اخبار

حنای ریگان رنگ باخت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، شهرستان ریگان در گذشته یکی از تولید کنندگان حنا در شرق کشور محسوب می‌شد.

وجود حنای مرغوب در این شهرستان باعث شده بود که از استان‌های مجاور برای خرید این محصول به شهرستان ریگان سفر کنند.

وجود مزارع انبوه حنا در این شهرستان در فصل برداشت عطر خاصی به این شهرستان کویری می‌بخشید به طوری که تجار ماه‌ها در این شهرستان برای خرید وفروش این محصول می‌ماندند.

رونق محصول حنا تا آنجا بود که کشاورزان ریگانی شبانه روز در تلاش برای کشت این محصول بودند.

در گذشته به دلیل نبود نخل کشاورزان تنها محصولی که از آن بیشترین درآمد را کسب می‌کردند حنا بود، محصولی که در دو مرحله برداشت و به استان‌های همجوار صادر می‌شد.

سال‌ها گذشت واین محصول به دلیل حمایت نکردن و بی توجهی مسئولان در ایجاد کارخانه حناسایی رو به فراموشی سپرده شد واکنون تنها ۲ کشاورز در شرق استان کرمان این محصول را کشت می‌کنند، اما با توجه به مرغوبیت محصول همین محصول اندک طرفداران خود را در شرق کشور دارد به طوری که مشتری خود را از کشور‌های خارجی پیدا کرده است.

مشتریانی که زودتر از برداشت محصول هزینه برداشت را پرداخت می‌کنند تا این محصول را خریداری و در بازار‌های خارجی به فروش برسانند.

حنای مرغوب شرق استان که در ریگان تولید می‌شود می‌تواند با برند جهانی جای خود را در کنار دیگر محصولات باز کند و این امر بر رونق کشاورزی شرق استان می افزاید و کشاورزان ریگانی نیز می‌توانند با روی آوردن به کاشت این محصول که نیاز به آب کمتری دارد از تک محصولی خارج شوند.

در پی بررسی و پرس و جو در خصوص وضعیت حنای شرق استان کرمان به این نتیجه رسیدیم که نبود کارخانه حناسایی و وجود دلالان باعث کاهش کشت این محصول در ریگان شده است.

در گذشته دست رنج کشاورزان به قیمت اندک از دست آن‌ها خارج و در سایر نقاط کشور با قیمت بیشتر به فروش می‌رسید.

مزارع انبوه حنا و وجود قنوات پرآب در شرق استان باعث شده بود که این منطقه به عنوان دهکده حنای شرق استان معرفی شود.

حنای ریگان که این روز‌ها سر ازکارخانه‌های تولید لوازم آرایشی کشور در آورده گواه این مدعا است که  این محصول با کیفیت‌ترین محصول در شرق کشور است.

حنا در بازار‌های بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند موجب تحول در اقتصاد مناطق محروم شود، اما این محصول هم مانند سایر محصولات کشاورزی دارای مزیت، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

سود آوری این محصول برای کشاورزان محروم این شهرستان می‌تواند در رونق اقتصادی منطقه نقش به سزایی ایفا کند.

عباس محمدی یکی از کشاورزان ریگانی گفت: در گذشته ده‌ها هکتار مزرعه حنا و وسمه داشتم، اما به دلیل حمایت نکردن مسئولان کشت این محصول را کنار گذاشته و به کشت نخل روی آوردم.

او افزود: نبود کارخانه حناسایی در این شهرستان باعث شد که دلالان این محصول را که به سختی آن را به صورت سنتی برداشت می‌کردیم با قیمت اندک از ما خریداری کنند.

رضا شهیکی یکی دیگر از کشاورزان ریگانی بیان داشت: محصول حنا به آب کمی نیاز دارد.

او ابراز کرد: آنقدر این محصول عطر وبوی خاصی داشت که ما را نسبت به کشاورزی ترغیب می‌کرد، اما حمایت نکردن و بی توجهی به این محصول باعث شد که ما این محصول را فراموش کنیم.

همچنین بختیار سابقی یکی از حنا کاران ریگانی گفت: آن قدر محصول حنای ما با کیفیت و مرغوب بود که تجار روز‌ها در کنار محصول ما منتظر می‌مانند تا ما محصولمان را برداشت کنیم.

او بیان داشت: کشت حنا شوق واشتیاق خاصی در ما ایجاد کرده بود که دوست داشتیم هر سال سطح زیر کشت این محصول را افزایش دهیم.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search