اخبار

راه‌اندازی پالایشگاه تولید مواد استاندارد گیاهان دارویی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی ریاست جمهوری، در مرحله نخست، خط‌تولید شیرین‌کننده استویا راه‌اندازی شده و آماده خوراک‌دهی است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه‌اندازی نخستین پالایشگاه تولید مواد استاندارد در زمینه گیاهان دارویی خبرداد و گفت: قرار است در مرحله نخست، خط تولید شیرین کننده استویا در این پالایشگاه راه اندازی شده و آماده خوراک دهی است.
محمد حسن عصاره گفت: با توجه به چالش هایی که در کشورمان در زمینه تامین مواد اولیه استاندارد گیاهان دارویی وجود داشت و سرمایه گذاری زیادی در صنایع میانی صورت نگرفته بود، ایده راه اندازی پالایشگاه تولید مواد اولیه با رعایت بالاترین استانداردهای بین المللی توسط بخش خصوصی در سال ۱۳۹۷ شکل گرفت.
وی که ریاست موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور را برعهده دارد، توضیح داد: براساس برآوردهای انجام شده، اعتبار مورد نیاز برای توسعه پالایشگاه درآن سال حدود ۵۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شد که با توجه به افزایش نرخ ارز و افزایش هزینه های تامین زیرساخت های پالایشگاه، هزینه های انجام شده از مقادیر پیش بینی شده فراتر رفت.
عصاره تصریح کرد: پالایشگاه تولید مواد استاندارد در زمینه گیاهان دارویی در مرحله نخست راه اندازی شده و در ماه های آتی به بهره برداری کامل خواهد رسید.
به گفته وی، تشکیل کارگروه علمی به منظور هدایت صحیح فرآیند کشت و تولید گیاه شاهدانه اصلاح شده در ایران و استفاده از مزایای صنعتی و پزشکی است و این کارگروه متشکل از ارکان شرکت خصوصی فعال در حوزه داروهای نارکوتیک مانند تماد، جهاد دانشگاهی و سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزدارای و دیگر فعالان این حوزه است.
وی افزود: این کارگروه با تجمیع اقدامات انجام شده و طراحی راهکار علمی و اجرایی، درصدد رفع موانع موجود برای توسعه صنعت تولید و فرآوری این گیاه برآمده است.
عصاره اضافه کرد: همکاری های بیشتر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با سازمان مبارزه با مواد مخدر کشور و برگزاری جلسات مشترک در بالاترین سطح اداری نیز تلاش بر این است تا راهکاری اجرایی از جنس قانون برای رصد و هدایت کشت این گونه گیاهان فراهم شود.
رییس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور گفت: این گیاه دارویی، تنها منبع و مرجع تولید داروهای بسیار مهم است که به منظور بهبود ام اس و سرطان به کار می رود.
عصاره افزود: قابلیت چند منظوره، این گیاه را به عنوان گیاهی راهبردی و ارزآور برای کشورهایی مانند ایران که شرایط کشت این گیاه دارویی و صنعتی را دارد، ایجاد کرده است.
وی با بیان این که بر اساس بند یک ماده یک قانون مبارزه با مواد مخدر کشت گیاه شاهدانه به منظور تولید مواد مخدر یا روان‌گردان صنعتی غیردارویی جرم محسوب می شود.
ایران با داشتن ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده و بالطبع رویشگاه های مختلف، هشت هزار گونه گیاهی و یکهزار و ۷۳۰ گونه انحصاری (اندمیک)، دو هزار و ۳۰۰ گونه گیاهی دارای ترکیبات با ارزش و واجد شرایط برای ورود به صنعت، ۷۳۰ گونه مشترک بین فلور ایران و جهان که از نظر فیتوشیمی در زیست بوم ایران متابولیت های ثانویه را تولید می‎کنند.
سال ۲۰۱۷ گردش مالی گیاهان دارویی و ترکیبات دارویی در صنایع داروسازی با استفاده از ترکیبات منشاء گیاهی، عطر، طعم، رنگ و خوشبوکننده‎های طبیعی و گیاهی، تولیدی مکمل ها، چاشنی‎ها و ادویه جات، فرآورده‎های آرایشی و بهداشتی، تولید سموم و کودهای گیاهی، تولید شیرین کننده‎های طبیعی و نوشابه‎های گیاهی، دمنوش‎های گیاهی، تولید عصاره و اسانس، گیاهان تدخینی و دخانیات و داروهای ضد درد به بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار رسید و پیش بینی می شود در سال ۲۰۵۰ گردش مالی گیاهان دارویی و ترکیبات دارویی به بیش از پنج هزار میلیارد دلار برسد.
به منظور ورود تحقیقات و پژوهش در عرصه های کشاورزی، مرکز رشد نوآوری و فناوری‌های گیاه پزشکی و کشاورزی با هدف تشویق محققین و اعضای هیات علمی برای تجاری سازی دانش و یافته های خود و بکارگیری آن در توسعه بخش کشاورزی کشور راه اندازی شده است.


منبع: ایرنا

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search