اخبار

خواص هل برای لاغری، سلامت و درمان بیماری‌ها

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در طب سنتی به خواص هل اشاره زیادی شده است. هل ادویه ای است با طعم تند و کمی شیرین که برخی افراد طعم آن را با نعنا مقایسه می‌کنند. منشا آن هندوستان بوده اما امروزه در سراسر جهان در دسترس است. دانه، روغن و عصاره هل دارای خواص دارویی چشمگیری است و قرن‌هاست که در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص هل برای سلامتی و درمان بیماری ها

1. خواص هل برای فشار خون

هل ممکن است برای افرادی که فشار خون دارند مفید باشد. در یک مطالعه محققان روزانه سه گرم پودر هل به 20 بزرگسال که تازه مبتلا به فشار خون بالا شده اند دادند. بعد از 12 هفته، سطح فشار خون به طور قابل توجهی به محدوده طبیعی کاهش یافته بود. نتایج امیدوار کننده این مطالعه مربوط به مقادیر بالای آنتی اکسیدان‌های هل است. آنتی اکسیدان‌ها با کاهش فشار خون مرتبط هستند. محققان همچنین گمان می‌کنند که این ادویه به دلیل اثر ادرار آور ممکن است فشار خون را کاهش دهد، به این معنی که می تواند حجم ادرار را برای دفع آبی که در بدن شما جمع شده به عنوان مثال در اطراف قلب، افزایش دهد. ثابت شده است که عصاره هل باعث افزایش ادرار و کاهش فشار خون در موش صحرایی می شود.

2. خواص هل برای مقابله با سرطان

ترکیبات موجود در هل ممکن است به مقابله با سلولهای سرطانی کمک کنند. مطالعات روی موش‌ها نشان داده است که پودر هل می تواند فعالیت آنزیم های خاصی را که به مبارزه با سرطان کمک می کنند افزایش دهد. این ادویه می تواند توانایی سلولها در حمله به تومورها را افزایش دهد. محققان دو گروه از موش ها را در معرض ترکیبی قرار دادند که باعث سرطان پوست می شود و به یک گروه 500 میلی گرم هل به ازای هر کیلوگرم (227 میلی گرم در هر پوند) تزریق کردند. پس از 12 هفته ، فقط 29٪ از گروهی که هل ریافت کردند به سرطان مبتلا شدند، در حالی که بیش از 90٪ از گروه دیگر مبتلا بودند. تحقیقات روی سلولهای سرطانی انسان با ریافت هل نتایج مشابهی را نشان می دهد. البته قبل از ادعای قوی تر، تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

3. خواص هل برای مقابله با التهاب

هل سرشار از ترکیباتی است که ممکن است با التهاب مقابله کند. التهاب زمانی رخ می‌دهد که بدن شما در معرض مواد خارجی باشد. التهاب حاد ضروری و مفید است، اما التهاب طولانی مدت می تواند منجر به بیماری های مزمن شود. آنتی اکسیدان ها که به وفور در هل یافت می‌شود، از سلول ها در برابر آسیب محافظت می کند و از بروز التهاب مزمن جلوگیری می کند.

یک مطالعه نشان داد که عصاره هل در دوزهای 50 تا 100 میلی گرم در کیلوگرم (23 تا 46 میلی گرم در هر پوند) در مهار حداقل چهار ترکیب مختلف التهابی در موش صحرایی موثر است. مطالعه دیگر روی موش ها نشان داد که خوردن پودر هل باعث کاهش التهاب کبد ناشی از رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات و چربی می شود. اگرچه مطالعات زیادی در مورد اثرات ضد التهابی هل در انسان وجود ندارد، اما تحقیقات نشان می دهد که مکمل ها می توانند تا 90٪ حالت آنتی اکسیدانی را افزایش دهند.

4. خواص هل برای معده و دستگاه گوارش

هل هزاران سال است که برای کمک به هضم غذا استفاده می شود. برای تسکین ناراحتی، حالت تهوع و استفراغ اغلب با سایر ادویه های دارویی مخلوط می‌شود. بیشترین خاصیت هل توانایی احتمالی آن در بهبود زخم است. در یک مطالعه، موش ها قبل از قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای آسپرین برای ایجاد زخم معده ، عصاره های هل، زردچوبه و برگ سمبونگ را در آب گرم تغذیه کردند. این موشها در مقایسه با موشهایی که فقط آسپرین دریافت می‌کردند، زخم کمتری داشتند.

مطالعه مشابه روی موش ها نشان داد که عصاره هل به تنهایی می تواند به طور کامل حداقل 50٪ از زخم معده جلوگیری کند یا آن را کاهش دهد. در حقیقت، در دوزهای 5/12 میلی گرم در کیلوگرم (5/7 میلی گرم در هر پوند) از وزن بدن، عصاره هل از یک داروی معمول ضد زخم موثرتر بود. هل ممکن است در برابر هلیکوباکتر پیلوری، باکتری مرتبط با ایجاد بیشتر موارد زخم معده مقاومت ایجاد کند. تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم آیا این ادویه همان تأثیر را در زخم در انسان دارد یا خیر.

5. خواص هل برای بوی بد دهان

استفاده از هل برای درمان بوی بد دهان و بهبود سلامت دهان و دندان یک درمان قدیمی است. در بعضی از فرهنگ‌ها، تازه کردن نفس با خوردن هل بعد از غذا معمول است. حتی تولید کننده آدامس Wrigley از این ادویه در یکی از محصولات خود استفاده می کند. دلیل اینکه هل می تواند تازگی نفس منجر شود مربوط به توانایی آن در مبارزه با باکتری‌های شایع دهان می‌باشد.

یک مطالعه نشان داده که عصاره های هل در مبارزه با پنج باکتری موثر در ایجاد حفره در دندان موثر است و از رشد باکتری جلوگیری می کند. عصاره هل می تواند تعداد باکتریهای موجود در بزاق را 54٪ کاهش دهد. با این حال، همه این مطالعات در لوله های آزمایش انجام شده است و مشخص نیست که برای انسان چگونه عمل خواهد کرد.

6. خواص هل برای عفونت و مقابله با باکتری ها

هل همچنین دارای اثرات ضد باکتری در خارج از دهان است و ممکن است عفونت ها را درمان کند. تحقیقات نشان می دهد که عصاره های هل و روغنهای ضروری ترکیباتی دارند که با چندین نوع ژنتیکی (سویه) مشترک باکتریها مقابله می کنند. یک مطالعه آزمایش لوله‌ای تأثیر این عصاره ها را روی گونه های ژنتیک های مقاوم به دارو کاندیدا، مخمری که می‌تواند باعث عفونت های قارچی شود، بررسی کرد. عصاره ها قادر به جلوگیری از رشد برخی از ژنتیک‌ها به میزان 0.39-0.59 اینچ (0.99-1.49 سانتی متر) بودند.

تحقیقات اضافی و بیشتر در لوله آزمایش نشان داد که روغنهای ضروری و عصاره‌های هل به همان اندازه و گاهی اوقات بیشتر از داروهای استاندارد علیه E. coli و استافیلوکوک، باکتریهایی که می‌توانند مسمومیت غذایی را ایجاد کنند، موثرتر هستند. مطالعات لوله آزمایشگاهی همچنین نشان داده است که روغنهای ضروری هل با باکتری سالمونلا که منجر به مسمومیت غذایی می شود و کمپیلوباکتر که در التهاب معده نقش دارد مبارزه می کنند. مطالعات موجود در مورد اثرات ضد باکتریایی هل تنها بر روی گونه های جدا شده (ایزوله شده) باکتری در آزمایشگاه ها را بررسی کرده است.بنابراین، شواهد در حال حاضر به اندازه کافی قوی نیستند تا بتوانند ادعا کنند که این ادویه همان تأثیر را در انسان دارد.

7. خواص هل برای بهبود تنفس

ترکیبات موجود در هل می تواند به افزایش جریان هوا در ریه ها و بهبود تنفس کمک کند. هل هنگامی که در رایحه درمانی استفاده می شود، می تواند بویی نیروزا را ایجاد کند که توانایی بدن شما را برای استفاده از اکسیژن در هنگام ورزش افزایش می دهد. یک مطالعه از گروهی از شرکت کنندگان خواسته است که روغن ضروری معطر هل را به مدت یک دقیقه قبل از راه رفتن روی تردمیل به فواصل 15 دقیقه استنشاق و بو کنند. میزان جذب اکسیژن در این گروه به طور قابل توجهی بیشتر از گروه کنترل بود. (گروه کنترل از شرکت کنندگانی تشکیل شده است که درمان آزمایشی را دریافت نمی کنند)

راه دیگری که هل ممکن است باعث بهبود تنفس و استفاده از اکسیژن شود، شل کردن راه هوایی شماست. این ممکن است به ویژه برای درمان آسم مفید باشد. یک مطالعه بر روی موش و خرگوش نشان داد که تزریق عصاره هل می تواند باعث شل کردن راه عبوری هوای گلو شود. اگر این عصاره در افراد مبتلا به آسم هم نیز همین اثر مشابه را داشته باشد، ممکن است از محدود شدن مجاری هوایی ملتهب آنها جلوگیری کرده و تنفس آنها را بهبود بخشد.

8. خواص هل برای ریه

ترکیبات موجود در هل می تواند به افزایش جریان هوا در ریه ها و بهبود تنفس کمک کند. هل هنگامی که در رایحه درمانی استفاده می شود، می تواند بویی نیروزا را ایجاد کند که توانایی بدن شما را برای استفاده از اکسیژن در هنگام ورزش افزایش می دهد.

یک مطالعه از گروهی از شرکت کنندگان خواسته است که روغن ضروری معطر هل را به مدت یک دقیقه قبل از راه رفتن روی تردمیل به فواصل 15 دقیقه استنشاق و بو کنند. میزان جذب اکسیژن در این گروه به طور قابل توجهی بیشتر از گروه کنترل بود. (گروه کنترل از شرکت کنندگانی تشکیل شده است که درمان آزمایشی را دریافت نمی کنند). راه دیگری که هل ممکن است باعث بهبود تنفس و استفاده از اکسیژن شود، شل کردن راه هوایی شماست. این ممکن است به ویژه برای درمان آسم مفید باشد.

یک مطالعه بر روی موش و خرگوش نشان داد که تزریق عصاره هل می‌تواند باعث شل کردن راه عبوری هوای گلو شود. اگر این عصاره در افراد مبتلا به آسم هم نیز همین اثر مشابه را داشته باشد، ممکن است از محدود شدن مجاری هوایی ملتهب آنها جلوگیری کرده و تنفس آنها را بهبود بخشد.

9. خواص هل برای سلامتی

هل علاوه بر مزایای ذکر شده در سلامتی، از راه های دیگر نیز ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد. مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان داده است که مقادیر بالای آنتی اکسیدان در این ادویه می‌تواند از بزرگ شدن کبد و اضطراب جلوگیری کند و حتی به کاهش وزن کمک کند:

10. خواص هل محافظت از کبد

عصاره هل ممکن است باعث افزایش سطح آنزیم های کبدی، تری گلیسیرید و کلسترول شود. آنها همچنین ممکن است از بزرگ شدن کبد و وزن کبد، که خطر ابتلا به بیماری کبد چرب را کاهش می دهد جلوگیری کنند.

11. خواص هل برای اضطراب

یک مطالعه برروی موش نشان می دهد که عصاره هل ممکن است از رفتارهای اضطراب آور جلوگیری کند. این ممکن است به این دلیل باشد که سطح پایین آنتی اکسیدان در خون با ایجاد اضطراب و سایر اختلالات خلقی ارتباط دارد.

12. خواص هل برای لاغری

یک مطالعه بر روی 80 زن مبتلا به دیابت که دارای اضافه وزن و چاقی بودند نشان داد که بین هل و دور کمر رابطه وجود دارد. با این حال، مطالعاتی که بر روی موش در مورد کاهش وزن واین ادویه انجام شد نتایج قابل توجهی را پیدا نکرده است. تعداد مطالعات در مورد ارتباط بین هل و این مزایای بالقوه محدود است و بیشتر روی حیوانات انجام شده است. بعلاوه، دلایلی که این ادویه چرا باعث بهبود سلامت کبد، اضطراب و وزن می‌شود، مشخص نیست.

 

 

منبع، salamdonya

 

logofooter.png
گیاهان دارویی Medicinal Plants ، گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام‌های آن‌ها حاوی ماده ای هستند که جنبه دارویی دارند. این مواد دارویی که کمتر از ۱٪ وزن خشک کل گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی بسیار مفیدی برای موجودات زنده است.

پیام مدیر

سایت بانک اطلاعات جامع گیاهان دارویی به منظور ایجاد زمینه و بستر مفید برای شما کاربران عزیز و علاقه مند به گیاهان دارویی ایجاد شده است. امیدواریم مطالب سایت مورد استفاده شما دوستان قرار بگیرد. همواره آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار سایت مطلع شوید

© Copyright 2024 گیاهان دارویی. All Rights Reserved.

Search