اخبار

ایران بزرگترین پرورش دهنده گل محمدی در جهان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش ایسنا، حسین زینعلی امروز در نشستی به وضعیت گیاهان دارویی در کشور اشاره کرد و گفت: ۸۵۰۰ گونه گیاه در کشور وجود دارد که ۲۰۰۰ گونه آن متعلق به گیاهان دارویی است. کشور ما ۱۷۲۸ گونه گیاه دارویی انحصاری دارد و این نشان می دهد که می توانیم با توجه اندک به بخش گیاهان دارویی در ۱۰ گیاه به رتبه اول در دنیا برسیم.
وی با بیان اینکه امسال ۷۱ تن زعفران خریداری کردیم که در ماه های آینده در بورس جهت صادرات عرضه خواهد شد اضافه کرد: در ۹ ماهه امسال ۱۸۶ تن زعفران به ارزش دلاری ۲۰۰ میلیون دلار صادر شده است.مجری طرح گیاهان دارویی تصریح کرد: همچنین در سال گذشته ۱۱۳ هزار و ۹۴۷ هکتار زعفران کاشته و ۴۰۴ تن زعفران تولید شده است.وی در ادامه به وضعیت گل محمدی اشاره کرد و گفت: کشورهای تولیدکننده گل محمدی در جهان شامل ایران، بلغارستان، ترکیه، گرجستان، مراکش و افغانستان است. همچنین ایران مقام اول سطح کشت گل محمدی در جهان را دارد و بیشترین سطح کشت نیز مربوط به استان های فارس، کرمان، اصفهان و بعد از آن استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، مرکزی و چهارمحال و بختیاری است.به گفته زینعلی، به طور کلی سطح زیرکشت این گیاه ۲۳ هزار و ۹۹۰ هکتار است و ۴۰ تن گل محمدی در آن تولید می شود. این در حالی است که در سال گذشته ۲۴ هزار و ۹۰ هکتار سطح زیرکشت گل محمدی بود که ۴۰ هزار و ۸۵۳ تن گل در آن تولید شده بود.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search