اخبار

افزایش چهار برابری صادرات پسته

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبر گزاری صداوسیما مرکز کرمان؛حسین رضایی در جلسه ستاد پسته شهرستان رفسنجان  گفت:در 4ماه  امسال با اجرای پیمان سپاری ارزی صارات پسته در مقایسه با 5سال اخیر  صادرات 235 درصد افزایش یافت  به طوری که در فروردین 2600تن، اردیبهشت 9200 تن، خرداد 9800 تن و تیر 14140تن پسته از کشور صادر شده که از این میزان 4500تن از رفسنجان بوده است.
 دبیر انجمن پسته ایران با اشاره به آثا رتحریمها در اوضاع  کرونا افزود: با توجه به آمار اخیر صادرات پسته، در صورت اعمال قوانین صحیح، دوباره می‌توانیم به چرخه برگردیم.  اما بانک مرکزی اعلام کرده صد دردرصد ارز باید برگرد که بعلت نوسان ارز، صادرکنندگان حاضر به انعقاد قراردادهای بلند مدت نیستند وقابل اجرا نیست.
وی با بیان اینکه سیاست پیمان سپاری پسته شکست خورده‌ است، گفت: پیامد این تصمیم، پر شدن انبارهای پسته و صادر نشدن آن است. وصدور کارت‌های یکبار مصرف باعث شده  تاجران صاحب نام از سال 97 به بعد به علت پیمان‌سپاری ارزی، زیر بار این امر نروند.

 دبیر انجمن پسته ایران همچنین خاطر نشان کرد: کاهش فاحش قیمت از 8/5 به 4میلیون دلار و ماندگاری بی‌سابقه‌ حجم انبوهی از پسته در انبارها  باعث شده بازارهای مهم پسته را از دست بدهیم.
دبیر انجمن پسته ایران با اشاره به ایجاد ۵میلیون شغل مستقیم و غیرمستقیم در صنعت پسته وزیر پوشش ۲۰۰ هزار خانواده در این صنعت افزود : اعطای وام های کم بهره به صادرات‌کنندگان واقعی  موثر  است اما بودجه ۲۰۰ میلیارد تومان مصوب دولت کافی نیست.
حسین رضایی با اشاره به برداشتن ارز ترجیحی از نهاده‌های کشاورزی مانند سم و کود، گفت: سموم و کودهای موجود در بازار از سال‌های پیش است و امسال هنوز به واردکنندگان، حتی ارز آزاد برای سم و کود نداده اند که باعث می شوددر آینده قیمت سم و کود افزایش یابد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search