اخبار

گونه های گیاهی دارویی دهاقان در معرض خطر نابودی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خبرگزاری مهر - گروه استان ها، علی هاشمی: همه ساله با شروع فصل بهار و رویش گیاهان مرتعی، افراد سودجو با دستبرد به طبیعت و برداشت بی رویه از گیاهان مرتعی خوراکی و دارویی اقدام به تخریب طبیعت نموده و گونه های گیاهی را با خطر انقراض روبرو می کند.

گونه های گیاهی خوراکی و دارویی دهاقان که معیشت جوامع محلی از راه فروش آن ها می گذرد، در معرض خطر انقراض قرار گرفته و برداشت بی رویه و غیر اصولی جوامع محلی و گردشگران علت اصلی این وضعیت است.

بن سرخ، بیلهر ، کرفس کوهی، آویشن، پونه کوهی، گل گاو زبان، خاری ، مریم گلی، بابونه، کنگر ، گنه بو و غیره از جمله گیاهان دارویی و خوراکی مناطق کوهستانی شهرستان دهاقان هستند که به دلیل ناآگاهی جوامع محلی و گردشگران در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند.

در این ارتباط یک کارشناس گیاه شناسی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه در شهرستان دهاقان بسیاری از گیاهان خوراکی و دارویی بدون آنکه به مرحله گل دادن برسند یا حتی ریشه آنها حفظ شود، برداشت می شوند و این کار موجب نابودی نسل این گیاهان شده است.

علی صفری ادامه داد: ساختار برخی گیاهان دارویی و خوراکی به گونه ای است که پیاز یا ریشه گیاه آن ها در محیط های غیرطبیعی قابلیت تکثیر ندارد به این معنی که ریشه این گیاهان را نمی توان در مزارع یا گلخانه تکثیر داد.

کشت برخی گونه ها در مزارع و گلخانه و ایجاد درآمد پایدار برای روستاییان

این کارشناس گیاه شناسی تاکید کرد: البته برخی از گونه ها هم قابلیت کشت در مزارع و شرایط گلخانه ای دارد، که با آموزش جوامع محلی، کشاورزان هم می توان این گونه ها را احیا کرد هم باعث ایجاد درآمد پایدار برای روستاییان شد.

وی ادامه داد: جوامع محلی باید بتوانند از این گیاهان تخم گیری کنند و در مناطقی که شرایط مناسب رشد گیاه را دارد آن را کشت کنند. متاسفانه در حال حاضر شاهد هستیم که برخی افراد گیاه را از ریشه می کنند و نمی گذارند که به مرحله تخم ریزی برسد.

صفری با تاکید بر اینکه آنغوزه یا آنقوزه گیاهی با ریشه هایی ضخیم و گوشتی است که خواص متعدد دارویی از جمله درمان آسم ، برونشیت و سرماخوردگی و آنفولانزای اطفال را در خود نهفته دارد و به خاطر خواص ضد میکروبی اش، برای کاهش برونشیت مزمن و سرفه مفید است، بیان داشت: این گیاه انحصاری ایران نیز به دلیل برداشت های بی رویه سودجویان در معرض خطر نابودی قرار گرفته است.

در راستای حفظ منابع طبیعی شهرستان دهاقان ، امسال تدابیر بسیار خوب و بازدارنده ای صورت گرفته است تا شاهد نابودی طبیعت شهرستان در این فصل نباشیم ضمن اینکه طبیعت یاران شهرستان دهاقان با همکاری اداره منابع طبیعی موفق به دستگیری عوامل غیربومی که میزان زیادی گیاهان کوهی که در حال حاضر چیدن آنها ممنوع است شدند و آنان را جهت اقدامات قضائی به مراجع ذی صلاح تحویل دادند.

حفاظت از گیاه آنقوزه تلخ به عنوان یک گونه گیاهی در حال انقراض و انحصاری ایران

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دهاقان در گفت و گو با خبرنگار مهر در این ارتباط اظهار داشت: از تاریخ ۲۰ فروردین ماه با توجه به شدت ورود گردشگران و افرادی که به حوزه گردشگری بودجان وارد می شدند و با توجه به رویش گیاه آنقوزه تلخ (Ferula assafoetida) که یک گونه گیاهی در حال انقراض و انحصاری ایران است و هر ساله مورد هجمه شدید قرار می گیرد با توجه به هماهنگی های صورت گرفته با فرمانداری شهرستان، شهرداری، راهداری، نیروی انتظامی و تشکیل گروه های مردمی داوطلب یک سری اقدامات حفاظتی انجام شد.

وی استقرار دو دستگاه کانکس در ورودی حوزه و شناسایی و مسدود کردن کلیه مبادی ورودی و راه های فرعی و گلوگاه های اصلی با استفاده از ادوات و لودر اداره راهداری را از جمله این اقدامات برشمرد و گفت: گماشتن سه نفر نیروی حفاظتی شامل یک نفر نیروی انتظامی، دو نفر قرقبان افتخاری مردمی در محل ایستگاه، بکارگیری ۸ نفر قرقبان روزمزد از طریق مرتع داران در مراتع حوزه، علاوه بر نیروی گشت سیار اداره و توزیع پوستر ترویجی با عنوان آتش سوزی و بوته کنی از دیگر اقدامات در این زمینه بوده است.

کشف و ضبط میزان تقریبی ۲۰۰ کیلو گرم گنه بو

محمد جواد آقاسی با اشاره به کشف و ضبط میزان تقریبی ۲۰۰ کیلو گرم آنقوزه تلخ ( گنه بو) در طول این مدت تاکید کرد: توقیف خودرو متخلفین و انتقال به پارکینگ نیروی انتظامی، هماهنگی با دادستان محترم شهرستان و ارسال حدود ۱۰ مورد پرونده تخلف به دادسرا و برگزاری جلسه توجیهی آموزشی با حضور حدود ۳۰ نفر نیروهای مردمی و تهیه جدول زمان بندی برای همکاری در ایام اجرای طرح بخصوص روزهای تعطیل تا پایان اردیبهشت ۹۹ از دیگر اقدامات مورد تاکید در راستای جلوگیری از بوته کنی در مناطق طبیعی دهاقان بوده است.

به عقیده کارشناسان حوزه منابع طبیعی آموزش جوامع محلی، قرق مناطق مستعد با همکاری مردم، رفتن به سمت معیشت پایدار و به طور کلی فرهنگ سازی لازم بهترین راهبرد در این موضوع مهم به جای رفتاری قهری و قانونی برای حفظ گیاهان دارویی و خوراکی است.

حوزه گردشگری بودجان در ۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان دهاقان واقع شده و با مساحت بالغ بر ۱۵ هزار هکتار از مناظر طبیعی زیبا برخوردار و رویشگاه بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی مختلف است.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search