اخبار

مامیران، مفید اما سمی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
سیناپرس: مامیران با نام علمی Chelidonium majus، گیاهی علفی، پایا، به ارتفاع 30 تا 80 سانتی‌متر و دارای برگ های منقسم به 5 تا 7 قطعه پهن و دندانه‌دار است.
 

این گیاه اثر مدر، مسهلی، آرام کننده، مخدر، ضد تشنج، پایین آورنده فشار خون، صفرا بر و تصفیه کننده خون در مصارف داخلی دارد. در استعمال خارج، قرمز کننده پوست بدن، تاول آور و بهبود دهنده زخم های سطحی بدن است.

مقدار زیاد مامیران در مصارف داخلی سمی است و حتی می تواند مرگ آور هم باشد. پیش از این از مامیران برای مصارف نظیر نقرس، سنگ کلیه، ضعف مفرط، زردی، التهاب کبد همراه با زیاد شدن حجم آن، انسداد کلیه، صفرا و غدد لنفاوی استفاده می شد.

مطالعات مختلف نشان داده است که مامیران در رفع تحریکات مغزی، مبتلایان به هیستری و اشخاص مبتلا به ضعف قوای دماغی که از بی خوابی، اضطراب و غیره رنج می‌ بردند و نیز در تصلب شرایین مغزی ، داروی خوبی به شمار می‌ آید.

در استعمال خارج، جوشانده برگ یا شیره تازه آن که به صورت رقیق در آب مقطر تهیه شده باشد، در رفع ورم مزمن کره چشم اثر مفیدی دارد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search