اخبار

کاهش زمان بستری بیماران با یک داروی سنتی کمک کننده به درمان کرونا

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دکتر آرمان زرگران در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در بحران کرونا، ۱۷ پروژه تحقیقاتی مصوب در حوزه طب سنتی در سراسر کشور انجام می شود، گفت: این پروژه ها کد اخلاق دریافت کرده اند. یکی از این طرح ها که به پایان رسیده است و نتایج آن نیز به زودی منتشر خواهد شد طرحی است که در هفت مرکز درمانی در نقاط مختلف کشور بر بیش از ۳۰۰ بیمار مبتلا به کرونا بررسی شده است.

وی با اشاره به اینکه نتایج اولیه این پژوهش حاکی از کوتاه شدن زمان بستری بیماران مبتلا به کووید۱۹ است ، ادامه داد: مطالعات این طرح که بر دو نوع کپسول و یک جوشانده گیاهی انجام می شد، به اتمام رسیده است و در حال آنالیز داده ها هستیم. با انتشار دقیق نتایج می توانیم به سمت عملیاتی کردن پژوهش و کمک به درمان بیماران حرکت کنیم.

زرگران با تاکید بر اینکه پروتکل های اخلاقی در این پژوهش انجام شده است، اظهار کرد: از این رو فرایند رضایت گیری از بیماران نیز انجام شده است و زیر نظر تیمی از متخصصین ریه، بیهوشی، طب سنتی و داروسازی سنتی در هر بیمارستان اجرا شده است. بیماران به طور تصادفی بین گروه زنان و مردان برای فاز کنترل و کمک به درمان بیماری انتخاب شده اند.

وی با بیان اینکه ۱۶ طرح دیگری که کد اخلاق دریافت کرده اند نیز در مراحل مختلفی از پژوهش قرار دارند، تصریح کرد: برخی طرح ها نیز پیشنهادات جدیدی هستند که هنوز کد اخلاق دریافت نکردند و امیدواریم به زودی قابلیت اجرا پیدا کنند.

این متخصص داروسازی سنتی در پاسخ به این سوال که در صورت تولید انبوه این داروهای کمک کننده به درمان طب سنتی، نیاز به واردات برخی از گیاهان وجود دارد یا خیر؟ افزود: در مورد نحوه صادرات و واردات آمار دقیق زیر نظر جهاد کشاورزی است، اما در مورد بسیاری از گیاهان دارویی از دیرباز واردات انجام می شود و در واقع نوعی بده_بستان در این زمینه با سایر کشورها وجود دارد؛ به عنوان مثال زنحبیل، دارچین و... را وارد می کنیم. از سوی دیگر برخی گیاهان دارویی نیز مانند شیرین بیان و زعفران قابلیت صادرات بسیار مناسبی دارند. متاسفانه اکثر گیاهان دارویی صادراتی به شکل خام فروشی به سراسر کشورها ارائه می شود که این موضوع چندان مناسب نیست، زیرا در سایر کشورها فرآوری می شود. در صورتی که بر اساس نتایج تحقیقات، عزم ملی بر استفاده از چنین داروهای گیاهی باشد، مواد اولیه نیز باید فراهم شود و سایر سازمان ها نیز در این مورد کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه ادعای طب سنتی در بحران کرونا درمان بیماران نیست، خاطرنشان کرد: موردی که ما به آن تاکید می کنیم بحث کمک به درمان بیماران و کاهش زمان بستری بیماران در بیمارستان است. با کاهش زمان بستری بیمار در بیمارستان علاوه بر کمک به کاهش هزینه ها، می توانیم از اشغال طولانی مدت تخت ها نیز جلوگیری کنیم.

وی در مورد فرمولاسیون این دو کپسول و یک جوشانده ای که در مراحل نهایی انتشار نتایج قرار دارند، گفت: فرمولاسیون این داروها از متون طب ایرانی برگرفته شده است و سپس فرایند تحقیقاتی بر آنها صورت گرفت. در ساخت این داروها از محصولات "های تک" استفاده می شود. در اکثر کشورها موضوع طب سنتی به شکل جدی برای کمک به درمان کووید۱۹ در نظر گرفته شده است و در ویدیوکنفرانسی که با سازمان جهانی بهداشت در مورد نقش طب سنتی برگزار شد، ۳۴ کشور تجربیات خود در این زمینه را بیان کردند تا از هر پتانسیلی که می تواند به درمان کرونا کمک کند، واقف شویم.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search