اخبار

برطرف شدن سوزش سر دل با مصرف گیاه دارویی اقاقیا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
پایگاه خبری آوای رودکوف-امیرمسعود طایفه سلطانخانی:اقاقیا درخت متوسطی با شاخه‌های خمیده و تاجی چتری شکل (معمولا حدود ۲۵ متر) می‌باشد. پوست آن فقط در شاخه‌های جوان صاف است ولی سریعا شکافدار می‌شود و در سنین بالا دارای شکاف‌ها و شیارهای عمیقی می‌گردد.
 
اثرات درمانی گیاه اقاقیا در زمینه مشکلات گوارشی به اثبات رسیده است و مشهورترین اثر این گیاه برای درمان ترش کردن معده، سوزش سر دل و التهاب معده است.
میزان مواد شیمیایی دردانه‌ها، ریشه‌ها، گل‌ها و تنه این گیاه بسیار متفاوت است. دانه‌های خشک شده گیاه سرشار از کلسیم، پروتئین، چربی، فیبر، فسفر، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.
 
گل‌های گیاه دارای ترکیباتی است که بعد از هیدرولیز تبدیل به کورستین(ماده مؤثر موجود در پوسته پیاز) و شکر می‌شود.
 
شکوفه‌های اقاقیا مدر، نرم کننده و ضد اسپاسم است و از دمنوش یا عصاره این گیاه برای پاکسازی بدن می‌توان کمک گرفت.
 
پوسته درخت دارای آلبومین، نیشکر، ترکیبات چربی، کولین، آلکالوئیدهای سمی، تانن، صمغ، نشاسته و رزین‌های غیرفعال است.
 
گفتنی است روغنی که از دانه‌های آن استخراج می‌شود و اسانسی که از گل‌ها به دست می‌آید. دارای فیستین، کوئرستین، میریستین و ... است.
 
در افرادی که به بیماری‌های کیسه صفرا مبتلا هستند، گیاه اقاقیا یک پیشنهاد عالی است زیرا این گیاه باعث تحریک جریان صفرا می‌شود. برای تهیه دمنوش گیاه اقاقیا می‌توان یک قاشق چای خوری از گل‌های خشک شده این گیاه را در یک فنجان آب جوشیده اضافه نموده تا برای مدت 10 دقیقه دم بکشد.
 
افرادی که سوزش سر دل دارند یک فنجان از این دمنوش را بعد از هر وعده غذایی استفاده کنند. برای تحریک ترشح و جریان یافتن صفرا هم دمنوش برگ‌های گیاه اقاقیا مفید است.
 
فنجان دمنوش اقاقیا که از 12 گرم گیاه خشک شده در یک فنجان آب جوش تهیه شده باشد برای درمان خستگی‌های روزمره بالأخص خستگی ذهنی و حالت‌های عصبی پیشنهاد می‌شود. این دمنوش باعث احساس آرامش در سیستم عصبی می‌شود. دمنوش ترکیبی گل اقاقیا و گل لیمو نیز در این زمینه مؤثر است.
 
گل‌های این گیاه را بعد از حرارت دادن در آب جوش، برای بیماری های چشمی و به صورت موضعی می‌توان استفاده نمود.
 
چای گرم اقاقیا برای درمان سرفه، گلودرد، برونشیت و آسم مفید است.
 
پوسته داخلی درخت و پوسته ریشه اقاقیا برای سم زدایی بدن استفاده می‌شود.
 
تأثیر این گل‌های اعجاب انگیز بر کاهش حالت تهوع، مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌ها، تسکین دردها و .... نیز به اثبات رسیده است.
 
آدامس اقاقیا حاوی خواص ضدباکتریایی است که به کنترل باکتری‌های مضر در دهان و عامل بیماری‌های لثه کمک می‌کند.
 
آدامس اقاقیا در کاهش وزن موثر است. یکی از فوائد مصرف خوراکی‌های حاوی فیبر خوراکی این است که به فرد کمک می‌کنند برای مدت‌ زمان بیشتری احساس سیری داشته باشد. به همین دلیل نتایج مطالعات نشان می‌دهد مصرف آدامس اقاقیا به دلیل برخورداری از فیبر در درمان چاقی موثر است.
logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search