اخبار

پایگاه داده‌های گیاهان دارویی زیست‌بوم ایران راه‌اندازی می شود

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فاز دوم «پایگاه داده ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی مواد موثره موجود در گیاهان دارویی زیست بوم ایران»  با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، راه اندازی می‌شود.

روح الله فیروزی عضو هیئت علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و  مجری این طرح در این‌باره گفت: این طرح تحقیقاتی با طبقه­بندی کردن اطلاعات فیزیکی، شیمیایی، دارویی و محاسباتی مربوط به مواد موثره موجود در گیاهان دارویی ایران در قالب این وب­گاه، امکان جستجوی هدفمند و سریع برای متخصصان و پژوهشگران فعال در حوزه دارویی (سنتز و طراحی) را فراهم کرده است. در حال حاضر اطلاعات مربوط به ۲۲۶ گیاه در این پایگاه قابل دسترسی است.

وی با اشاره به همکاری‌های صورت گرفته با ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: به زودی فاز دوم این طرح  با حمایت این ستاد راه اندازی می‌شود. در این فاز اطلاعات مربوط به ۱۰۰ گیاه برتر دارویی زیست­بوم ایران بارگذاری می‌شود.

وی با اشاره به برخی ویژگی‌های زیست بوم گیاهان دارویی در ایران، افزود: مهمترین دستاورد این طرح، دیجیتالیزه کردن اطلاعات فیزیکوشیمیایی مواد موثره موجود در گیاهان دارویی ایران در قالب یک پایگاه داده با قابلیت جستجوی هدفمند است. تدارک شیوه‌های متنوع جستجو در این پایگاه داده، فرصت و امکان بسیار بزرگی را برای محققین داروساز ایجاد می‌کند تا برای داروهای سنتز شده موجود در بازار که غالباً ارزبری بالایی دارند، کاندیداهای جدید بر پایه گیاهان دارویی پیشنهاد شود.

فیروزی نقش چنین پایگاه داده‌هایی را در معرفی گیاهان دارویی زیست بوم ایران  بسیار مهم و حیاتی ارزیابی کرد و افزود: معرفی گیاهان دارویی ارزشمند و بومی ایران می‌تواند منجر به سرمایه‌گذاری‌های جدید و تولید فناوری­های دانش بنیان در این حوزه شود. همچنین زمینه صادرات گیاهان دارویی کشور تقویت می‌شود، چرا که وجود چنین پایگاه­داده‌هایی، ارتباط زیادی  بین شرکت‌های تولید کننده گیاهان دارویی و محققین این رشته  برقرار خواهد کرد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search