اخبار

طب سنتی چه راهی برای پیشگیری از کرونا پیشنهاد می‌کند؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایسنا/قم پزشک و محقق طب سنتی، به مبحث " زندگی مؤمنانه و رمز و راز پیشگیری از کرونا" پرداخت.

دکتر حمیدرضا ضیایی در ابتدای نشست علمی "مبحث زندگی مؤمنانه و رمز و راز پیشگیری از کرونا" به‌عنوان یکی از سلسله نشست‌های "کرونا و زندگی مؤمنانه" که دوشنبه‌شب به همت دانشگاه پردیس فارابی و جهاد دانشگاهی قم برگزار شد، گفت: پیشگیری قطعی از بیماری کرونا چند محور اصلی و اساسی دارد که اولین آن مصرف خوراکی‌های طبیعی و بر حذر بودن از خوراکی‌هایی غیر طبیعی مانند فست فود، نوشابه‌های گازدار صنعتی و خوراکی‌های دارای اسانس و افزودنی‌های شیمیایی است.

وی ادامه داد: دومین مورد پیشگیری از کرونا، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی که رسانه‌ها به‌خصوص سازمان غذا و دارو سازمان بهداشت جهانی به آن اهمیت زیادی می‌دهد که این اهمیت منطقی و عقلانی است.

محقق طب اسلامی، حذف فشارهای روحی و روانی مانند استرس و ترس از بیماری کرونا را راهکار دیگر پیشگیری از بیماری کرونا دانست و گفت: این مهم با کمک گرفتن از تلاوت قرآن، ادعیه و اذکار امکان‌پذیر است.

وی اظهار کرد: بیوتروریسم ارتباط نزدیکی با این بحران کرونا در تمام کشورهای جهان دارد، هرگونه عمل برنامه‌ریزی‌شده که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم بتواند سلامتی فرد یا بهداشت جامعه را تحت تأثیر قرار دهد و موجب ایجاد بیماری‌های مختلف در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت شود، به آن بیوتروریسم گفته می‌شود و قطعاً بیماری کرونا می‌تواند یک جنگ بیولوژیک باشد.

پزشک و محقق طب اسلامی گفت: بیوتروریسم غذایی، بیوتروریسم کشاورزی، دارویی، واکسیناسیون، پوشاک، شخصیتی، اعتقادی و بیوتروریسم زیست‌محیطی ازجمله انواع بیوتروریسم‌ها هستند.

وی با بیان اینکه درآمد و حقوق حلال یعنی عایدات مالی، حقوق و مزایای کسب‌شده و مسائل اعتباری در مباحث اقتصادی از راه شرعی باشد، ادامه داد: باید مواد تشکیل‌دهنده خوراکی‌ها از تمام رذایل و بدی‌ها به دور باشد و هیچ ضرری برای انسان نداشته باشد و تمام نیکی‌ها، خواص و فواید مورد نیاز در آن باشد.

وی با اشاره به تأثیرپذیری سیستم ایمنی بدن، اضافه کرد: خوراکی‌های مصرفی باید توانایی متعادل و مقاوم‌سازی سیستم ایمنی را داشته باشد که به آن ایمونومدولاتور می‌گوییم که میوه انگور نیز تاثیر بسیار زیادی در این مورد دارد.

محقق طب اسلامی با اشاره به آیه «إِنَّ لِلْمُتَّقِینَ مَفَازاً حَدَآئِقَ وَأَعْنَاباً»، تصریح کرد: خوراکی‌های مصرفی باید توانایی داشته باشد سیستم ایمنی را افزایش و تحریک کند که بیشترین خاصیت افزایش‌دهنده سیستم ایمنی در جهان در میوه قرآنی انگور است و در تابستان از خود میوه و در سایر فصول از مویز می‌توان استفاده کرد.

ضیایی بیان کرد: خوراکی‌های مصرفی باید به‌گونه‌ای باشد که سیستم ایمنی را مهار کند تا فعالیتش بیش‌از حد نشود، خوراکی‌ها و میوه‌های گفته‌شده در قرآن این مورد بی‌نظیر عمل می‌کند. بیشترین مواد ضدالتهاب در میوه انگور و مصرف مویز است و بیشترین تعداد مواد آنتی‌اکسیدان در تمام گیاهان جهان در میوه انگور است.

محقق و پژوهشگر طب سنتی اسلامی ادامه داد: دفاع اختصاصی و غیراختصاصی، دو مکانیسم‌ دفاع سیستم ایمنی بدن هستند که در دفاع غیراختصاصی سیستم ایمنی عوامل مهاجم را تشخیص نمی‌دهد و با هر عامل خارجی برخورد می‌کند و در دفاع اختصاصی هر میکروب و با هر مشخصات وارد شود سیستم ایمنی بدن انسان پادتن و ضد آن را به‌صورت اختصاصی دارد و با آن برخورد می‌کند.

ضیایی اضافه کرد: دفاع غیراختصاصی که نخستین خط دفاعی است و بافت‌ها مانند پوست، گوارش، ریه، کلیه و مجاری ادرار، دوم ترشحات بدن مانند عرق بزاق و اشک و سوم پاسخ‌های التهابی که میکروب براثر یک خراش نفوذ پیدا می‌کند این‌یک التهاب حاد است و این موارد زیرمجموعه دفاع غیراختصاصی هستند.

ضیایی با تأکید بر اینکه ما باید به زندگی مؤمنانه خود افتخار کنیم که با خواندن قرآن، نماز و روزه گرفتن سیستم ایمنی ما مقاوم شده، تصریح کرد: تنظیم وزن بدن، پیشگیری و کمک به درمان بیماری، متعادل و مقاوم شدن و افزایش سیستم ایمنی بدن و تداوم سلامتی از جمله فواید روزه‌داری است.

وی تأکید کرد: علاوه بر فواید روزه‌داری، خداوند در قرآن کریم سوره احزاب آیه 35 می‌فرماید: «لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظِیماً» تمام گناهانت را نیز می‌بخشد و این پاداش عظیم را هدیه می‌کند؛ این زندگی مؤمنانه چقدر زیباست که علاوه بر پیشگیری از بیماری‌ها چنین پاداش عظیم دنیوی و اخروی هم عطا می‌کند.

محقق و پژوهشگر طب اسلامی با اشاره به اینکه سلول‌های مریض، خطرناک و سرطانی توسط سیستم ایمنی هضم می‌شوند، ادامه داد: در سیستم ایمنی بیگانه‌خواری یعنی گلبول‌هایی که مأموریت دارند میکروب را می‌خورند، می‌بلعند، هضم و منهدم می‌کنند؛ خداوند با روزه‌داری سیستم ایمنی را موظف به افزایش بیگانه‌خواری می‌کند که این بیگانه‌خواری در میوه‌های قرآنی انار، انجیر، زیتون و خرما وجود دارد و اگر انسان تحقیق کند به این مهم می‌رسد که هر کلمه در قرآن برای خودش حکمت‌ها و مزایای بی‌نظیری دارد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search