اخبار

۱۰ درصد خرمای جهان در ایران تولید می شود

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرنگار مهر ، حسین زینلی مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه یکی از ذخایر ارزشمند کشور وجود ۸ هزار و ۵۰۰ گونه گیاهی است، گفت: ۲ هزار گونه از این گیاهان از نوع دارویی هستند که در چهل سال اخیر مورد بی توجهی قرار گرفته اند و طی دو الی سه سال گذشته توجه ویژه ای به آنان شده است.

وی با بیان اینکه این گیاهان ارزآوری و ارزشمندی زیادی را برای کشور دارند، گفت: هزار و ۷۲۸ گونه دارویی انحصاری ایران است و در صورت توجهی کوچک به این حوزه در ۱۰ گیاه می توانیم رتبه اول را در دنیا داشته باشیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه دومین محصول ارزآور در بخش باغبانی، زعفران است، گفت: گیاه زعفران در سال گذشته علیرغم وجود تحریم های شدید ۳۵۱ میلیون دلار صادرات داشته، ضمن اینکه ایران در حوزه گل محمدی با ۲۴ هزار هکتار سطح زیرکشت و زعفران با ۱۱۷ هزار هکتار سطح زیرکشت رتبه اول را دارد.

زینلی گفت: بیش از ۷۰ درصد تولید این دو محصول مربوط به ایران است.

وی با بیان اینکه در حوزه زعفران هر کجا احساس کنیم کشاورز زیان می کند وارد باز می شویم و اجازه افت قیمت را نمی دهیم، تصریح کرد: سال گذشته و امسال دولت در بازار زعفران مداخله کرد و در سال جاری ۷۱ نوع زعفران از کشاورزان خریداری کرد که این باعث شد قیمت از پنج میلیون تومان به ۹ میلیون تومان و در حال حاضر به ۱۱ میلیون تومان افزایش یابد.

زینلی اضافه کرد: در ماه های آینده زعفران خریداری شده توسط دولت به منظور صادرات در بورس کالا عرضه خواهد شد.

وی همچنین میزان صادرات گیاهان دارویی را در سال گذشته ۵۷۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: امیدوار هستیم امسال این رقم به بیش از ۷۰۰ میلیون دلار برسد.

زینلی همچنین از ساخت دستگاه های برداشت و استحصال گل زعفران برای اولین بار در سال جاری در کشور خبر داد.

ایجاد بیش از ۴۸ هزار هکتار گلخانه تا افق ۱۴۰۴

حبیب رادفر مجری طرح توسعه گلخانه ها نیز در این نشست گفت: بر اساس برنامه اقتصاد مقاومتی گلخانه ها که از سال ۹۵ اجرای آن آغاز شده، قرار است تا افق ۱۴۰۴، ۴۸ هزار و ۳۵۵ هکتار توسعه گلخانه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ۳۲۰ هزار هکتار از سطح زیر کشت فضای آزاد را باید شناسایی و آن را به گلخانه منتقل کنیم، گفت: در این راستا فضای آزاد کشت سبزی و صیفی حذف می شود و این محصولات به گلخانه منتقل خواهند شد، ضمن اینکه ۳۲۰ هزار هکتار از اراضی فضای باز برای تولید محصولاتی مثل غلات و دانه های روغنی آزاد می شود.

رادفر، مجموعه بارش های کشور را ۴۱۳ میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: ۷۱ درصد از این میزان تبخیر می شود و ۲۹ درصد آن در خاک و زیر زمین فرو می رود.

به گفته این مقام مسئول، با اجرای طرح توسعه گلخانه ها تا افق ۱۴۰۴، ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد که این رقم ۲۳ برابر سد کرج است.

۱۰ درصد خرمای جهان در ایران تولید می شود

در ادامه زهرا جلیلی مقدم مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه میزان تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تن در سطحی معادل ۷۳۴ هزار هکتار است، گفت: ایران در تولید خرما رتبه دوم جهان را دارد و ۱.۲ میلیون تن خرما در ایران تولید می شود که ۱۰ درصد تولید جهان است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۳۰۰ هزار تن صادرات در زمینه خرما داشتیم، افزود: ۱۵ درصد تبادلات جهانی خرما مربوط به ایران است.

جلیلی مقدم میزان تولید مرکبات را ۵.۳ میلیون تن عنوان کرد و گفت: ایران در تولید انار نیز رتبه سوم جهان را دارد و میزان تولید در کشور ما حدود یک میلیون تن است که ۲۵ درصد تولید جهانی این میوه در ایران انجام می شود.

وی با بیان اینکه میزان تولید کیوی نیز ۳۶۰ هزار تن بوده است، تصریح کرد: کشور ما در زمینه تولید کیوی و انجیر رتبه چهارم دنیا را دارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه طی برنامه ششم ۱۸۰ هزار هکتار نوسازی و اصلاح باغات دیده شده است، گفت: در حوزه انار، اصلاح و نوسازی باغات، حمایت از زنجیره انار و حمایت از صندوق توسعه آن دنبال می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات موجود در حوزه کیوی برداشت زودهنگام و صادرات میوه نارس بود، گفت: در همین راستا از ۱۵ تیر تا مهرماه و زمانی که این میوه کاملا رسیده باشد، صادرات آن را ممنوع کرده ایم .

جلیلی مقدم با اشاره به اینکه در حوزه بیمه کیوی سهم باغداران کاهش یافته، گفت: ما سهم بیمه گر را به سه برابر افزایش دادیم.

وی همچنین از پیگیری طرح توسعه و نوسازی نخیلات خرمشهر و آبادان خبر داد و گفت: برنامه اصلاح و نوسازی باغات سیستان و بلوچستان را در پی سیلاب اخیر تدوین کرده و ارائه داده ایم و قرار است که هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات موز در این استان حذف و به جای آن نهال کاشته شود، ضمن اینکه حدود ۱۲۴ میلیارد تومان هزینه اصلاح و نوسازی باغات در این استان است.

این مقام مسئول، اجرای روش های به باغی را از دیگر برنامه های دفتر میوه های گرمسیری عنوان کرد و گفت: ارتقای جایگاه کشور در تولید صادرات از دیگر برنامه های ما است، ضمن اینکه اصلاح و نوسازی باغات مرکبات و خرما را در دستور کار داریم که قرار است ۶۸ هزار هکتار باغ خرما و ۵۲ هزار هکتار باغ مرکبات نوسازی و اصلاح شود.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search