اخبار

نیکوتین سرطان را از ریه به مغز می برد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سلامت نیوز : تیمی از پژوهشگران آمریکایی در مطالعات خود دریافتند، نیکوتین عامل اصلی انتقال سلول های سرطانی از ریه به مغز بوده و احتمالا می توان به کمک ماده ای موسوم به پارتنولید، از متاستاز سرطان ریه به مغز جلوگیری کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، در بین افرادی که شایع ترین نوع سرطان ریه را دارند تا ۴۰٪ دچار تومورهای متاستاتیک سرطان ریه به مغز منتقل شده و مطالعات پژوهشگران نشان می دهد که میانگین بقای این گروه از بیماران، کمتر از شش ماه است. تاکنون فرایند و چگونگی انتقال سلول های سرطانی از ریه به مغز و نحوه گسترش آن توسط دانشمندان شناسایی نشده است.

به تازگی تیمی از پژوهشگران دانشکده پزشکی ویک فورست (Wake Forest School of Medicine) در مطالعات خود دریافتند که نیکوتین، یک ماده شیمیایی غیر سرطان زا که در تنباکو یافت می شود، در واقع باعث گسترش یا متاستاز سلول های سرطانی ریه به مغز می شود.

در حال حاضر، تنها درمان بالقوه بیماری کشنده سرطان ریه، روش پرتودرمانی است. داروهای شیمی و سایر درمانی سنتی سرطان نمی توانند از سد خونی مغزی عبور کنند، اما پارتنولید قادر به انجام این فرایند حیاتی است؛ بنابراین یافته های این پژوهش نوید یک روش درمانی یا احتمالا حتی راهی برای جلوگیری از متاستاز مغز را می دهد.

پرفسور کونوسوکه واتابه (Kounosuke Watabe) استاد زیست شناسی سرطان در دانشکده پزشکی ویک فارست و سرپرست این تیم تحقیقاتی در رابطه با موضوع فوق گفت: «نیکوتین می تواند سرطان ریه را به مغز منتقل کند و من فکر نمی کنم مواد جایگزین نیکوتین از این نظر شرایط بهتری داشته و امن تر باشند.»

اعضای این تیم تحقیقاتی در ابتدا ۲۸۱ بیمار مبتلا به سرطان ریه را مورد بررسی قرار داده و دریافتند که افراد سیگاری میزان شیوع قابل توجهی از سرطان مغز را نشان می دهند. در ادامه، محققان با استفاده از موش های آزمایشگاهی دریافتند که نیکوتین باعث افزایش احتمال متاستاز در مغز می شود.

این ماده موجود در سیگار و سایر مواد دخانی، با عبور از سد خونی مغزی موسوم به میکروگلیا (microglia) که نوعی سلول ایمنی در مغز محسوب می شود، به رشد تومورها کمک می کند.

پرفسور کونوسوکه واتابه و تیم پژوهشی وی به دنبال کشف داروهایی بودند که بتوانند تاثیرات نیکوتین را معکوس کرد و ماده پارتنولید (parthenolide) را شناسایی کنند. این ترکیب، یک ماده طبیعی موجود در برخی گیاهان دارویی است که متاستاز مغزی ناشی از نیکوتین را در موش ها مسدود می کند.

پژوهشگران اعتقاد دارند که ممکن است پارتنولید رویکرد جدیدی را برای مبارزه با متاستاز مغزی فراهم کند. این یافته به طور خاص برای بیماران مبتلا به سرطان و به خصوص برای بیمارانی که سابقه مصرف دخانیات داشته یا هنوز سیگار می کشند حیاتی و مهم خواهد بود.

این متخصص زیست شناسی سرطان در این رابطه گفت: «در حال حاضر، تنها درمان بالقوه بیماری کشنده سرطان ریه، روش پرتودرمانی است. داروهای شیمی و سایر درمانی سنتی سرطان نمی توانند از سد خونی مغزی عبور کنند، اما پارتنولید قادر به انجام این فرایند حیاتی است؛ بنابراین یافته های این پژوهش نوید یک روش درمانی یا احتمالا حتی راهی برای جلوگیری از متاستاز مغز را می دهد.»

این تیم تحقیقاتی امیدوارند در آینده با دانشکده آسیب شناسی سرطان در دانشکده پزشکی ویک فارست، همکاری کرده و بتوانند در آینده نزدیک یک آزمایش بالینی برای آزمایش داروی پارتنولید انجام دهند.

شرح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Journal of Experimental Medicine منتشر شده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search