اخبار

با مرزنجوش به بهبود عملکرد قلب و عروق کمک کنید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، مرزنجوش با نام علمی Origanum vulgare L یکی از گیاهان خانواده نعناییان است که به عنوان یکی از مهم ترین و پرفروش ترین گیاهان ادویه ای و دارویی در جهان به شمار می رود.
گیاه مرزنجوش علاوه بر متابولیت های ثانویه دارای ارزش تغذیه ای بالایی است. اسانس یکی از مواد موثره اصلی مرزنجوش بوده که از برگ ها و سرشاخه های گلدار آن توسط فرآیند تقطیر استخراج می شود.

اسانس مرزنجوش در صنایع صابون سازی و عطرسازی حائز اهمیت است. این اسانس به سرعت اکسید شده و تغییر رنگ می دهد و اگر در تماس با ظرفی آهنی قرار بگیرد، رنگ آن تا حد قرمز نیز تغییر می کند.

اسانس مرزنجوش نیز دارای اثرات التیام دهنده و ضدعفونی کننده است و پمادهای ساخته شده از اسانس مرزنجوش جهت پانسمان، ضدعفونی و التیام زخم ها استفاده میشود.

مرزنجوش به عنوان دارویی ضدنفخ، مدر، معرق، قاعده آور، خلط اور و ضدعفونی کننده مصرف سنتی دارد. این گیاه از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی، گرم و خشک است. مرزنجوش به عنوان دارویی ضد نفخ، مدر، معرق، قاعده آور، خلط آور و ضدعفونی کننده مصرف سنتی دارد. این گیاه از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی، گرم و خشک است.

در کشور هندوستان از برگ ها و بذور آن به عنوان دارویی قابض، بادشکن و نرم کننده سینه استفاده میشود. همچنین ریختن چند قطره از اسانس آن در بینی میتواند برای پاک کردن دماغ و تسکین سرع مفید باشد از ترکیبات تهیه شده از چای داغ آن برای تسریع جریان خون قاعدگی که در اثر سرما بند می آید استفاده می شود. روغن رقیق شده ی آن نیز جهت تسکیل دندان درد، درد مفاصل به کار می رود. در طب سنتی چین از مرزنجوش به عنوان دارویی برای درمان تب، استفراغ، اسهال خونی، یرقان و مشکلات کم اشتهایی در کودکان استفاده می شود.

​یکی دیگر از مزایای مرزنجوش افزایش سیستم قلبی عروقی و گردش خون است. این با از بین بردن خطرات رایج در ارتباط با بیماری های قلبی عروقی به بدن ما کمک می کند. مرزنجوش می‌تواند برای سلامتی قلب و عروقتان بسیار خوب باشد. این گیاه منبعی غنی از آنتی اکسیدان‌ها است که می‌تواند به حفاظت از قلب و همچنین سایر ارگان‌های بدن در برابر بیماری کمک کند. همچنین قادر است رگ‌های خونی را عریض و شل کند که به کاهش طبیعی سطح فشار خون کمک می‌کند. استنشاق روغن معطر یا به صورت مستقیم یا به شکل اسپری شده می‌تواند سیستم عصبی بدن را آرام کند که به گشاد کردن رگ‌های خونی کمک می کند. این گیاه اثری مثبت بر قلب دارد چرا که فشار خون را پایین می‌آورد و فشار وارد بر قلب را کاهش می‌دهد.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search