اخبار

کارگروه تدوین استانداردهای گیاهان دارویی تشکیل شد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کارگروه تدوین استانداردها در گیاهان دارویی و فرآورده های با منشاء گیاهی در ستاد توسعه علوم وفناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شد.

به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ‌با توجه به اهمیت تدوین استانداردها در گیاهان دارویی و فرآورده‌های با منشاء گیاهی کمیته‌های مختلف تدوین استاندارد تشکیل شد. براساس راهبردهای سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، تهیه و تدوین استانداردهای ملی برای محصولات حوزه گیاهان دارویی به نهادهای مرتبط واگذار شده است.

در این راستا در ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، کارگروه تدوین استانداردها در گیاهان دارویی و فرآورده های با منشاء گیاهی تشکیل شده است. این کارگروه با هدف بهبود صادرات، ارتقای کیفیت مصرف داخلی و سایر موارد ضروری فعالیت می‌کند. اعضای این کارگروه از میان اساتید و خبرگان برجسته این حوزه در سطح ملی انتخاب شده‌اند.

علاوه بر معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، اساتیدی از پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشگاه استاندارد، دانشکده داروسازی شهید بهشتی، موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و دیگر نهادهای مرتبط با این حوزه در این کارگروه فراگیر حضور دارند.

همچنین در این کارگروه، کمیته‌های مختلفی مانند، کمیته عرقیات گیاهی و عصاره‌ها، کمیته گیاه، کمیته اسانس و کمیته کشت گیاه فعالیت می‌کنند که هر بخش وظیفه تدوین یکی از استانداردها را بر عهده دارد.

ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی تلاش دارد با توسعه استانداردها در این حوزه، از ایجاد زنجیره ارزش تولید محصولات با کیفیت گیاهی حمایت لازم را به عمل آورد.

ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی به عنوان محل تلاقی، همگرایی و حلقه وصل تمامی نقش‌آفرینان حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی کشور از سال ۸۷ در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع به کار کرد.

این ستاد که هماهنگ‌کننده دستگاه‌های مرتبط دولتی، سازمان‌ها و نهادهای مردمی و تشکل‌های خصوصی است، به‌عنوان یک نهاد فراسازمانی ملی تعاملات بین دستگاهی را برای رسیدن به هدف‌های مشخص پیگیری و اجرایی می کند.

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search