی دچار بی اشتهایی شده باشد. مادران جوان بین بی اشتهایی و عدم نیاز به غذا در کودک تفاوت قائل نمی شوند و همین مساله باعث می شود مدام دنبال راه حلی برای افزایش اشتهای فرزند خود باشند.

او در ادامه افزود: در سال اول، رشد کودک بسیار سریع اتفاق می افتد، به گونه ای که در پایان ۳ سالگی وزن کودک به ۳ برابر وزن هنگام تولدش می رسد و قدش هم بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر رشد می کند، اما در سال دوم، رشد کودک به نصف این میزان می رسد و در سال سوم، رشد قدی و وزنی سرعت زیادی ندارد. در حقیقت بعد از ۳ سالگی فرآیند رشد به گونه ای است که اگر کودک در سال ۸ سانتی متر قد کشید و ۲ تا ۳ کیلوگرم وزش بالا رفت، عالی ترین رشد را داشته است.

متخصص تغذیه بیان کرد: متاسفانه بسیاری از مادران به زور یا با دادن پاداش یا التماس یا شیوه های نادرست دیگر، بچه را وادار به خوردن غذا می کنند، در حالی که با این کار سیستم طبیعی رفع نیاز کودک را به هم می ریزند و کودک از غذا خوردن متنفر می شود یا خاطره بدی از غذا خوردن در ذهنش باقی می ماند. برخی از مادران نیز برای آنکه اشتهای کودکشان را زیاد کنند، انواع مکمل های را به کودکشان می خورانند یا به او شربت اشتهاآور می دهند.

خدا قلی زاده گفت: باید خانواده ها بدانند مولتی ویتامین ها خواص مواد غذایی طبیعی را ندارند، بنابراین خیلی به آن ها اعتماد نکنند و خودسرانه به کودکشان مکمل ندهند. از سوی دیگر، شربت های اشتهاآور گیاهی که در عطاری ها موجود است را هم نباید خودسرانه مورد مصرف قرار دهند، زیرا از مواد غیرمجازی مانند کورتون که چاق کننده است استفاده می کنند و قطعا عوارضی را برای کودک به وجود می آورند.

او تصریح کرد: بی اشتهایی ممکن است ناشی از یک بیماری باشد که تشخیص آن با پزشک است. یکی از عوامل کم اشتهایی، و فقر آهن است. همچنین کمبود روی و ویتامین، کم خونی و فقر آهن از عوامل کم اشتهایی هستند. همچنین کمبود روی و ویتامین D3 نیز می تواند باعث کم اشتهایی در کودکان شود.

خدا قلی زاده در ادامه افزود: بی اشتهایی ممکن است ناشی از عفونت یا حتی دندان درآوردن، و حتی تب نیز باشد. نکته مهم تر اینکه میزان اشتها به عوامل ژنتیکی نیز بستگی دارد، در نتیجه نباید کودک را با بچه های دیگر در این زمینه مقایسه کرد.

عوارض داروهای اشتها آور
او درباره عوارض داروهای اشتها آور بیان کرد: سیپروهپتادین بر دستگاه اعصاب مرکزی اثر می گذارد و باعث بروز عوارض خطرناک متعددی می شود. عوارض دارو های اشتها آور بر سلامت کودکان مانند گیجی، خواب آلودگی، نداشتن تمرکز، نخوابیدن کودک به علت هیجان زیاد، بی قراری، تپش قلب، ، اثر بر عملکرد کبد، اسهال، یبوست و استفراغ است. حتی مصرف بیش از اندازه آن موجب بروز مسمومیت، اختلال دفع ادرار و کاهش هشدار های مغزی نیز می تواند از دیگر عوارض این دارو ها باشد. مصرف زیاد این دارو در کودکان می تواند منجر به توهم، مشکل های قلبی، ریوی، و حتی مرگ شود.

متخصص تغذیه گفت: تشخیص علت بی اشتهایی در کودکان بسیار ضروری است. زیرا اگر کودک به یک عفونت ادراری ساده مبتلا شده باشد، حتی استفاده از دارو های اشتها آور گیاهی می تواند علائم بیماری را پنهان کند. در این صورت ممکن است روند تشخیص بیماری در کودک عقب بیفتد و زمانی خانواده متوجه بیماری خواهند شد که بسیار دیر شده است.

او تصریح کرد: خانواده نباید مشاهدات و نظرات اطرافیان را در روند رشد کودکان خود دخالت دهند. بلکه باید به جدول منحنی تغذیه کودک توجه کنند که اگر سیر صعودی داشته باشد، به آن معناست که کودکشان سوء تغذیه ندارند. ولی اگر روند نزولی پیدا کند، باید حتما کودک را نزد پزشک برده تا علت این روند نزولی برایشان مشخص شود.

خدا قلی زاده درباره اشتباهات مادران در غذا دادن به کودک بیان کرد: متاسفانه بسیاری از مادران به زور، با دادن پاداش یا شیوه های نادرست دیگر، بچه خود را وادار به خوردن غذا می کنند. با این کار سیستم طبیعی رفع نیاز کودک را به هم می ریزند و کودک از غذا خوردن متنفر می شود یا خاطره بدی از آن در ذهنش باقی می ماند. برخی دیگر از مادران نیز برای افزایش اشتهای کودک، انواع مکمل های مولتی ویتامین یا شربت های اشتها آور به خورد کودک خود می دهند.

دارو های اشتهاآور گیاهی چه عملکردی بر بدن کودک دارد؟
دارو های گیاهی اشتهاآور که عمدتا در کودکان مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا عصاره ای از گیاهان یا میوه هاست؛ مانند عصاره انار که تاثیر سوئی روی کودک ندارد و عملکردش مثل این است که شما یک ماده ترش به کودکتان بدهید که قطعا بعد از آن بچه احساس گرسنگی می کند. ساده ترین و بی خطرترین خوراکی سودمند همان آب است، اما اگر آب را هم زیاد و بی رویه مصرف کنیم، باعث می شود تمام املاح و مواد ضروری بدن رقیق و از بدن دفع شوند، بنابراین مصرف هر دارو و حتی ماده غذایی باید به اندازه باشد. مصرف خودسرانه و طولانی مدت این دارو ها اصلا توصیه نمی شود و باید حتما برای مصرفشان با پزشک مشورت کنید.

خدیجه رحمانی متخصص تغذیه در گفت گو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره کم اشتهایی کودکان اظهار کرد: مواد مغذی که بر روی اشتها اثر میگذارند ویتامین های b1 است که بیشترین تاثیر را در این موضوع دارد. مواد معدنی مانند روی علاوه بر این که بر اشتها اثر می گذارند می توانند روی توانایی چشایی کودکان هم اثر بگذارند.

او در ادامه افزود: هنگام کم اشتهایی کودکان بهتر است خانواده ها ازترکیب ویتامین های گروه b به همراه روی برای افزایش اشتها آنها استفاده کنند، البته برای افزایش اشتها بهتر است کودکان ابتدای صبح ورزش کنند.

رحمانی درباره مدت زمان مصرف داروهای اشتها آور بیان کرد: مدت زمان مصرف دارو ها اهمیت زیادی دارد و قطعا این داروها، چون بر دیگر ارگان های بدن نیز تاثیر می گذارند، مصرف طولانی مدت آن ها اصلا توصیه نمی شود، اما نکته مهم تر این است که بی اشتهایی می تواند علت های مختلفی داشته باشد از جمله بیماری های عفونی مثل یک عفونت ادراری ساده، خانواده ها با خوراندن شربت اشتها حتی گیاهی به کودکشان در واقع علامت یک بیماری را پنهان می کنند. البته ممکن است بی اشتهایی ناشی از بیماری هورمونی هم باشد و در این صورت رشد بچه دچار مشکل شود. حتی بیماری تیروئید، دیابت و کم خونی نیز همگی روی اشتها تاثیر می گذارند.

متخصص تغذیه گفت: اگر والدین خودسرانه این دارو ها را به کودکشان بدهند بدون آنکه علت بی اشتهایی را بررسی کنند، ممکن است روند درمان بیماری کودکشان را به تعویق بیندازد و زمانی متوجه شوند که خیلی دیر شده است. باید بدانید مولتی ویتامین ها خواص مواد غذایی طبیعی را ندارند، بنابراین خیلی به آن ها اعتماد نکنید و خودسرانه به کودکتان مکمل ندهید. از سوی دیگر، شربت های اشتها آور گیاهی را که در عطاری ها موجود است هم نباید خودسرانه مصرف کرد، چون از مواد غیرمجازی مانند کورتون که چاق کننده است استفاده می کنند و قطعا عوارضی را برای کودک به وجود می آورند.

بیشتربخوانید:

علی فاطمی متخصص داروشناسی و نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در گفت گو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مفید یا زیان بار بودن داروهای اشتها آور اظهار کرد: ب ی م ی ل ی کودک به غذا، ی ک ی از نگرانی ها ی را ی ج بس ی ار ی از والد ی ن است در بعض ی موارد، ا ی ن حالت ممکن است با احساس تهوع قبل از غذا خوردن نیز همراه باشد.

او افزود: بی اشتهایی فقط مختص کودکان ن ی ست و ممکن است بزرگسالان هم به آن دچار شوند. چنانچه ب ی اشتهائ ی ب ی ش از دو روز طول بکشد، بهتر است که با مراجعه به پزشک، علت آن شناسا یی شود در بزرگسالان فشارها ی عصب ی ، باردار ی ، ابتلا به بعض ی عفونت ها و هم ی نطور ابتلا به ب ی مار ی ها ی سخت و مزمن ممکن است علت اصل ی ب ی اش تهای ی باشد.

فاطمی تصریح کرد: در طب سنت ی ، داروها ی گ ی اه ی بس ی ار ی برا ی درمان ب ی اشتهای ی معرف ی شده است که از آنها م ی توان به کنگر فرنگ ی ، کاسن ی ، آو ی شن، شنبل ی له، راز ی انه، هو ی ج، جو، سو ی ا و نخود اشاره کرد. خوشبختانه امروزه ا ی ن گ ی اهان دارو یی با روش ها ی علم ی شناسا یی ، جمع آور ی و عصاره گ ی ر ی شده و به منظور سهولت مصرف ما، توسط شرکت ها ی داروساز ی به شکل ها ی دارو یی را ی ج (معمولا شربت) ساخته می شوند که از آنها می توان برای افزایش اشتهای کودک بهره گرفت.

متخصص داروشناس بیان کرد: متاسفانه گاهی مشاهده می شود که بعضی عطاری ها از اعتماد مردم به گیاهان دارویی سوء استفاده می کنند و برای جلب رضایت مشتری ، به طور غیر مجاز به آن داروی شیمیایی اضافه می کنند. یکی از معروف ترین این داروها سیپروهپتادین است که چنانچه به صورت نابجا و به میزانی بیش از دوز مجاز مصرف شود می تواند عوارض زیادی از جمله: تحر ی ک پذ ی ر ی ، خواب آلودگ ی ، سردرد، کسالت و ب ی حال ی ، آشفتگ ی ، توهمات ب ی نا یی ، افت فشار خون و تپش قلب را به همراه داشته باشد.

او در ادامه افزود: این دارو باید توسط پزشک برای درمان بی اشتهایی تجویز شود. در این مواقع دارو ی س ی پروهپتاد ی ن در کنار رفتار درمانی و افزایش مهارت کودک برای غذا خوردن مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو استفراغ را کاهش می دهد و تحمل معده را برای پذیرش حجم بیشتر ی از غذا افزایش می دهد.

فاطمی گفت: اصل ی تر ی ن عارضه جانب ی این دارو خواب آلودگ ی است که البته این عارضه برا ی کودک انی که الگو ی خواب نامنظمی دار ن د می تواند مف ی د باشد . به همین دلیل توصیه می شود تا این دارو شب هنگام و قبل از خواب مصرف شود. خشک ی دهان، تار ی د ی د ، غل ی ظ شدن ترشحات برونش از دیگر عوارض شا ی ع ا ی ن دارو محسوب می شود.

او بیان کرد: در مجموع لازم است تا مصرف هر دارویی از جمله داروهای افزایش اشتها، زیر نظر پزشک صورت گیرد و خرید داروهای گیاهی فقط از داروخانه ها انجام شود تا به عدم آلودگی آنها به داروهای شیمیایی مطمئن شویم.
logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search