اخبار

جوشانده این گیاه دارویی مضر است!

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جام جم/ گیاهان دارویی به آن دسته از گیاهان گفته می شود که تمام یا قسمتی از گیاه حاوی مواد موثری است که به تنهایی یا در ترکیب با سایر گیاهان می تواند تأثیرات شیمیایی و زیستی مفیدی روی بدن داشته باشد و با تنظیم فعالیت ارگان های مختلف بدن به درمان مشکلات و بیماری ها بپردازد.

گیاهان دارویی به اشکال مختلف مانند تازه، خشک شده یا پودر، دم شده، جوشانده، شربت، روغن های گیاهی و فرآوری شده مصرف می شود.

برای تهیه این ترکیبات می توان قسمتی از یک گیاه یا کل گیاه را مورد استفاده قرار داد یا آن که برحسب خواص و نیاز بیمار چند گیاه مختلف را با هم ترکیب کرد.

نحوه تهیه یک ترکیب گیاه دارویی بسیار مهم است و چه بسا خواص آن را تغییر می دهد.

به عنوان مثال بسیاری از گیاهان دارویی باید به صورت دم کرده استفاده شود و اگر بر اثر ندانستن یا غفلت مصرف کننده جوشانده شود، خاصیت آن تغییر می کند و چه بسا موادی از گیاه آزاد می شود که دارای عوارض خواهد بود.

یک نمونه قابل اشاره جینسینگ است که حتما باید به صورت دم کرده استفاده شود و جوشانده آن می تواند مضر باشد و برعکس بعضی از گیاهان دارویی را باید به صورت جوشانده مصرف کرد و مصرف دم کرده آن فاقد اثرات دارویی مورد انتظار است.

مثال دیگر نحوه تهیه نوشیدنی خاکشیر است که اگر با آب گرم تهیه شود، می تواند مسهل بسیار خوبی باشد و اگر با آب سرد مصرف شود قابض است.

تاثیرات گیاهان دارویی به علت مواد موثر شیمیایی موجود در گیاه یا به علت تاثیر ترکیبات مختلف این گیاه روی ارگان های مختلف بدن و تنظیم فعالیت و بازگرداندن تعادل به بدن است.

اینجاست که باید عوارض احتمالی گیاهان دارویی یا تداخل اثر آن با سایر گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی و حتی مواد غذایی مصرف شده از سوی بیمار را مورد توجه قرار داد بنابراین تجویز گیاهان دارویی و داروهای گیاهی مانند سایر شاخه های پزشکی باید از سوی کسی انجام شود که علم و مهارت کافی داشته باشد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search