اخبار

باید و نبایدهای "حجامت"

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایسنا/کرمانشاه یک دکترای تخصصی طب ایرانی معتقد است، انجام حجامت باید حتما تحت نظر پزشک بوده و متناسب با شرایط جسمانی و سنی افراد انجام شود.

دکتر زهرا جعفری در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه در طب سنتی یک سری اصول برای حفظ تندرستی افراد مورد تاکید است، گفت: از جمله اینها اصول شش گانه تندرستی است که شامل تغذیه، خواب مناسب، فعالیت بدنی، کنترل استرس و حالت های روحی، روش های پاکسازی بدن و آب و هوا است.

وی افزود: حجامت یکی از روش های پاکسازی بدن است که جزیی از اصول پیشگیری و درمان در طب سنتی محسوب می‌شود و تقریبا در مراحل انتهایی کار قرار دارد، به این صورت که افراد ابتدا برای بهبود سلامت خود باید بحث تغذیه، خواب، فعالیت بدنی، کنترل استرس و... را انجام داده و سپس اقدام به استفاده از روش های پاکسازی بدن از جمله "حجامت" کنند.

جعفری با اشاره به وجود دو نوع حجامت عام و حجامت عضوی گفت: در حجامت عام خونگیری از بین دو کتف انجام شده و در حجامت عضوی بسته به مشکل هر عضو حجامت در همان محل انجام می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در تشریح فواید حجامت گفت: حجامت یک نوع پاکسازی بدن است، بطوری که خونی که از بدن با این روش خارج می شود به نوعی حاوی مواد زائد بدن است.

جعفری تصریح کرد: از طرفی با ایجاد تحریک بر روی بدن در پی انجام حجامت، سیستم ایمنی بدن نیز تقویت می‌شود.

این دکترای تخصصی طب ایرانی با هشدار نسبت به انجام حجامت به صورت خودسرانه و بدون نظر پزشک، گفت: انجام حجامت نیازمند داشتن شرایط جسمانی خاصی است، بطور مثال قوام و غلظت خون فرد باید به حدی باشد که بتوان این کار را انجام داد، بنابراین هر فردی نمی تواند خودسرانه حجامت کند.

جعفری تصریح کرد: حجامت عمدتا در افرادی که دارای غلیان خود بوده و یا خون گرم دارند و در ابتدای فصل بهار دچار بثورات پوستی می‌شوند توصیه می شود و این افراد هم باید با نظر پزشک اقدام به انجام این کار کنند.

‌وی افزود: افراد برای بررسی مشکلات جسمانی خود ابتدای باید به پزشک طب ایرانی مراجعه کرده و در وهله اول تغذیه خود را اصلاح کرده، سپس از دمنوش ها و گیاهان دارویی استفاده کنند و اگر این موارد کفایت نکرد با نظر پزشک کار حجامت انجام می‌شود.

جعفری با اشاره به کاهش سن حجامت در جامعه گفت: متاسفانه بعضا شاهد انجام حجامت برای سنین چهار تا شش ماهه هستیم، این درحالی است که در کتاب "قانون" ابن سینا انجام حجامت برای سن زیر 14 سال به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

وی افزود: در حال حاضر برای افراد بالای 60 سال هم در صورت نیاز، کار حجامت با احتیاط انجام می‌شود.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search