اخبار

آشنایی با گیاه دارویی برباله

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش مشرق، گیاه دارویی بربالهخوشبو است و زبان را می‌خاراند.

این گیاه (برباله) در میان برگهایش و نزدیک ساقه گل‌های بنفش رنگی تولید می‌کند که شبیه گل بنگ است هرچه خوشبوتر باشد بهتر است.

ساقه‌های آن از اجزای دیگرش مفیدترند.

قوت آن با قوت سوسن زرد برابر و از اذخر قوی‌تر است.

نام‌های دیگر برباله: آسارون، برباله، ازاروم، تگر، رادیکس ازارائی و سرانیون می‌باشد.

مزاج:این گیاه گرم و خشک است و شهرت دارد که گرمی آن بیشتر از خشکی است.. طبع آن گرم و خشک است.. برای درمان استسقاء مفید می‌باشد.. برای درمان سیاتیک مزمن استفاده می‌شود.. برای درمان احتقاق کبدی مفید می‌باشد.. برای درمان بیماری‌های مثانه مفید است.. برای درمان کلیه مفید می‌باشد.. برای درمان انزال زودرس مفید است.. این گیاه ضد بلغم می‌باشد.. این گیاه قاعده آور است.. برای درمان مفاصل استفاده می‌شود.. برای درمان یرقان مفید است.. این گیاه نعوض آور است.. این گیاه شادی آور می‌باشد.. برای گرفتگی مجاری عروق از این گیاه استفاده می‌شود.. برای درمان بیماری صرع مفید است.. کسانی که امراض ریوی دارند نباید استفاده کنند خانم‌های حامله هم همین طور.. ضد فراموشی است.. برای تقویت هوش، حافظه و برطرف نمودن فراموشی سنبل‌الطیب، صبر زرد، اسارون، دارچین، مصطکی از هر کدام ۱۰ گرم را آسیاب نموده با ۱۵۰ گرم عسل مخلوط نموده روزی یک قاشق مرباخوری میل شود.. برای درمان بیماری عصبی سرد مزاجان و سرگیجه‌ای که از تجمع رطوبات باشد از معجون شماره ۱۸ استفاده شود.. اسارون مقوی مغز است.. برای لقوه مفید است.. برای درمان سیاتیک مفید می‌باشد. برای درمان خواب‌رفتگی اعضای بدن از دمکرده اسارون می‌توان استفاده کرد. برای اسهال ۵ گرم از آن را با شربت عسل مخلوط کرده میل شود. برای تقویت نیروی جنسی اسارون ۲۰ گرم، عسل ۱۰۰ گرم روزی یک قاشق غذاخوری با یک لیوان شیر شتر یا گوسفند میل شود. اسارون برای ریه مضر است، برای رفع آن با مویز خورده‌شود.. برای تمام مواردی که گفته شد به صورت دمکرده ۲ گرم در ۱۵۰ سی‌سی ۲۰ دقیقه دم‌کرده روزی ۳ فنجان میل شود.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search