اخبار

۵ اصل مهم که باید قبل از مصرف دارو‌های گیاهی به آن توجه کنید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امروزه استفاده از دارو‌های گیاهی بسیار رایج شده و مردم از این دارو‌ها برای خلاصی از بسیاری از مشکلات به ویژه درد و رنج استفاده می‌کنند. گرچه دارو‌های گیاهی عوارض جانبی جدی مانند دارو‌های شیمیایی ندارند اما متخصصان همواره تاکید دارند افراد پیش از مصرف این گیاهان دارویی با پزشک مشورت کنند.

تحقیقات نشان داده است برخی دارو‌های گیاهی با دارو‌های شیمیایی که پزشک برایتان تجویز می‌کند تداخل دارویی داشته و باعث بروز عوارض جدی و غیرقابل پیش بینی در فرد می‌شود. هم اینک صنعت گیاهان دارویی در آمریکا بیش از یک میلیارد دلار در سال گردش مالی دارد.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند هر چیزی که منشا طبیعی داشته باشد مناسب بوده و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. همچنین بسیاری از این دارو‌های گیاهی در دسترس عموم قرار دارند و برای تهیه آن‌ها نیازی به نسخه پزشک نیست. استفاده از دارو‌های گیاهی برای نخستین بار ۲ هزار و ۸۰۰ سال پیش از میلادی مسیح در چین رونق گرفت.

با این حال، کمتر کسی می‌داند که بسیاری از دارو‌های مدرن امروزی از مواد گیاهی تهیه می‌شوند. برای مثال، قدرتمندترین مسکن‌ها و آرامش بخش‌ها غالباً از گیاه خشخاش استخراج می‌شود و درخت بید منشا داروی آسپرین است.

مهمترین دلایلی که باید هوشیاری لازم را در زمان استفاده از دارو‌های شیمیایی داشته باشید شامل موارد ذیل می‌شود:

۱- فرمولاسیون دارو‌های گیاهی به مانند دارو‌های شیمیایی مورد مطالعه دقیق و گسترده قرار نگرفته است. سازمان غذا و داروی هر کشوری پیش از اجازه استفاده عمومی از یک دارو، بررسی‌های دقیق و گسترده‌ای درباره آن می‌کند که این موضوع درباره دارو‌های گیاهی غالباً انجام نمی‌شود. برای مثال، واکسن کرونایی که غول‌های داروسازی جهان با فناوری پیشرفته تهیه کرده اند تنها اجازه استفاده اضطراری دریافت کرده است و روند بررسی صلاحیت آن‌ها روندی طولانی را در پیش دارد.

۲- عوارض جانبی دارو‌های گیاهی ممکن است ملایم تا شدید باشد. این موضوع بسته به ایجاد حساسیت در فرد می‌تواند کبد و قلب را درگیر کرده و باعث رقیق شدن خون شود.

دارو‌های گیاهی

۳- بسیاری از دارو‌های گیاهی بیش از یک جزء دارد که می‌تواند احتمال بروز عوارض جانبی در فرد یا تداخل دارویی را افزایش دهد.

۴- ترکیب دارو‌های گیاهی با نسخه‌های تجویز شده پزشک می‌تواند خطر تداخل دارویی و عوارض جانبی را بیشتر کند.

۵- به دلیل تحقیقات گسترده انجام شده درباره دارو‌های شیمیایی، دوز مشخصی از آن به بیمار تجویز می‌شود. متاسفانه هیچ اطلاعات دقیقی درباره میزان دوز مناسب مصرفی دارو‌های گیاهی وجود ندارد.

در پایان باید تاکید داشت همانطور که در موارد فوق الذکر آمد دارو‌های گیاهی گرچه ممکن است اثرگذاری مناسبی داشته باشند، اما بدون عوارض جانبی نیستند. از همین روی، مشورت با پزشک پیش از مصرف آن‌ها ضروری است.

 


منبع، باشگاه خبرنگاران

 

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search