اخبار

گیاهی که غم و افسردگی را از بین می برد!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا مسرورچهر با اشاره به خواص گیاه بادرنجبویه در طب سنتی ایرانی، اظهار کرد: این گیاه در بازار تحت عنوان «ملیس» شناخته می شود و یکی از مشخصه های آن برگ هایی دارای عطر و بوی خوش شبیه به لیموست.وی مزاج ملس را گرم و خشک دانست و متذکر شد: این گیاه طبی مقوی قلب و تقویت کننده مغز و حافظه است و موجب تیز شدن حواس پنجگانه می شود.این پزشک و متخصص طب سنتی ایرانی، با بیان اینکه مصرف مداوم دم کرده ملیس خواص آرام بخشی دارد، تصریح کرد: حدود یک قاشق مرباخوری تا غذاخوری از گیاه ملیس را در لیوان بریزید و پس از ریختن آب جوش در لیوان، درب آن را ۱۰ دقیقه بگذارید و از صافی رد کنید. مصرف این دمنوش با عسل یا شکر اثرات مثبت فراوانی دارد.مسرورچهر، یکی از مهمترین و بهترین خواص ملیس را در رفع غم ها و افسردگی ها دانست و خاطرنشان کرد: دمنوش ملیس وسواس های فکری را از انسان دور می کند و کمک می کند به آرامش برسیم.وی با اشاره به نقش خواب در آرامش انسان، یادآور شد: دمنوش ملیس با مخلوطی از گل گاوزبان و اسطوخودوس به معجونی خواب آور تبدیل می شود.این متخصص طب سنتی ایرانی، با بیان اینکه گیاه بادرنجبویه در همه جا قابل رویش است، عنوان کرد: این گیاه شناخته شده بوده و مورد استفاده همگان قرار می گیرد، اما یکی از عوارض مصرف آن برای افرادی است که دارای کم کاری تیروئید هستند و نباید دمنوش ملیس استفاده کنند.مسرورچهر، با اشاره به تاثیر سریع مصرف دم کرده این گیاه بر رفع خستگی، یادآور شد: اگر برگ ملیس پخته و به صورت ضماد بر روی زانو گذاشته شود، به کاهش و تسکین زانودرد کمک می کند. وی جوشانده گیاهان دارویی را یکی از روش های سنتی استفاده از خواص آنان دانست و اضافه کرد: مطالعات نشان داده جوشاندن گیاهان دارای خواص دارویی موجب از بین رفتن برخی از مواد آنها می شود و لذا بهتر است به صورت دمنوش استفاده شود.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search