اخبار

راه‌اندازی سامانه خرید و فروش گیاهان دارویی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ یکی از مهمترین چالش‌هایی که کشاورزان و تولید‌کنندگان فعال در حوزه گیاهان دارویی با آن روبه‌رو هستند، فروش این محصولات با قیمت مناسب است. برای رفع این مشکل تأسیس یک سامانه سراسری خرید و فروش گیاهان دارویی حمایت شده است. این سامانه ملی همچنین امکان ارائه آموزش‌های مرتبط با این حوزه را نیز فراهم می‌کند.

 تعداد قابل‌توجهی از کشاورزان، تولیدکنندگان و شرکت‌های فناور در سراسر کشور در حوزه گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند. این افراد، محصولات و فرآورده‌هایی تولید می‌کنند که در صنعت گیاهان دارویی کاربرد دارد. یکی از چالش‌هایی که این تولیدکنندگان با آن روبه‌رو هستند، عرضه این محصولات به‌مناسب‌ترین قیمت است. وجود دلالان یکی از چالش‌های بخش کشاورزی است. این افراد دسترنج کشاورزان را در مناطق مختلف کشور با قیمتی نازل خریداری می‌کنند و آن را با بهایی بالاتر به تجار و صادر‌کنندگان می‌فروشند.

ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تقویت بنیه مالی کشاورزان و ایجاد ارتباط مستقیم میان کشاورز و صنایع و صادرکنندگان، از تأسیس سامانه ملی خرید و فروش گیاهان دارویی حمایت کرده است.

این سامانه که با دفتر طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تأسیس شده است، می‌تواند فرصتی در اختیار کشاورزان فعال در حوزه گیاهان دارویی قرار دهد تا محصولات خود را از دورافتاده‌ترین نقاط کشور به‌قیمتی منصفانه به خریدار نهایی عرضه کنند.

همچنین این سامانه دارای امکانات آموزشی است. این مسئله باعث ارتقای علمی کشاورزان می‌شود و باعث توسعه کمی و کیفی محصولات مبتنی بر گیاهان دارویی می‌شود.

ارتباط مستقیم میان کشاورز و صادرکننده و همچنین خرید مستقیم صنایع بالادستی از کشاورزان باعث می‌شود که پشتوانه مالی کشاورزان تقویت شود و سطح رفاه آنها افزایش یابد. این مسئله همچنین باعث می‌شود که کشاورزان ترغیب شوند سطح بیشتری از زمین‌های خود را به کشت گیاهان دارویی اختصاص دهند.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search