اخبار

کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی سه برابر شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
بجنورد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: سطح زیر کشت گیاهان دارویی در این استان اکنون به ۶ هزار و ۱۸۲ هکتار رسیده است که در مقایسه با قبل از آغاز به کار دولت تدبیر و امید حدود ۳ برابر رشد یافته است.

محمدعلی شریکیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال ۹۲ سطح زیر کشت گیاهان دارویی از جمله گل محمدی و زعفران در این استان تنها ۲ هزار و ۸۷ هکتار بود.
وی مهم ترین مزایای کشت و توسعه عمل آوری گیاهان دارویی را سودآوری و ارزش افزوده بالا نسبت به سایر محصولات زراعی، سازگاری آن با محیط و قابلیت کشت در شرایط نامساعد و محدود کننده اقلیمی خاک و آب، مدیریت مصرف آب و اصلاح الگوی کشت، توسعه سلامت و بهداشت عمومی و امکان تولید محصول ارگانیک و تامین ماده خام اولیه برای صنایع فرآوری، دارویی، بهداشتی، آرایشی و ایجاد اشتغال عنوان کرد.
شریکیان، توسعه اکوتوریسم، افزایش صادرات و ایجاد درآمد ارزی، استفاده از گیاهان دارویی به عنوان مکمل های غذایی، تنقلات، نوشابه سازی، شیرینی سازی را از دیگر مزایای کشت گیاهان دارویی برشمرد.
وی سطح کنونی زیر کشت زعفران را در این استان سه هزار و ۸۵۰ هکتار دانست و افزود: سطح زیر کشت زعفران در این استان در سال ۹۲ تنها ۵۵۰ هکتار بود.
وی با بیان اینکه تولید طلای سرخ در این مدت ۹۵۰ درصد رشد یافته است، گفت: سال گذشته ۱۹.۲ تن زعفران در استان تولید شد و حال آنکه میزان تولید این محصول استان در سال ۹۲ حدود ۲.۲ تن بوده است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش سطح زیر کشت گل محمدی در این استان را ۴۵۵ هکتار دانست و افزود: سطح زیر کشت این محصول نیز در سال ۹۲ تنها ۵۳ هکتار بود.
شریکیان اظهار داشت: در آن سال تنها ۳۰ تن محصول گل محمدی در استان تولید شده بود که پارسال با برداشت ۳۰۵ تنی گل محمدی از گلزارهای استان، این محصول رشدی بالاتر از هزار درصدی را ثبت کرد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search