اخبار

پرورش بیش از ۱۵۰ گونه گیاه دارویی در موزه زنده گیاهان دارویی گیلان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، با استناد به سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، ایران کشوری ممتاز و با رتبه بالا ازنظر غنای گیاهی و تنوع زیستی و دارای 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده جهانی است.
دو برابر تنوع گونه های گیاهی اروپا در ایران وجود دارد
بر اساس نظر گیاه شناسان و پژوهشگران، تعداد گونه های گیاهی ایران در حدود 8000 گونه است که ازنظر تنوع گونه ای حداقل دو برابر قاره اروپاست.
۱۷۲۸ گونه داروی گیاهی، بومی ایران است
تحقیقات نشان داده است که بیش از دو هزار و ۳۰۰ گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری، ادویه ای و آرایشی- بهداشتی هستند و به علاوه بر آن یک هزار و ۷۲۸ گونه از این گیاهان به عنوان گیاهان بومی ایران هستند، منحصراً در سرزمین ایران رویش کرده و به عنوان یک ظرفیت انحصاری در کشور محسوب می شوند.
چشم انداز روشنی پیش روی گیاهان دارویی است
حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی از ۶۰ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۶ به ۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است و بر اساس پیش بینی بانک جهانی در سال ۲۰۵۰ گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به حدود پنج هزار میلیارد دلار خواهد رسید.
طبیعت استان گیلان، پوشیده از جنگل و دارای آب وهوای معتدل و مرطوب بوده و بالغ بر یک سوم از مساحت استان را جنگل پوشانده است.
چشم اندازهای جنگلی گیلان را درمجموع می توان به دو بخش، جلگه ای و کوهستانی، تقسیم کرد؛ به طورکلی این جنگل ها زیستگاه درختانی مانند توسکا، بلوط، شمشاد، راش، نارون، انجیری (انجیلی) و ممرز هستند.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search