گیاهان درمانی موثر در درمان بیماری های مغزی

درمان بیماری های مغزی با جینسنگ آسیایی

جینسنگ آسیایی یک گیاه محافظت کننده اعصاب است که در درمان اختلالات متعدد مغزی نظیر اسکیزوفرنی موثر است. این گیاه توانایی ذهنی را بهبود می بخشد، جریان خون را تحریک و در بازسازی سلول های مغزی موثر در روند انتقال پیام از مغز به کل اعضای بدن کمک می کند.

جینسنگ آسیایی همچنین روند بهبودی بیماری های مغزی ناشی از مصرف مشروبات الکلی را سرعت می بخشد. با اینکه جینسنگ آسیایی عوارض جانبی کمتری نسبت به سایر داروهای رقابتی دارد، اما عوارض و تاثیرات داروهایی مانند داروهای آرام بخش، مواد مخدر و داروهای قلبی را تحت تاثیر قرار می دهد. این گیاه به افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا و افرادی که از داروهای ضدویروسی استفاده می کنند، توصیه می شود قبل از مصرف گیاه‌جینسنگ آسیایی در خصوص آثار درمانی آن، با دکتر مشورت کنند.

درمان گیاهی با بابونه (رومی)

بابونه به دلیل دارا بودن آپی ژنین مفید واقع شده و حضور آپی ژنین و عملکرد عصبی عضلانی آن به اثبات رسیده است. این گیاه می تواند در پیشگیری از بیماری های مغزی موثر باشد. بدین صورت که به سلول های مغز متصل و آرامش بخشی ملایمی ایجاد می کند.

افراد مبتلا به افسردگی و یا عوارض مرتبط با آن مانند بی خوابی، سردرد، کمر درد، سندرم روده تحریک پذیر و اختلال خواب از مزایای شفابخشی این گیاه برخوردارند. مطالعات نشان داده اند که گیاه بابونه همچنین در درمان تشنج ، آشوب و آشفتگی ها موثر بوده و اثر آرام بخش بر اختلالات مرتبط با اضطراب دارد.

نکته مهم شایان ذکر در اینجا این است که بابونه ممکن است در بعضی از افراد با نشانه های متفاوت از تهوع و استفراغ خفیف گرفته تا آلرژی آنافیلاکسی شدید حساسیت ایجاد کند. همچنین با توجه به ماهیت آرام بخش آن، بابونه ممکن است به اثر بخشی سایر داروهای ضد اضطراب یا خواب آور کمک کند.

درمان بیماری های مغزی با کاوا (پیپر متیستیکوم)

کاوا یک درمان گیاهی با اثر بخشی شگفت انگیز در درمان اختلالات روانپزشکی است که این اثربخشی به ترکیبات شفابخش موجود در آن به نام کوا لاکتون مربوط می شود که از خواص آنکسیولیتیک، آرام بخش، محافظت از اعصاب، ضد استرس و اثرات ضد عفونی کننده و ضد تشنج برخوردار است.

روند بهبودبخشی آن نیز شامل کاهش ترشح بیش از حد انتقال دهنده های عصبی به علت انسداد کانال های یون کلسیم، بهبود اتصال به گیرنده های گابا ( GABA ) و مهار کانال های سدیم وابسته به ولتاژ است. گابا ( GABA) یک اسید آمینه غیر ضروری است که در درمان اختلال عملکرد مغز و عصب، تاثیرات ارزشمندی دارد.

خواص فوق العاده گیاه کاوا به بهبود علائم اضطراب مربوط به بیماری های مختلف پزشکی و یا در مراحل خاص مانند یائسگی کمک می کند. استفاده طولانی مدت از کاوا ممکن است در برخی از افراد دارای علائمی چون ضایعات پوستی و مسمومیت کبدی و حساسیت ایجاد نماید.

در افرادی با علایم خفیف تر، کاهش دوز، مقدار مصرفی و یا وقفه موقت در استفاده از گیاه کاوا می تواند باعث کاهش و تسکین علائم آلرژیک یا حساسیت زا شود. راجع به دوز مناسب مصرفی گیاهان بر اساس سن و شرایط فرد باید با یک متخصص بهداشت و درمان صحبت کرد. همچنین از آنجایی که استفاده از کاوا در بسیاری از کشورها ممنوع / محدود است، بنابراین قبل از استفاده با متخصص بهداشتی خود مشورت کنید.

درمان گیاهی با گینگو بلایبا (موی زنانه)

گینگو بلایبا (موی زنانه) یکی دیگر از گیاهان است که در مهار روند پیشرفت بیماری های مغزی مانند بیماری آلزایمر مفید است. این گیاه حاوی گلیکوئید، فلاونوئید مفید و لاکتون دوتپین است که در از بین بردن علائم مرتبط با بیماری آلزایمر مانند از دست دادن حافظه کوتاه مدت و زوال عقل غیر مرتبط با آلزایمر تاثیر فوق العاده ارزشمندی دارد.

درمان گیاهی با برهمی

برهمی در بهبودی و درمان انواع و اقسام مختلف بیماری های روحی مفید است. این خاصیت به خاطر وجود عناصر مفید در ساختار این گیاه مانند ساپونین، اسید آسیاتی و اسید بوتولیک است که سطح گلوتاتیون را در مغز افزایش و مقدار مالون دی آلدئید را کاهش می دهد.
گیاه برهمی همچنین دارای خواص آنکسیولیتیک و ضد افسردگی است که در درمان مشکلات عصبی مانند صرع، اضطراب و از دست دادن حافظه بسیار موثر و ارزنده است.

درمان بیماری های مغزی با ریحان مقدس

ریحان مقدس یک دارو ارزشمند است که به درمان بیماری های مختلف مغز کمک می کند. ریشه ها و برگ های این گیاه به دلیل ضد استرس، خواب آور و آرام بخش بودن، این گیاه را به یک داروی موثر ضد افسردگی تبدیل نموده است. مصرف این گیاه موجب بروز علایم بهبودی چشمگیر در عوامل مرتبط با اضطراب می گردد و در درمان افراد مبتلا به افسردگی بسیار ارزشمند و موثر است.

گیاهان دارویی سنت جان یوپ

گیاهان دارویی سنت جان یکی دیگر از داروهای گرانب ها برای سیستم عصبی مرکزی مفید است. این گیاه متشکل از عناص شیمیایی سالم، آنتراکینون ها است که در درمان افسردگی موثر هستند. این خاصیت به طور عمده مرهون ویژگی ضد افسردگی هیپنک یعنی آنتراکینونی است که جذب نورون های هورمون سروتونین و گلوتامات را در مغز محدود می کند.

درمان گیاهی با مرهم لیمو

عصاره های لیمو در درمان افراد مبتلا به بیماری آلزایمر موثر می باشند. طبق (نتایج) تحقیقات علمی، مصرف خوراکی عصاره های مومیایی لیمو و استفاده موضعی از اسانس مریم گلی به کاهش علائم اضطراب کمک می کند. این گیاه آرام بخش بوده و به راحتی جذب پوست می شود. به دلیل آرام بخش بودن، مومیایی یا مرهم لیمو با سایر داروهای آرامبخش ارتباط برقرار کرده و اثرات آنها را تشدید می کند.

درمان بیماری های مغزی با مریم گلی

گیاه مریم گلی از زمان های گذشته جهت مصرف در غذا و همچنین اهداف درمانی کاربرد داشته است. مطالعات علمی اثربخشی این گیاه را در بهبود عملکرد روانپزشکی تأیید کرده است. برگ گیاه مریم گلی به کاهش سطح اضطراب و به بالا بردن روحیه کمک می کند. این گیاه در افزایش عملکرد حافظه و نیز درمان بیماری آلزایمر موثر است.

درمان گیاهی با برگ های ریحان مقدس

برگ های گیاه ریحان مقدس نیز به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان، ارزشمند بوده و به بهبود چندین اختلال مغزی شامل اسکیزوفرنی کمک می کند. مصرف منظم چای گیاهی برگ ریحان به تحریک عملکرد مغز و تسکین علائم اختلالات مغزی کمک می کند. ‌

سایر داروها مانند چریش، خار خار، گراز سبز، درخت عقل، شاه بلوط نیز در نظام مرسوم و رایج پزشکی به عنوان یک تونیک مغز نیز مورد استفاده قرار می گیرند و در درمان طیف گسترده ای از بیماری های مغزی مانند اسکیزوفرنی، اضطراب، صرع، عصبی و جنون کاربرد دارد.

درمان بیماری های مغز بر اساس سبک زندگی

تکنیک های آرامش بخش به طور کلی به پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری های مغز مانند اضطراب، افسردگی و تصلب بافت های چندگانه کمک می کند. نتایج تحقیقات علمی حاکی از این است که ورزش هایی مانند یوگا و نفس عمیق به پاک سازی سموم موجود در بدن و نیز به کاهش استرس، فشار روانی و علائم عوارض ناشی از اضطراب کمک می کند.

این گیاه در آرام کردن ذهن پُرتنش موثر بوده ، به بهبود جریان اکسیژن رسانی به سمت مغز کمک می نماید، مغز را به منظور داشتن یک فکر باز و آزاد تحریک کرده، به داشتن یک خواب بهتر و راحت و در نهایت به جلوگیری از اختلالات روانپزشکی کمک می کند.

بیشتر به دنبال انجام فعالیت هایی باشید که با کمک آنها استرس و اضطراب خود را از بین ببرید؛ فعالیت هایی همچون استراحت، رقصیدن، گوش دادن به موسیقی، ساخت موسیقی، مراقبه، خواندن و آرام نگه داشتن ذهن و بدن. این کار نقش مهمی در از بین بردن علائم و بهبودی اختلالات مغزی موجود ایفا می کند.

درست مثل هر دستگاه دیگری در جهان، مغز ما نیز به یک فعالیت منظم نیاز دارد تا بتواند به حیات خود ادامه دهد. همراه با رژیم غذایی، مغز و ذهن خود را هم با فعالیت های چالش انگیز مختلف مانند انجام یک پازل، سودوکو، بازی های فکری، یا شاید یادگیری زبان دیگر و در کل انگیزه داشتن برای یادگیری چیزی جدید در همه زمان ها تمرین داده و روی آن کار کنید.

تحقیقات نشان می دهد که فعالیت هایی مانند کوهنوردی و حفظ تعادل روی یک تیر، می تواند در بهبود مهارت های شناختی‌ موثر واقع شود. تمام این فعالیت ها به پرکردن و جایگزین نمودن سلول های مغز کمک می کند و ارتباطات عصبی را افزایش می دهد که این امر از اثربخشی فرآیند حذف سلول های مغزی می کاهد. علاوه بر این، این فعالیت ها استرس و افکار منفی را از شما دور می کند، که همین امر به نوبه خود دوباره نقش مثبت در سلامت مغز دارد.
به عنوان مسئول ارایه و بروز ساده ترین پاسخ به نیاز بدن مانند خارش و یا به خاطر سپردن و اجرای بزرگترین وظایف و عملیات، مغز عامل اصلی محسوب شده و تعیین و تنظیم هدف و وظایف هر یک از اعضای بدن را بر عهده دارد.