اخبار

کشت و پرورش چای ترش در لرستان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایسنا/لرستان کارشناس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: استان به دلیل برخورداری از تنوع اقلیمی، محل و رویشگاه طبیعی تعداد زیادی از گیاهان دارویی است.

قنبرپوری امروز ۲۹ مهرماه اظهار کرد: کشت و تولید این گیاه با توجه به تنوع اقلیمی، نیروی کار، بستر تولید و بازار داخلی و خارجی می‌تواند بستر مناسبی جهت تولید و اشتغال فراهم کنند.

وی تصریح کرد: چای ترش از خانواده مالواسه، گیاهی است یک‌ساله یا چندساله و می‌تواند به‌صورت درختچه‌ای و در حدود ۲/۵-۲ متر ارتفاع رشد داشته باشد.

کارشناس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان خاطرنشان کرد: این گیاه در اواخر شهریور یا اوایل مهرماه به گل می‌رود و کاسبرگ‌ها در طول پاییز آماده و قابل برداشت هستند.

قنبرپوری ادامه داد: کاسبرگ‌های گوشتی مانند که محتوی ۳۴-۲۲ دانه در هر کپسول است، احاطه شده‌اند.

وی اضافه کرد: از خواص دارویی این گیاه که خاصیت خنک‌کننده قوی برای بدن دارد، کاهش‌دهنده فشارخون، رقیق و تصفیه‌کننده خون، کنترل‌کننده کلسترول خون، اختلالات کبدی، صفراوی و همچنین آرام‌بخش است و برعکس چای که باعث دفع آهن می‌شود چای ترش خود یکی از منابع غنی آهن به شمار می‌آید.

کارشناس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان بیان کرد: دانه‌های آن دارای ۲۵-۱۸ درصد پروتئین هستند، دانه‌های این گیاه ادرارآور بوده و روغن قهوه‌ای حاصل از دانه‌های این گیاه در التیام زخم‌ها و بیماری‌ها مؤثر است از این گیاه برای سستی بدن، گیجی و سوءهاضمه استفاده می‌شود. همچنین دانه و کنجاله بذر چای ترش در تغذیه طیور کاربرد دارد.

قنبرپوری ادامه داد: این گیاه دوره‌های خشکی را تحمل می‌کند و دوره‌های خشکی در ماه‌های آخر رشد مطلوب است.

وی اظهار کرد: چای ترش، گیاهی روز کوتاه و به تغییرات طول روز و به سایه حساس است. وقتی روزها کوتاه‌تر می‌شوند گلدهی اتفاق می‌افتد.

کارشناس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان تصریح کرد: این گیاه قادر به رویش در مناطق گرمسیری تا معتدل استان است و می‌توان آن را به‌عنوان کشت دوم پس از محصولات پاییزه که در بهار برداشت می‌شوند به‌منظور افزایش درآمد کشاورزان نسبت به کشت آن مبادرت ورزید.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search