اخبار

ایران رتبه پنجم جهان در حوزه پژوهشگری طب سنتی و گیاهان دارویی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ دکتر محمدرضا شمس اردکانی، مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، در سفر به شیراز و در نشستی با رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مشاور عالی رییس دانشگاه و اعضای هیئت علمی گروه‌های طب سنتی، طب ایرانی، داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی، با بیان اینکه شیراز نه‌‌تنها بر بلندای شعر و ادبیات، بلکه بر قله علم پزشکی ایستاده است، گفت: مجموعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در کشور سرآمد است.

وی با تصریح بر ضرورت ایجاد دانشگاه حکمت‌بنیان و اهمیت برنامه‌ریزی منسجم در این زمینه، به‌عنوان راهگشایی مطمئن برای حل مسائل، افزود: لازم است یک برنامه جامع حکمت‌بنیان که قابل دفاع باشد، تدوین کنیم و پس از تعیین کلیات، اهداف را در این مسیر پیش ببریم.

شمس اردکانی از کسب رتبه پنجم برای ایران در پژوهشگری و ارائه مقالات در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی در دنیا خبر داد و تأکید کرد: طب سنتی بخشی از هویت، فرهنگ و سنت ما ایرانیان و دارای قابلیت کاربردی در جامعه است که باید در مسیر تغییر سبک زندگی مردم، پیشگیری از بروز بیماری‌ها و ارتقای سطح سلامت جامعه گام بردارد.

از اجرای برنامه جامع حکمت‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز حمایت می‌کنیم

مشاور وزیر بهداشت با قدردانی از حمایت‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز از توسعه علمی طب سنتی، نسبت به همکاری با این دانشگاه برای تقویت بیشتر این حوزه اعلام آمادگی کرد و با اعلام حمایت از اجرای برنامه جامع حکمت‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: با توجه به تجربه‌های خوب موجود در طب سنتی و استعداد خوبی که در این زمینه در شیراز وجود دارد، می‌توان نخستین دانشکده طب سنتی حکمت‌بنیان را در دانشگاه علوم پزشکی این شهر راه‌اندازی کرد.

شمس اردکانی با تأکید بر بهره‌مندی از دیدگاه‌ها و تجربه‌های اساتید و پیشکسوتان حوزه طب سنتی، اضافه کرد: اساتید و پیشکسوتان، ثروت و نعمت دانشگاه هستند و باید از تجربه و دانش آنها بهره بگیریم.

فعالیت سلامتکده‌ها نباید تنها به حوزه درمان محدود شود

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در آیین افتتاح سلامتکده طب سنتی بخش خصوصی در شیراز نیز با بیان اینکه راه‌اندازی سلامتکده‌ها یکی از اولویت‌های این دفتر برای بهره‌مندی هرچه بیشتر مردم از خدمات حوزه طب سنتی و مکمل است، تصریح کرد: با توجه به وسعت استان فارس و شهر شیراز و اهمیت توسعه امکانات حوزه سلامت، بخش خصوصی برای تأمین نیازهای مردم در حوزه طب سنتی به یاری بخش دولتی آمده و بخش دولتی نیز از این مشارکت حمایت می‌کند.

وی راه‌اندازی سلامتکده طب سنتی توسط بخش خصوصی را گام بسیار بزرگی در مسیر ارتقای سطح سلامت جامعه دانست که در صورت اقدام در زمینه تغییر سبک زندگی و تغذیه مردم، می‌‌تواند نقش مؤثری در سلامت جامعه ایفا کند.

وی افزود: فعالیت سلامتکده‌ها نباید تنها به حوزه درمان محدود شود، بلکه باید در زمینه ارتقای فرهنگ خودمراقبتی و برای کمک به بهبود سلامت جامعه و پیشگیری از بروز بیماری‌ها و همه‌گیری‌ها وارد عمل شوند.

با توسعه طب سنتی علمی می‌توانیم در مسیر بهبود سلامت جامعه گام برداریم

دکتر مهرزاد لطفی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در آیین افتتاح سلامتکده طب سنتی بخش خصوصی در شیراز، به امکانات و توانمندی‌های ویژه‌ای که برای این سلامتکده پیش‌بینی شده است، اشاره کرد و با تأکید بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی برای توسعه خدمات درمانی در جامعه، گفت: باید از بخش خصوصی در مسیر پیشبرد اهداف سلامت جامعه و توسعه امکانات به‌منظور فراهم‌کردن رفاه بیشتر برای مردم، حمایت کرد.

وی با اشاره به جایگاه طب سنتی در دیدگاه عمومی جامعه ایران و اعتماد مردم به آن، افزود: با توسعه طب سنتی علمی و استفاده از تجربیات این عرصه، می‌توانیم در مسیر بهبود سلامت جامعه گام برداریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با قدردانی از حمایت‌های دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، لوح سپاسی را به دکتر شمس اردکانی اهدا کرد و اعضای گروه طب سنتی و طب ایرانی دانشگاه نیز گزارشی از اقدامات خود را ارائه کردند.

گفتنی است، سلامتکده طب سنتی پارسیان در چهار طبقه و با اعتبار حدود سه میلیارد تومانی بخش خصوصی در شیراز راه‌اندازی شده و با دارا بودن امکاناتی مانند اتاق پزشک، اتاق CPR، اتاق حجامت بانوان و آقایان، اتاق غمز و دلک، مرکز ساخت داروهای گیاهی و داروخانه گیاهی و با حضور 9 پزشک متخصص طب سنتی و داروسازی سنتی، آماده ارائه خدمات این حوزه به مردم است.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search