اخبار

زالزالک تقویت‌کننده حافظه است

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سلامانه: گیاه زالزالك با نام علمی spp Crataegus متعلق به خانواده روزاسه( Rosaceae)، درختچه ای با خارهای كوتاه و ارتفاع حدود 3-10 متر با برگ های بادبزنی شكل تخم مرغی كه به قسمت های عمیقی تقسیم شده و قسمت انتهایی آن معمولا دندانه دار است.
به گزارش سلامانه، میوه زالزالک گوشتی، گرد، زرد مایل به سرخ به قطر 5/1 تا 2 سانتی متر دارای چندین هسته بوده و طعم ترش و شیرین دارد.

دكتر زهرا ترسلی پژوهشکده گیاهان دارویی
مطالعات اپیدمیولوژیکی و آزمایشات حیوانی نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی غنی از فالونوئیدها می تواند تاثیر مثبتی بر مغز و کاهش شیوع اختلالات تخریب نورونی نظیر آلزایمر و پارکینسون داشته باشد.

با توجه به عملکرد مثبت عصاره زالزالک در کاهش عوامل اکسیداتیو و دیگر ویژگی های مفید این گیاه تاثیر عصاره زالزالک بر یادگیری است.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که تیمار با عصاره زالزالک که غنی از ترکیبات فالونوئیدی است، باعث بهبود یادگیری و حافظه می شود.

گیاه زالزالك که حاوی ترکیبات فالونوئیدی همانند کاتچین، اپیکاتچین، روتین، کورستین، ویتکسینرامنوزاید، پروآنتوسیانیدها و آنتوسیانیدها و کلروژنیک اسید و نیز ویتامین c است.

عصاره زالزالک که غنی از ترکیبات فالونوئیدی است، باعث بهبود یادگیری و حافظه شده و در مجموع به عنوان عاملی جهت جلوگیری از تخریب نورونی عمل می کند. توان یادگیری و قدرت حافظه از ویژگی های بارز انسان است و برای ادامه حیات و گذران زندگی عادی و پیشرفت های علمی او ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

در یک سنی سلول ها شروع به تخریب شدن می کنند که این با افزایش سن رابطه مستقیم دارد. در این صورت توانایی یادگیری و قدرت حافظه کاهش می یابد.

دیده شده که در افراد مسن تحلیل عملکردی مغز جلویی و هیپوکامپ وجود دارد و حتی ممکن است این امر باعث کاهش مهارت های حرکتی و شناختی شود.

به نظر می رسد که استرس اکسیداتیو سهم مهمی در ایجاد بیماری های عمومی و تخریب نورونی داشته باشد. مغز به خاطر مطالبه زیاد اکسیژن حساس ترین ارگان به آسیب اکسیداتیو است. اگرچه مغز کمتر از 2 درصد وزن بدن را تشکیل می دهد اما 20 درصد اکسیژن دریافتی را به مصرف می رساند.

مصرف بالای اکسیژن باعث کمبود الکترون در زنجیره تنفسی و منجر به تشکیل رادیکال می تواند منتهی به استرس اکسیداتیو آزاد شده که نهایتا شود. از دیر باز گیاهان دارویی به علت سهولت دسترسی و در برخی موارد عوارض جانبی کمتر که در صورت استفاده در محدوده اطمینان و رعایت ضوابط موجود در پزشکی از جایگاه ویژهای برای درمان بیماری های رایج بشری برخوردار بوده اند.

از طرفی افزایش شمار مبتلایان به اختلالت یادگیری و حافظه در دوران سالخوردگی، انگیزه را در عرصه پژوهش در طب سالمندان برای تحقیق و ردیابی داروها و ترکیبات طبیعی جدید و موثر بر تقویت یادگیری و حافظه به وجود آورده است. از اینرو سال های اخیر استفاده از طب گیاهی و داروهای طبیعی برای درمان فراموشی و تقویت حافظه، موضوع بسیاری از پژوهش های علوم پایه و پزشکی بوده است.

یافته های به دست آمده از مطالعات اپیدمیولوژیکی و آزمایشات حیوانی نشان می دهد که رژیم های غذایی غنی از فالونوئیدها می تواند تاثیر مثبتی بر مغز و کاهش شیوع اختلالات تخریب نورونی نظیر آلزایمر و پارکینسون داشته باشد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search