اخبار

تکثیر تجاری درخت دارویی ژینکو از طریق کشت بافت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

درخت گیاهی ژینکو در گروه بیوتکنولوژی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی از طریق کشت بافت تکثیر شد.

ژینکو بیلوبا(ginkgo biloba) به عنوان قدیمی‌ترین گیاه زنده دنیا شناخته می‌شود و به دلیل این‌ که برای مدت ۲۷۰ میلیون سال بدون تغییر باقی مانده است هیچ خویشاوند زنده‌ای به عنوان فسیل زنده ندارد. دکتر اردشیر قادری، مدیر گروه بیوتکنولوژی و عضو هیات علمی این پژوهشکده درخصوص خواص عصاره برگ ژینکو عنوان کرد: به دلیل دارا بودن نقش درمانی در تنظیم جریان خون مغزی، محافظت در برابر رادیکال‌های آزاد و ایجاد تاخیر در پیشرفت زوال عقل و دیابت، در پزشکی مورد استفاده است.

وی اثرات بیولوژیکی نسبت داده شده به این گیاه را بهبود اثرات رادیکال‌های آزاد، کاهش استرس ناشی از اکسیداسیون، کاهش آسیب‌های عصبی، کاهش تجمع پلاکت‌ها، فعالیت‌های ضدالتهابی، ضد سرطانی و ضد پیری برشمرد.

دکتر قادری با اشاره به این‌ که در گروه بیوتکنولوژی گیاهان دارویی، پروتکل تکثیر انبوه و سریع این گیاه ارزشمند با استفاده از تکنیک کشت بافت و تکثیر درون شیشه‌ای بهینه سازی شده است، افزود: براساس پروتکل بهینه‌سازی شده، این امکان وجود دارد که بتوان ظرف مدت سه ماه از ریزنمونه‌های کوچک(نهایتا ۱ سانتی متر) مستقر در محیط کشت، نوساقه و برگ‌های جدید باززا کرد و مراحل القا ریشه و سازگار کردن گیاهچه‌ای باززا شده نیز ظرف مدت سه ماه دیگر تکمیل می‌شوند.

عضو هیات علمی این پژوهشکده، دستاورد محققان این گروه را تولید حجم بالا از گیاه ژینکو در مدت زمان کوتاه(حدودا ۶ ماه) بیان کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، دکتر قادری خاطرنشان کرد: مطالعات فیتوشیمیایی نشان داده است که بین گیاهچه‌های باززا شده از طریق کشت بافت و گیاه مادری از نظر میزان فلاونوئیدهای کل موجود در عصاره برگ تفاوت معنی داری وجود ندارد.

 

منبع: سینا پرس

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search