اخبار

برداشت گیاهان دارویی به تقویت عرصه‌های طبیعی کمک می‌کند

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، نشست شورای راهبردی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با حضور نمایندگان سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف مرتبط با حوزه صنعت گیاهان دارویی و همچنین نمایندگان شرکت‌های فناور این حوزه برگزار شد.

محمد حسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این نشست گفت: کشور از منابع طبیعی و گیاهان دارویی قابل توجهی برخوردار است و برای نظم‌دهی به فرایند حمایت‌ها، باید تجاری‌سازی آن دسته از فراوده‌های گیاهی در اولویت قرار گیرد که از اهمیت و ارزش‌افزوده بیشتری برخوردار و مورد نیاز صنعت هستند.

عصاره ضمن تاکید بر لزوم هماهنگی بیشتر بین‌دستگاهی، افزود: بعضاً مشاهده می‌شود که شرکت‌های فناور برای برداشت برخی اقلام خاص گیاهی از عرصه‌های طبیعی با ممانعت ارگان‌های نظارتی مواجه می‌شوند. بدیهی است که برداشت این گیاهان با استفاده از روش‌های علمی و کنترل شده، نه تنها آسیبی به ذخایر طبیعی وارد نمی‌کند، بلکه با توسعه کشت این گیاهان می‌توان به تقویت عرصه‌های طبیعی نیز کمک کرد.

نمایندگان سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمله، حاضرین در این نشست بودند که به ارائه گزارش در خصوص فعالیت‌های مرتبط با حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی پرداختند.

تاکید بر تربیت منابع انسانی و ریل‌گذاری بر فعالیت بخش خصوصی، از جمله موارد مورد تاکید مدیریت سازمان غذا و دارو در حوزه صنعت گیاهان دارویی است.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search