اخبار

تاثیر کرونا بر صنعت عرقیات گیاهی در پایتخت گلابگیری ایران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایرنا/ تاثیر کرونا بر صنعت عرقیات گیاهی در پایتخت گلابگیری ایران هویدا بوده و این میهمان ناخواسته مشکلات جدی را برای آن ایجاد کرده است.

نبض متلاطم پایتخت گلابگیری ایران از ترس کرونا

پیشینه فعالیت های مرتبط با پرورش گل، گلابگیری و تولید سایر عرقیات گیاهی که با کمترین سرمایه و نیاز آبی بهترین بازدهی را دارند، در منطقه کاشان دست کم به حدود هزار سال پیش باز می گردد و هر سال از اوایل اردیبهشت تا نیمه خرداد گلستان های کاشان به گل محمدی مزین می شود. سطح زیر کشت گل محمدی سال گذشته در این شهرستان 2 هزار و 450 هکتار بود که 267 هکتار آن در بخش مرکزی قرار داشت و سطح زیر کشت در بخش های برزک، قمصر و نیاسر نیز به ترتیب یک هزار و 263، 568 و 352 هکتار بود. این گستره با فعالیت کارگاه های سنتی و صنعتی گلابگیری که محصولاتشان به نوبه خود از مرغوب ترین تولیدات ایران زمین به شمار می رود و بخوبی در بازارهای جهانی شناخته شده، مکمل خوبی برای صنعت گردشگری بود که رونق اشتغال و اقتصاد منطقه را به همراه داشت. گلابگیری کاشان بویژه در 2 دهه گذشته با احیای خانه های تاریخی و تقویت بومگردی، بهار را به فصل گردشگری منطقه تبدیل و سالانه هزاران نفر مسافر داخلی و گردشگر خارجی را جذب می کرد که با ظهور کرونا همه فعالیت های مرتبط تحت تاثیر قرار گرفت؛ اگرچه بنابر اعلام مسئولان در زمان حاضر منطقه از نظر کنترل بیماری شرایط به نسبت مناسبی دارد. اوایل برخی بر این امید و باور بودند که کابوس شیوع گسترده این ویروس در نقاط مختلف جهان که از جمله به تعطیلی مکان های گردشگری نیز منجر شده، در نهایت در چنین روزهایی پایان یابد اما، چنین نشد تا امسال بی رونقی مراسم گلابگیری کاشان هم به فهرست بلند بالای آسیب های ناشی از کووید 19 اضافه شود.

پیش بینی برداشت حدود 10 هزار تن گل محمدی

مدیر جهاد کشاورزی کاشان از پیش بینی برداشت افزون بر 10 هزار تن گل محمدی از گلستان های این شهرستان در سال جاری خبر داد. مجید کافی زاده، با اشاره به آغاز برداشت گل محمدی از سطح 278 هکتار از گلستان های گل محمدی بخش مرکزی کاشان گفت: سطح زیر کشت گل محمدی در این شهرستان در زمان حاضر 2 هزار و 580 هکتار است. وی متوسط عملکرد گل محمدی در هکتار را افزون بر چهار تن عنوان کرد و افزود: با توجه به شرایط منطقه دشت کاشان، گل محمدی در این منطقه پیش رس است و پیش بینی می شود امسال بیش از یک هزار و 100 تن گل از گلستان های دشت مرکزی برداشت شود. مدیر جهاد کشاورزی کاشان با اشاره به افزایش 50 هکتاری سطح زیر کشت گل محمدی در سال جاری بیان کرد: بیش از 2 هزار و 800 خانوار در گلستان های این شهرستان مشغول به کار هستند و هنگام برداشت گل افزون بر 80 هزار نفر- روز اشتغال ایجاد می شود.

جشن گلچینی، شاید وقتی دیگر

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان گفت: با توجه به تعطیلی مکان های گردشگری در پی شیوع بیماری کووید 19، آیین های گلچینی و گلابگیری نیز متاثر از پیامدهای این بیماری تعطیل شد و از رونق افتاد. مهران سرمدیان افزود: براساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، برگزاری تمام جشن ها و برنامه های گردشگری در کشور و از جمله آیین های جشن گلچینی و گلابگیری نیز در کاشان ممنوع است. وی بیان کرد: هر سال هزاران نفر گردشگر داخلی و خارجی در فصل بهار و به ویژه موسم گلابگیری از گلستان های گل محمدی در نقاط مختلف شهرستان کاشان دیدن می کردند که امسال شیوع بیماری کرونا، موجب از رونق افتادن صنعت گلابگیری و همچنین رکود کسب و کار دست اندرکاران در منطقه شد. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان با اشاره به تدوین تقویم گردشگری منطقه که بهمن سال گذشته با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تهران رونمایی شد، اظهار داشت: هدف از ارائه این تقویم، ارتقای ضریب اقامت گردشگران از یک و نیم روز به سه روز بود که با تاسف شیوع بیماری کرونا موجب محقق نشدن این اقدام فرهنگی در منطقه شد. وی تصریح کرد: میزان زیان وارد شده به صنعت گردشگری این منطقه در زمان حاضر میسر نیست.

رونق گلابگیری در گرو گردشگری

یک گلکار با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: این بیماری موجب جلوگیری از ورود گردشگران و رونق کسادی گلکاران در شهرستان کاشان شده است. حسین اربابی بیان کرد: همه ساله در فروردین و زمانیکه هوا رو به گرم شدن می رود، گل های محمدی پیش رس هزاران گردشگر را در دامن گلستان های منطقه برای تماشا به سمت خود می کشاند اما امسال به علت شیوع این ویروس از ورود گردشگر خبری نیست و بازار فروش گل و گلاب کساد است. وی با تاکید بر اینکه برای از بین نرفتن عطر و پژمرده نشدن باید گل های محمدی پیش از طلوع آفتاب و گرم شدن هوا چیده شوند، افزود: امسال به علت جلوگیری از به کار گرفتن کارگران غیربومی، گلکاران برای چیدن گل ها با مشکل روبه رو هستند. این کشاورز کاشانی وجود دلالان را از دیگر مشکلات گلکاران منطقه برشمرد و اضافه کرد: نبود نظارت کافی بر تولید و فروش این محصول موجب شده است تا دلالان جولان بدهند و گل را با نرخ ارزان از گلکار خریداری کنند. وی تصریح کرد: این مشکل موجب شده که برخی واحدهای گلابگیری نیز گل را با کمترین قیمت از گلکاران خریداری کنند و هر وقت دلشان خواست مبلغ را پرداخت کنند که در برخی مواقع شاید تا یک سال هم به درازا بیانجامد. یک گلکار دیگر کاشانی نیز افزایش قیمت کود و سم را از جمله مسایل عنوان کرد و گفت: در برخی نقاط این شهرستان کمبود آب نیز بر این مشکلات افزوده است. محمد ویدوجایی افزود: گلستان های گل محمدی سالانه باید دست کم پنج بار آبیاری شوند، در حالیکه در برخی روستاها مشکل کم آبی وجود دارد. وی در ادامه به تاثیر بیماری کرونا بر کسادی بازار فروش گل محمدی در منطقه کاشان اشاره و تصریح کرد: در زمان حاضر به علت نبود گردشگر این محصول از بازار خوب و مناسبی برخوردار نیست.

صنعت گلابگیری نیازمند حمایت ویژه

رئیس اتحادیه گلابگیران پیرامون تاثیر کرونا بر صنعت عرقیات گیاهی در پایتخت گلابگیری ایران گفت: این مهم موجب شده تا گلاب های تولید شده به فروش نرود و گلکاران و گلابگیران دچار زیان شوند. سید رضا نوابی افزود: برای جلوگیری از زیان بیشتر، بازار گردشگری باید در کاشان حفظ شود تا محصولات تولیدی به فروش برود. وی اظهارداشت: بیشتر محصول کشاورزان مناطق نیاسر، برزک و قمصر گل و گلاب است که بازار فروش این محصول نوروز و فصل بهار رونق دارد. رئیس اتحادیه گلابگیران کارگاه های سنتی و نیمه صنعتی کاشان اضافه کرد: گلاب بیشتر در محصولات شیرینی، بستنی، گز و سوهان مصرف می شود که امسال با توجه به اینکه در عید نوروز سوهان فروشی ها، قنادی ها و بستنی فروشی ها به علت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعطیل بودند، خسارت های فراوانی به گلکاران و گلابگیران وارد شده است. وی با اشاره به بازار روزانه فروش گلاب در ماه رمضان بیان کرد: در این ماه مبارک بیش از سایر زمان ها گلاب مصرف می شود که با توجه به شیوع این بیماری کرونا، 2 ماه پیش از ماه مبارک رمضان تولیدکنندگان با توجه به مسدود شدن راه ها نتوانستند گلاب های خود را در فروشگاه ها توزیع کنند. نوابی همچنین تامین لوازم و محصولات بسته بندی گلاب مانند پت، کارتن و شیشه به علت بستن بودن جاده ها را از دیگر مشکلات گلابگیران شهرستان برشمرد و تصریح کرد: در زمان حاضر انبارهای گلابگیران مملو از گلاب های تولید شده و از سوی دیگر گل گلکاران نیز به دست آمده اما امیدی به فروش آن ندارند. وی با اشاره به اینکه قیمت هر کیلوگرم گل به نسبت سال گذشته 50 درصد ارزان تر شده است، یادآور شد: قیمت هر کیلوگرم گل پیش رس برای گردشگران پارسال 160 هزار ریال بود که این رقم در زمان حاضر با مدت در نوش آباد از کشاورزان 80 هزار ریال خریداری می شود و دلال نیز آن را به گلابگیران با قیمت 100 هزار ریال می فروشد. رئیس اتحادیه گلابگیران کارگاه های سنتی و نیمه صنعتی کاشان ادامه داد: این درحالی است که در سال جاری قیمت نهاده های کشاورزی از جمله کود، سم، آبیاری و دستمزد کارگر افزایش داشت. وی گفت: هم اکنون یک هزار کارگاه سنتی گلابگیری در شهرستان کاشان فعال است که در هر کارگاه به طور میانگین چهار نفر مستقیم و نزدیک به 70 هزار شامل گلکار، حمل و نقل، صنایع ظروف سازی، بسته بندی به طور غیرمسقیم از این محل امرار معاش می کنند و می توان این صنعت را از نظر اشتغال زایی به عنوان یکی از صنایع نخست منطقه نام برد. نوابی میزان خسارت به کارگاه های گلابگیری سنتی در شهرستان کاشان را بین 2 هزار تا 2 هزار و 500 میلیارد ریال برآورد و پیشنهاد کرد، دولت در کنار پرداخت وام های بلاعوض یا کم بهره به گلکاران و گلابگیران، بخشی از مالیات و بیمه آنها را نیز ببخشد یا تقسیط کند تا این صنعت بتواند بار دیگر رونق بگیرد. وی با اشاره به فصل برداشت گل در این منطقه افزود: اگر در زمان حاضر چنین تسهیلاتی در اختیار گلابیگران قرار داده نشود، گل در گلستان ها از بین می رود. رئیس اتحادیه گلابگیران کارگاه های سنتی و نیمه صنعتی کاشان همچنین به ممنوع شدن به کارگیری کارگران غیربومی و اتباع خارجی اشاره کرد و اظهارداشت: در زمان حاضر گلکاران منطقه با مشکل کمبود کارگر برای چیدن گل ها روبه رو هستند. به گفته وی، گلکاران امسال باید برای چیدن هر کیلوگرم گل محمدی 50 هزار ریال پرداخت کنند، در حالیکه این رقم سال گذشته بین 30 تا 40 هزار ریال متغیر بود.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search